Vatandaşlık

Vatandaşlık

Slovakya Vatandaşlığını Kazanma Yolları 

Slovakya'da yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin Slovakya vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen birden fazla yasa bulunmaktadır. Slovakya’ya geliş nedeni, oturma süresi veya oturma izni statüsü gibi kıstaslar, bir yabancının Slovakya vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceğinin belirlenmesi bakımından önemlidir.
Slovakya vatandaşlığına geçme, her şeyden önce her ülke vatandaşının kendi özgür iradesi ile karar vermesi gereken bir konudur. Slovakya vatandaşlığına geçilmesi halinde Slovakya’da seçme seçilme hakkından, AB ülkeleri içerisinde serbest dolaşım hakkına, Slovakya vatandaşlarına tanınan her türlü imtiyaz ve memur olma gibi ayrıcalıkların elde edilmesine giden bir dizi yolların açılımı sağlanmaktadır.
Uzun bir süredir kendi ana vatanı kabul ettiği toprakların sınırları içerisinde yaşayan, her türlü yaşamsal haklarını yaşadığı devletlerin kanunlarına göre belirleyen ve bu sınırlar içerisinde yaşama tutunan her bireyin kendi tercih ettiği veya sonradan farklı yollarla yaşamaya başladığı devlet sınırları içerisinde yaşama hakkı araması kanunlarla sabitlenmiştir. Özellikle Slovakya gibi tarihinde çok sayıda göç almış toplulukların kendi kabul ettiği ülke vatandaşlarına bu konuda çok fazla sayıda tanınmış yasal haklar bulunmaktadır. Bu amaçla Slovakya vatandaşlığına geçmek için gereken hakların aranmasında ortak paydaların bulunması önemlidir. Bu sebeplerle Slovakya’da çok uzun bir zamandır ikinci vatan toprağı kabul ettikleri göçmen bölgelerinde yaşayan milletlerin vatandaşları Slovakya vatandaşlığı hakkını daha hızlı ve kolay bir şekilde kazanabilirler.
Farklı amaçlarla Slovakya vatandaşlığına geçme yolları bulunanların ise kanunlarla belirtilen haklarını araması sonucu Slovakya vatandaşlığına geçmeleri için vatandaşlık haklarının bilinerek önemli unsurların bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Slovakya’da belli süre yaşamış ve belli yaşam standartları oluşturulmuş bireyler için sağlanan Slovakya vatandaşlığı almak için gereken koşulların yerine getirilmesi ve bu koşulların tamamlanması Slovakya vatandaşlığının kazanılması için bu açıdan çok önem teşkil etmektedir.

slovakya vatandaşlığı

Slovakya ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • Slovakya Vatandaşlığı
    S. T., 23 Kas 2017, 17:22

    Merhaba, Slovakya vatandaşı olmak istiyorum inşaat işlerinde uzman sayılırım, işimi orada icra etmek istiyorum, mümkünatı var mıdır?

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Slovakya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.