Bahreyn Çalışma Vizesi

Bahreyn Çalışma Vizesi

Bahreyn çalışma vizesi başvurusu için ne yapmak gerekir? Bahreyn çalışma vizesi şartları nelerdir? Bahreyn’de nasıl çalışırım? Tüm bu soruların cevabına ve daha fazlası dikkat etmemiz gereken notlara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Türkiye ve Bahreyn’in resmî pasaport sahibi vatandaşları, 90 güne kadar yolculuklarında karşılıklı olarak vizeden muaftır. Bunun haricinde Bahreyn’e herhangi bir sebeple seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bahreyn vizesi alması zorunludur. Konumuz çalışma vizesi olduğundan bu makalede detaylı bir şekilde bu konudan söz edeceğiz. Bahreyn çalışma vizesi başvurusunun sonuçlanması bazen normalden daha uzun sürebilir. Bu sebepten vize başvurunuzu en az bir ay öncesinden yapmak yerinde olacaktır.

Ülkede bir işvereninizin bulunması, Bahreyn çalışma vizesine başvuru yapmanın ilk şartıdır. İşvereninizin sizin Bahreyn’e gitmeniz için İşgücü Piyasası Düzenleme Kurumu’na bir talep göndermesi gerekir. Bahreyn oturma ve çalışma iznini kazandıktan sonra burada hizmet vermeye ve yaşamaya başlayabilirsiniz.

Bahreyn Çalışma Vizesi Başvurusu

Bir ada ülkesi olan Bahreyn, her yıl işçi ilanları açar ve siz de bu olanakları değerlendirebilirsiniz. Bunun yanında iş kurmak, bir işverenin teklifiyle çalışmak ya da uzun süre burada kalmak istiyorsanız, Bahreyn çalışma vizesi başvurusu konusunda çalışma vizesi şartlarını dikkate almalısınız. Bu şartları maddeler halinde açıklayalım.

 • Vize şartları, Bahreyn Konsolosluğu tarafından açıklanır ve şartları sağlayanlar onay alacaktır. Bahreyn çalışma iznini almak isteyen vatandaşlar, ülkeden gelen davet mektuplarını paylaşmalıdır. Eğer konumuz Bahreyn’de iş kurmak ise, bu kez de kişinin finansal durumunu paylaşması gerekir.
 • Bahreyn’e gitmek için gerekli evrakların başında, her ülkenin vize başvurusunda söz konusu olduğu gibi pasaport gelir. Pasaportunuzun geçerliliğini koruması ve yıpranmamış olması gerekir. Bunun yanında kimlik, maaş bordrosu ve rezervasyon gibi belgelerin de eksiksiz olarak dosyada bulundurulması önemlidir.
 • Başvuru formunun doğru bilgilerle eksiksiz bir şekilde doldurulması ve ülkenin şart koştuğu biyometrik fotoğrafların dosyaya eklenmesi şarttır.
 • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları isterse sınır kapısı üzerinden de müracaat edebilir. Diğer pasaportlar içinse 90 gün süreyle muafiyet söz konusudur.
 • Bahreyn vizesi başvurusunda e-vize söz konusu olduğunda işlemler online gerçekleştirilebilir ve zaman kaybetmezsiniz. 15 gün süreyle sınır kapısında da vize işlemlerine başvurulmasına izin verilmiştir. Ancak çalışma vizesi almak istediğinizde bu durum sizin işinize yaramaz.
 • Çoğunlukla işverenin yönettiği Bahreyn çalışma vizesi başvurusu için hem sizin hem de işvereninizin gerekli evraklarının ilgili kuruma sunulması gerekir. 

Bahreyn Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bahreyn’de eğer 30 günden uzun süre kalacaksanız, ülke sizden oturum hakkı almanızı istemektedir. Eğer 1 ila 3 ay veya daha uzun süreli kalma durumunuz söz konusuysa, bu durumu Bahreyn Konsolosluğu’na bildirmelisiniz. Böylece bir yıllık bir oturum izniyle Bahreyn’de çalışmaya başlayabilirsiniz. Elbette tüm bu sonuçlar için vize başvurusu sırasında sizden beklenenleri yerine getirmek zorundasınız. Bahreyn çalışma vizesi için gerekli evraklar nelerdir, maddeler halinde sıralayalım.

