Oturum

Tayvan Oturum Vizesi Tayvan'de uzun süreli oturma ve çalışma izni sağlar.Tayvan, içinde Türkiye’nin de bulunduğu bir grup ülkeye, turistik ve ziyaret amaçlı alınan vizelerin haricinde 4 çeşit vize uygular. Bunları A ( Havaalanı transit geçiş vizesi), ( Transit geçiş vizesi), C (turistik ve iş amaçlı kısa vadeli kalış vizesi) ve D (Uzun vadeli kalış ve yerleşim vizesi) tipi olarak gruplandırabilriz. D Vize, D Tipi Vize, D Tipi oturum Vizesi,Tayvan oturum vizesi gibi isimlerle de anılabilir.

Tayvan Oturum Vize başvuruları Tayvan Elçiliği / Konsolosluğu tarafından alınmaktadır. Başvuru sahipleri bu kategoriye girdiklerini ayrıntılı olarak gösteren belgeleri gerekli kuruma ibraz etmelidir, detaylar için vize danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Oturum Vizesi

Tam zamanlı Doktora, Master, Lisans ve Lise öğrenimi için Oturum vizesi başvurusu

Doktora, master, lisans ve lise öğrenimi için oturum vizesine başvuru yapacak öğrencilerin hazırlaması gereken belgeler.

Başvuru Formu

Başvuru formunun doldurulması ve bir çıktısının alınması gerekmektedir. Form imzalanmalıdır.

Fotoğraf

İki adet fotoğraf. Fotoğraflar standart ölçülerde olmalı, biyometrik fotoğraf olmamalıdır. Arka fonu beyaz ve son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.

Pasaport aslı ve fotokopisi

Pasaportun en az 6 ay geçerli ve içinde boş sayfalarının olması gereklidir.

Sağlık raporunun aslı ve fotokopisi

Sağlık raporu 3 ay içinde Tayvan sağlık bakanlığının hastalık kontrol merkezleri tarafından belirlenmiş yerel hastanelerden veya yabancı bir hastaneden alınmış olmalıdır. Yabancı hastaneler tarafından verilmiş sağlık raporları Tayvan’ın yurtdışında bulunan misyonları tarafından tasdik edilmelidir.

Kabul mektubunun ve treanskriptin aslı ve fotokopisi

Okul başvuruları ve kabul mektubu için eğitim bakanlığı tarafından duyurulan Tayvan’da öğrenim görmek isteyen yabancı öğrenciler ile ilgili düzenlemeler. Kabul mektubu oturum vizesi başvurusu için gereklidir. Lise öğrenimi için yalnızca Tayvan’a vizesiz olarak giriş yapan ülkelerin öğrencileri, eğitim bakanlığınca yabancı öğrencileri kabul etmesine izin verilmiş liselere kayıt yaptırabilir.

Halen Tayvan’a ziyaretçi vizesi ile öğrenim gören ve oturum vizesine başvuru yapmak isteyen öğrenciler, transkriptlerinin yanı sıra kayıt belgelerini de beyan etmeleri gereklidir.

Yüksek öğrenim diploması ve fotokopisi

Yabancı diploma ve yurtdışındaki bulunan Tayvan temsilciliklerinde tasdik ettirmelidir. Çince ve İngilizcenin dışındaki diller, bu dillerinden birine çeviri yaptırılmalıdır. Diplomanın aslı, transkript ve Çince veya İngilizce çevirileri yurtdışında bulunan Tayvan’ın temsilciliklerinde tasdik ettirilmelidir. Diploma ve transkript, başvuru sahibinin Tayvan’da en son öğrenim gördüğü okul tarafından damgalanmış ve e-posta ile gönderilmişse başvuru sahibi kaydını yaptırmaya niyetli ancak yurtdışında bulunan Tayvan temsilciliğinde tasdik yaptırmamış ise Tayvan’da bulunan okuldan başvuru sahibinin kayıt yaptırmaya niyetli olduğunu gösteren yazı gerekmektedir. Bu yazıda damgalanmış dökümanların okula gönderildiği ve başvuru sahibinin kayıt olmak için gereken özellikleri taşıdığı belirtilmelidir.

Maddi desteği gösteren belgenin aslı ve fotokopisi

Maddi desteği gösteren belge yurtdışında bulunan Tayvan temsilciliklerinde tasdik edilmelidir.

Destekleyici diğer belgeler

Tayvan’ı ziyaret amacını anlatan yazı, muvakafatname, Tayvan’da sorumlu olacak kişilerden garanti mektubu, sabıka kaydı gibi belgeler gerekirse istenebilmektedir. Tayvan’a vardıktan sonra oturum vizesine başvuru yapacak öğrencilerden, ziyaretçi vizelerinin ve ülkeye giriş damgalarının bir fotokopisini yanlarında bulundurmaları istenmektedir.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Tayvan vize vermeme hakkını saklı tutar ve nedenini açıklamak zorunda değildir. Vize alınamaması durumunda ödenen vize ücreti geri ödenmez.

Beyan edilen evrakların aslı incelendikten sonra iade edilir. Çince veya İngilizce dilleri dışındaki Tayvan dışından gelen evrakların yanınd Çince veya İngilizce dillerinden birine çevrilmiş nüshaları bulunmalıdır. Çevirilerin mutlaka yurtdışında bulunan Tayvan temsilciliklerinde tasdik edilmiş olması gereklidir.

Tayvan’a vizesiz landing vize ile öğrenim görmek amacı dışında ziyaretçi vizesi ile giren kişler oturum vizesine başvuru yapamayabilr veya öğrenim göreceğini belirterek kalış süresini uzatamayabilir. Tam zamanlı öğrenci statüsünde kaydını yaptırmamış olanlar, öğrenim amacıyla oturum vizesine başvuru yapamayabilirler.

Tayvan’a oturum vizesi ile girenler veya oturum vizesine Tayvan’a vardıktan sonra başvuru yapanlar local service centers of National Immigrations Agency’e giderek ARC’ye (Alien Resident Certificate) ve yeniden giriş yapma iznine başvuru yapmalıdırlar. Resident vize ile gelenler varış tarihinden itibaren 15 gün içerisinde sonradan resident vize alanlar ise aldıkları tarihten itibaren 15 gün içinde başvurularını yapmalıdırlar. Kalış süreleri ARC üzerinde belirtilir.

Okuldan kabul gelfesi almak oturum vizesinin alınabileceğini garanti etmemektedir.

tayvan e-vize

Yükleniyor...