Kamboçya Konsolosluk

Kamboçya Konsolosluk

Kamboçya Krallığı konsolosluk hizmetleri dahilinde Kamboçya vizesi başvurusu gerçekleştirecek olan vatandaşlarımız başvuru işlemlerini doğrudan yetkili elçiliği veya kurumumuz Vize Merkezi aracılığıyla en doğru şekilde yapabilmektedir! 

Uluslararası devletler diğer ülke devletlerinin ticari ve büyük şehirlerine belli amaçlar doğrultusunda elçilikler açabilmektedir. Konsolosluk adı verilen bu temsilciliklerin sınırları içerisinde bulunulan ülkenin mülki amirleri ile iletişim kurma, pasaport ve vize işlemlerini yerine getirme gibi görevleri bulunmaktadır. Konsolosluklar bulundukları ülke içerisinden yasal ikamet izni olan kendi ülke vatandaşlarının doğum, evlilik, ölüm işlemlerine hizmet vermektedir. Ayrıca ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki süreçleri çözüme kavuşturma konuları da görev alanları içerisinde yer almaktadır.

Uluslararası hukuk devletlerinin diğer devletlerin sınırları içerisine konsolosluk açma mecburiyeti bulunmamaktadır. Konsolosluklar devletlerin diğer devletlerin karşısında çıkarlarını ve söz konusu ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını koruma amacıyla açılmaktadır. Konsolosluk binalarının açılması ve hizmet verebilmesi için sınırları içerisinde bulunulan ülke devleti izninin olması gerekmektedir. Konsolosluk açılması aşamasında alınan bu izin yine devletin izni doğrultusunda kaldırılabilmektedir. 

Kamboçya Konsolosluk hizmetleri ile Kamboçya Krallığı tarafından sınırları içerisinde bulunulan şehrin mülki amirleri ile temasta bulunarak kendisi için öngörülmüş olan görevleri yerine getirme amacıyla ataması yapılan kişilere “konsolos” ünvanı verilmektedir. Konsoloslar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliğine uygun olarak Başkonsolos, Konsolos, Konsolos Yardımcısı olarak hizmet verebilmektedir. 

Kamboçya Konsoloslukları dahilinde konsolosluk çalışanı olarak hizmet veren kişilerin herhangi bir diplomatik temsilci vasfı bulunmamaktadır. Resmi olarak diplomatik göreve atanan kişilerin haricinde olan çalışanlara diplomatik ayrıcalık tanınması söz konusu olmamaktadır. Konsolosluk çalışanı olan kişiler görevlerini yerine getirdikleri süre boyunca bürokratik konular ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olabilmektedir. 

Kamboçya Konsolosluk

T.C ve Kamboçya Krallığı arasındaki coğrafi uzaklık ve dış politikada öncelikli ülkeler arasında bulunmaması nedeniyle ülkemizde Kamboçya diplomatik temsilciliği bulunmamaktadır. Ayrıca yakın tarihe kadar iki ülke arasında sınırlı kalan siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki ilişkiler Kamboçya’nın ülkemizde diplomatik temsilciliği bulunmaması nedenleri arasında yer almaktadır. Ancak İstanbul ve Ankara sınırları içerisinde olmak üzere iki adet fahri konsolosluk hizmet vermektedir. 

Kamboçya Ankara Fahri Konsolosluğu ve Kamboçya İstanbul Fahri Konsolosluğu Kamboçya seyahati gerçekleştirecek T.C. vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda hizmet vermektedir. Fahri Konsolosluklar ayrıca Türkiye’de ikamet eden Kamboçya vatandaşlarının pasaport, nüfus cüzdanı, evlilik, doğum, ölüm, boşanma gibi konsolosluk işlemlerini yerine getirmektedir. 

Kamboçya Konsolosluk hizmetleri ile Kamboçya vize başvuru işlemlerini gerçekleştirecek olan kişiler başvuru işlemlerini doğrudan yetkili elçiliğe veya kurumumuz Vize Merkezi aracılığıyla yapabilmektedir. Detaylı bilgi için +90 (212) 963 63 26 numaralı telefon ve [email protected] e-posta adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kamboçya Vizesi Hayal Değil

Kamboçya ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • Kamboçya konsolosluk işlemleri
    E.Ferhan, 27 Haz 2020, 13:27

    İyi günler, ben kız arkadaşımla beraber Kamboçya’ya gideceğim. Kendisi yeşil pasaport sahibi ve birçok ülkeye vize sahibi olmadan seyahat edebiliyor. Benim bordo pasaportum var ve sanırım önce vize başvurusunda bulunmam gerekecek. Kamboçya konsolosluk işlemleri ve başvuru süreci hakkında bilgi almak istiyorum. Sizin bu konuda nasıl yardımcı olduğunuzu da eklerseniz sevinirim. Çok teşekkür ediyorum şimdiden.

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Kamboçya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp