Vatandaşlık

Tayvan ülkesinde yaşayan yabancı göçmenlerin, yatırımcılaırn veya sonradan evlenme ile kalma hakkı kazanmış Tayvan vatandaşlığına geçişleri için düzenlenmiş bazı yasalar bulunmaktadır. Tayvan’a gelme nedeni, kalma süresi ya da oturma izni gibi durumlar bir yabancının Tayvan vatandaşlığına geçmesinde temel etkenleden birisidir.

Tayvan vatandaşlığı, her ülke vatandaşının bunu kendi özgür iradesiyle karar vermesi gereken bir durumdur. Tayvan vatandaşlığına geçecek her birey öncelikle uyrupu bulunduğu ülkedeki resmi varlığını kanıtlayacak doğum belgesi, kimlik bilgileri, adresi, gelir durumu, eğitim bilgisi, maddi durumu, mülkiyet sahibi olduğu belgeleri sunması gereklidir.

Bir kişi doğrudan Tayvan vatandaşlığına para ile sahip olmamışsa öncelikli olarak bir süre orada yaşaması gerekmektedir. Bu süreç kişinin bekar, evlilik veya bir Tayvan vatandaşı ile evlenmesi gibi durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte bu kişinin inanç ve ahlak yapısı da Tayvan vatandaşlığına geçmede etkili olmaktadır.

Bir kişi Tayvan vatandaşlığına geçmeyi istiyorsa öncelikle uyruğu bulunduğu ülkedeki Tayvan Konsolosluğuna/Büyükelçiliğine başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer ülkesinde Tayvan Konsolosluğu bulunmuyorsa en yakın ülkedeki bir yerden başvuru yapabilmektedir. Türkiye’de Tayvan Büyükelçiliği Ankara’da bulunmaktadır. Fakat Türkiye komşularından başka vatanlardan gelmiş kişilerin kendi ülkelerinde Tayvan ile ilgili bir resmi kurum yoksa bu kişiler Türkiye üstünden Tayvan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir.

Başvuru evrakları noter imzalı kurumlardan geçecek bir geçerliliğe sahip olması gereklidir. İstenen evraklar arasında özellikle pasaportun bu şartı sağlaması önem arz etmektedir. Bu sebeple Tayvan vatandaşlığına başvuru yapacak kişi pasaportunun geçerlilik süresine dikkat etmesi gereklidir.

Tayvan vatandaşlığı için başvuru yapacak kişi daha sonra Tayvan Büyükelçiliği tarafından görüşmeye çağırabilir. Bu durumda başvuru sahibi görüşmeye gitmek zorundadır. Görüşme için ek evrak talebinde bulunulduğu takdirde bu belgeleri de götürmesi gereklidir.

Tayvan vatandaşlığı kazanmanın elde etme yollarından biri de evliliktir. Bir Tayvan vatandaşı ile evlilik yapan kişi belirli koşulları yerine getirdikten sonra Tayvan vatandaşlığı için başvuru yapabilirler ve yaptıkları bu başvuru öncelikli olarak incelenir.

Tayvan vatandaşlığı için başvuru yapmak isteyen kişiler için bir diğer seçenek de sanat, kültür, spor, bilim gibi alanlarda isim yapmış ve başarılara imza atmış bir kişi olarak başvuru yapmaktır. Özellikle uluslararası tanınırlığa sahip kişiler ve Tayvan için tanıtım yapacak potansiyele sahip kişiler kolaylıkla Tayvan vatandaşlığı alabilirler. Bir alanda keşifte bulunmak veya icat yapmak ya da bahsedilen alanlarda uluslararası bir ödül sahibi olmak bu alanda Tayvan vatandaşlığı başvurusu için kişlerin işini kolaylaştıran uygulamalardan sayılmaktadır.

Tayvan vatandaşlığı için pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden birini seçerek vatandaşlık başvurusunda bulunabilir fakat önemli olan kişinin kişsel durumuna uyan kategoride başvuru yapılmasıdır. Uzun süreden beri Tayvan’da yaşayan kişiler bu kategoride Tayvan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler. Tayvan’da uzun süreli eğitim almış veya çalışmış kişiler ikamet yoluyla Tayvan vatandaşlığı sahibi olabilirler. Bu başvuru için aranan özellik Tayvan’da çalışabilir olmak, maddi olarak kendine ve ailesine bakabilir durumda olmaktır. Eğer kişinin düzenli bir geliri yoksa geçimini sağlayamayacağından ve Tayvan ekonomisine bir katkıda bulunamayacaksa başvuru kabul edilmemektedir. Bu durumda geçerli bir mesleği olan kişiler bu kategoride başvuru yaparken bir adım önde olacaktır.

vatandaşlık hizmeti vermemekteyiz

Yükleniyor...