Tacikistan Ticari Vize

Tacikistan ticari vize başvurusu için şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Vize Merkezi başvuru işlemlerinizi gerçekleştirme ve takip etme konusunda yetkili acentedir. Tacikistan ticari vize işlemleri için gerekli evrakların tam olarak hazırlanarak tarafımıza gönderilmesi durumunda başvuru işlemlerinizi sizin adınıza takip edebilmekteyiz.

Vize Merkezi Tacikistan ticari vize işlemleriyle ilgili danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize Merkezi temsilcileri ticari vize başvurusu için istenen evrakları doğru ve tam olarak hazırlamanıza yardımcı olmaktadır.

Tacikistan ticari vize, Tacikistan’a ticari ziyarette bulunmak için örneğin, konferans, seminer, fuar gibi organizasyonlara katılmak için seyahat edecek kişilerin başvurması gereken bir vizedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Tacikistan’a seyahatlerinden önce ticari vize almaları gerekmektedir.

Tacikistan Ticari Vize Başvurusu

Tacikistan’a seyahat edecek diplomatik pasaport sahipleri kalma süresi 90 günü, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 6 ay içinde 60 günü geçmemek koşuluyla Tacikistan vizesinden muaftırlar. Tacikistan Devleti’nin diplomatik, konsolosluk veya uluslararası örgüt temsilciliklerine atanan diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahipleri görevleri süresince Tacikistan’a yapacakları seyahatleri için vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Bu vize muafiyeti diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahiplerinin aile bireylerini de kapsamaktadır.

Tacikistan turistik vize ile ticari görüşme yapılamamaktadır. Türkiye’den Tacikistan ticari vize başvurusunda bulunarak vize almak gerekmektedir. Türkiye’de oturma izni olan yabancıların Tacikistan vize başvuru işlemlerinde oturum izin kartlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Tacikistan’da iş görüşmesinde bulunulacak firmadan davetiye gönderilmesi gereklidir. Davetiyede Tacikistan’daki şirketin adı, şirketin ticari sicil numarası, Türk vatandaşının seyahat amacı, ticari faaliyetin yapılacağı tarihler belirtilmelidir.

Tacikistan Devleti 24 Ocak 2017 tarihinde elektronik vize (e-vize) uygulamasına geçildiğini duyurmuştur. Tacikistan ticari vizesi elektronik vize (e-vize) olduğundan online başvuru yapılarak alınabilen bir vize türüdür. Türkiye’nin her yerinden bölge ayrı olamadan başvuru yapılabilmektedir. Vize Merkezi’nin Tacikistan ticari vize sayfasında bulunan online başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi yapabilirsiniz. Tacikistan seyahatinden 15 gün öncesinde başvuru yapımanız tavsiye edilmektedir.

Tacikistan ticari vize online başvuru formunu vize türünüzü seçerek internet üzerinden doldurarak vizenizi hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Online başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Pasaportunuzun, vize için ödediğiniz banka dekontunun okunaklı olmasına özen gösteriniz. Online vize başvuru formundaki bilgilerin ve seçilen vize türüne göre gerekli evrakları eksiksiz, tam ve doğru bir şekilde sistem üzerinden yükleyiniz.

Tacikistan ticari vize başvurusunda beyan edilen bilgilerin seyahat belgesindeki bilgilerle uyuşmaması halinde vize konsolosluk tarafından reddedilmektedir. Tacikistan Devleti, vize başvuru formlarında belirtilen bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmamaktadır. Vize başvuru sürecinin başından sonuna kadar beyan edilen bilgileri yüksek güvenlikli sistemler içerisinde saklamaktadır.

Bir diğer seçenek ise ticari vize başvuru için istenen gerekli evrakları hazırlayarak e-posta, kargo aracılığıyla veya şahsen ofisimize gelerek başvuru evraklarınızı teslim edebilirsiniz.

Tacikistan ticari vizesi elektronik ortamda alınıp başvuru sahibine verilen bir vize türü olduğu için pasaporta basılan veya mühürlenen bir vize değildir. Tacikistan ticari vizesi sonuçlandıktan sonra başvuru sahibine e-posta veya kargo ile gönderilmektedir. Aynı zamanda başvuru sahibi vizesini şahsen Vize Merkezi’nin ofisine gelerek de alabilmektedir.

Tacikistan ticari vizesinin uzatılmasına istinaden başvuru işlemleri Duşanbe’deki Ana Konsolosluk Dairesi’nden yapılabilmektedir. Tacikistan vize türleri içerisinde turist vizesi haricindeki diğer vize türlerinin süreleri uzatılabilmektedir.

Tacikistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize başvuru işlemlerini kabul etmek, değerlendirmek ve sonuçlandırmakta Türkiye’deki yetkili resmi makamdır.  Tacikistan vize işlemleri için vize başvuru merkezlerine İstanbul ve Ankara ofislerinden başvuru yapılabilmektedir. Vize başvuru merkezleri ya da acenteler aracılığıyla yapılan başvuruların karar süreci Tacikistan Ankara Büyükelçiliği ve Tacikistan İstanbul Başkonsolosluğu’dur.

Tacikistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize başvurusunun değerlendirilmesinde Tacikistan’a seyahat amacının açık bir şekilde anlaşılmaması halinde başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmekte ya da görüşmeye çağırabilmektedir. Vize Merkezi Tacikistan ticari vize işlemlerinizi başından sonunda takip ederek vizenizi hızlı ve kolay bir şekilde almanıza destek olmaktadır. Vizenin sonuçlanmasında Vize Merkezi’nin bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Tacikistan Ticari Vize için Gerekli Evraklar

Tacikistan’a ticari ziyarette bulunmak için davetiyenin temin edilmesi gerekmektedir. Davet mektubunda şirket bilgileri, seyahatin amacı, ziyaretin gerçekleşeceği tarihler gibi bilgilerin yer alması gereklidir. Bu detaylar Tacikistan vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için önemlidir. Vize başvurusu için kullanılacak olan pasaportun seyahat dönüşünden sonra en az 6 ay geçerliliğinin olması gereklidir. Türkiye’de oturma izni olan Yabancı pasaport sahiplerinin oturum kartları ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. Tacikistan ticari vize başvuru sahipleri seyahat tarihlerini açık olarak belirlemelidir. Ayrıca kişi güncel ev ve iş adresi bilgilerini de bildirmelidir.

  1. Pasaport. Tacikistan ticari vize başvuruları için pasaportun kişisel bilgileri içeren sayfasının renkli taranmış olması ve seyahat sonrası için en az 6 ay geçerli olmalıdır. Türkiye’de oturma izni olan yabancıların oturum kartları gereklidir.
  2. Nüfus Cüzdanı fotokopisi. Vize başvurusu için nüfus cüzdanının renkli taranmış olması gereklidir
  3. Tacikistan gidiş dönüş tarihleri. Tacikistan ticari vize başvuru sahipleri seyahat tarihlerini belirlemelidir.
  4. Davetiye. Tacikistan’da ticari ziyaret yapılacak firmadan davetiye gönderilmesi gereklidir. Davetiyede Tacikistan’daki şirketin adı, ticari sicil numarası, Türk vatandaşının seyahat amacı ve seyahat tarihleri belirtilmelidir.
  5. Başvuru sahibinin ev ve iş adresi bilgileri Tacikistan ticari vize başvuru sahipleri ev ve iş adresi bilgilerini bildirmelidir.

Tacikistan Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tacikistan ticari vize başvurusu 1-5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Tacikistan ticari vize başvuruları Tacikistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır. Vize Merkezi’nin vizenin sonuçlanma sürecinde herhangi bir yaptırımı bulunmamaktadır.

Tacikistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği hafta sonları ve resmi tatillerde hizmet vermemektedir. Başvurunun tatil günlerine denk gelmesi halinde vizenin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Başvurunuzu yaparken tatil günlerine denk gelmemesine dikkat ediniz. Tacikistan ticari vize başvuru işlemlerinde bir sorunla karşılaşmamak için seyahat tarihinizden en az 15 gün öncesinden başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz.

Tacikistan Ticari Vize Ücreti

Tacikistan ticari vize ücreti başvurunun işleme alınması için istenmektedir. Tacikistan ticari vize başvurunuzun değerlendirilmeye alınabilmesi için vize ücretinin ödenmesi gereklidir. Tacikistan vize ücreti seyahatin amacına ve içeriğine göre değişiklik göstermektedir.

Tacikistan ticari vize başvurusu için vize ücretlerini Tacikistan Konsolosluğu belirlemektedir. Tacikistan ticari vize ücreti hakkında detaylın bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Önemli Notlar

  • Tacikistan ticari vize başvurusu için Tacikistan’da ticari ziyarette bulunulacak firmadan davetiye gönderilmesi gerekmektedir. Davet mektubunda Tacikistan’daki şirketin adı, ticari sicil numarası, Türk vatandaşının seyahat amacı ve seyahat tarihleri belirtilmelidir.

Tacikistan Ticari Vize Dilekçe Örneği

Yükleniyor...