 • Başvuru sahibinin pasaportu ve pasaport fotokopisi,
 • Bahreyn şartlarını sağlayan 4 adet biyometrik fotoğraf,
 • Bahreyn vizesi başvuru formu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Başvuru sahibi için isim, şirket bilgileri, sözleşme süresi, doğum günü, uyruğu, ticari kayıt numarası, işçi kapasitesi, maaşı, vs. bilgilerini içeren sponsorluk mektubu,
 • Sözleşme fotokopisi,
 • Bahreyn vizesi ücretinin ödendi dekontu,
 • Yetkili klinikten alınmış sağlık raporu,
 • Polis raporu,
 • İş kurmak için gidiliyorsa finansal durumun dokümanı.

Bahreyn Çalışma Vizesi Konusunda Önemli Notlar

Daha temiz bir bilgi paylaşımı için notlarımızı da maddeler halinde açıklayalım.

 • Vize başvurunuz için hazırladığınız tüm belgelerin fotokopilerini saklamak sağlıklı bir yöntemdir. Bir aksilik olma ihtimali her zaman vardır. Vizenizin iptali durumunda yaşanacak gecikmelerden bu önlemle kurtulabilirsiniz.
 • Belgelerinizi yedekleyerek saklamaktan söz etmişken, ödemeleriniz için aldığınız dekontlar için de aynısı söz konusudur. Yaşanması mümkün olan aksilikleri göz önünde bulundurarak yeni bir işlem durumu için belgelerinizi saklayınız. Buradaki kazancınızın maddi olduğunu gözden kaçırmayın. İşlemlerinizi tek seferde ve doğru bir şekilde yapmanız, sizi fazla ve gereksiz masraftan koruyacaktır.
 • Konsolosluk, gerekli gördüğü durumda evraklarınızı tutma hakkına sahiptir. Ayrıca gerekirse sizi ikinci bir görüşmeye de çağırabilir. Vize başvurunuza olumlu bir oturum izni almak için konsolosluk görüşmesine mutlaka katılmalısınız.
 • Bahreyn’de süresiz oturum izni almak istiyorsanız daha fazla uğraşmanız gerekir. Bunun en kolay yolunun Bahreyn’de mülk sahibi olmak olduğunu söyleyebiliriz.
 • Son olarak vize iptali durumunda ücret geri ödeneğinin bulunmadığını unutmayınız.

Bahreyn Çalışma Vizesi Ücreti

Bahreyn’e seyahat edecek kişilerin vize başvurusu için gerekli olan işlemlerden birisi de Bahreyn Konsolosluğu tarafından belirlenen vize ücretinin yatırılmasıdır. Ücreti ödemediğiniz takdirde vize başvurunuz işleme alınmaz. Bahreyn çalışma vizesi ücreti, vize türüne ve seyahatinizin süresine göre değişiklik gösterir. Vize ücreti her yıl güncellenir. Ayrıca Bahreyn hükümetinin uyguladığı yasalar dikkate alındığında, belirli zaman aralıklarında değişiklikler olması normaldir. Bu değişiklikler sebebiyle güncel Bahreyn çalışma vizesi ücretleri için başvuru yapacağınız dönemin fiyatını gözetmeniz gerekir. Buradaki en önemli konu, vize başvurunuz reddedilirse ödemeniz iade edilmez. Yeni vize başvurusu yaparken vize ücretini tekrar yatırmanız gerekir. Vize başvurularında kargo ücreti ve diğer masraflar vize ücretine dahil değildir. Bahreyn vizesi ücretinin ödendi dekontu, mecburi istenen evraklar arasındadır.

Bahreyn vize ücretleri belirlenen zaman diliminde geçerli olduğundan bir önceki Bahreyn vize ücreti ile bir sonraki Bahreyn vize ücreti arasında farklılıklar olması doğaldır. Bu durumu sürekli kontrol ederek Bahreyn çalışma vizenizin başvurusunu yapmak, en sağlıklı yol olacaktır.

Bahreyn ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Bahreyn için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp