Nijerya Turistik Vize

Nijerya Turistik Vize

Nijerya Turistik Vize İçin Merak Edilenler

Nijerya turistik vize istiyor mu?

Nijerya ya da asıl adı Nijerya Federal Cumhuriyeti Afrika kıtasının batısında yer almaktadır. Gezginler tarafından ilgi çeken bu ülkeye seyahatler gün geçtikte daha da yoğunlaşmaktadır. Nijerya’ya turistik, kültürel gezi gibi amaçlar doğrultusunda seyahat edecek (bordo, gri, yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik vize alması gerekmektedir. Sahip olunan vize ile sadece turistik seyahat gerçekleştirme hakkı verilmekte olup ticari faaliyette bulunma ve çalışma hakkı verilmemektedir. Türkiye’de ki resmi makamlara başvurulması durumunda vize alınmaktadır. Şahısların ikamet ettikleri adres fark etmeksizin vize başvurularını Ankara Nijerya Büyükelçiliği’ne yapmaları gerekmektedir. İşlemler Ankara’ya gidip zaman kaybetmeye gerek kalmadan Vize Merkezi danışmanlığı aracılığıyla yetkili temsilci tarafından yapılabilmektedir. Turistik vize, başvurunun olumlu değerlendirilmesi halinde alınmaktadır.

Nijerya turistik vize başvuru süreci nasıl ilerler?

Nijerya turistik vize başvurusunun değerlendirmeye girebilmesi için vize harcının ödenmesi ve seyahat amacına uygun evrakların hazırlanıp yetkili diplomatik temsilcilik olan Ankara Büyükelçiliği’ne teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim edilen dosya Büyükelçiliğin onayına sunulmuş olur. Nijerya vizesi pasaporta basılan türdendir. Öncelikle evrak listesinde yer alan belgelerin temin edilmesi ve temsilcilerimize iletilmesi gerekmektedir. Vize başvurusu için doldurulması gereken başvuru formu mevcuttur. Nijerya formu vize uzmanları tarafından usulüne uygun şekilde doldurulmaktadır. Kontrolü sağlanan ve eksikleri tamamlanan evraklar başvuru için hazır hale getirilmekte olup Ankara Büyükelçiliği’ne iletilmektedir. Vize sonuçlandıktan sonra pasaport temsilcilerimiz tarafından yolcuya teslim edilmektedir.

Nijerya vize başvurusunda ikamet adresi ile başvuru yeri farklı olabilir mi?

Nijerya Federal Cumhuriyeti’nin Türkiye’de ki tek temsilciliği Ankara Büyükelçiliğidir. Türkiye’deki tüm illerden bölge ayrımı olmaksızın başvurular Nijerya Büyükelçiliğine yapılabilmektedir.

Nijerya turistik vize değerlendirme süresi ne kadar?

Başvuru evraklarının eksiksiz teslim edilmesi ve başvuruda herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda Nijerya turist vizesinin çıkış süresi ortalama 8 iş günü ile 15 iş günü olarak değişiklik göstermektedir. Başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru beyan edilmesi değerlendirme süresinin uzamaması açısından önemlidir. Nijerya konsolosluğunun işlem sırasında ek evrak talep etmesine bağlı olarak vize başvuru süresi uzayabilmektedir. Buna ek olarak başvuru sahibi görüşmeye çağırabilmektedir. Belirtilen etkenlere bağlı olarak değerlendirme süresi uzayabilmektedir. Seyahat tarihi ile başvuru tarihinin iyi belirlenmesi gerekmektedir.

Nijerya turistik vize başvurularında randevu nasıl alınır?

Turistik vize başvurusu yapmak için öncelikle online başvuru formunun doldurulması, vize harcının ödenmesi ve gerekli belgelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Form doldurulup işlemler tamamlandıktan sonra Nijerya Büyükelçiliğine başvuru yapılmaktadır. Belge ibrazı için online form doldurulduktan sonra randevu tarihi belirlenmektedir. Ankara Büyükelçiliği kargo ya da kurye ile dosya kabul etmemektedir.

Nijerya turistik vize başvurusu en hızlı nasıl yapılır?

Nijerya turistik vizesi için ekspres uygulamadan yararlanılabilir. Ekspres vize sayesinde başvurunun değerlendirmesi standart başvuruya kıyasla oldukça kısa sürmektedir. Maksimum 7 iş günü içerisinde ek ücret ödeyerek vize talep edilebilmektedir.

Nijerya’ya turistik vize ile giriş çıkışlarda nelere dikkat edilmeli?

COVID-19 salgınının artmasıyla birlikte uluslararası kısıtlamalar olup seyahat gereksinimleri sürekli güncellenebilmektedir. Seyahat etmeden önce Sağlık Bakanlığı onaylı bir sağlık kuruluşunda 72 saat içerisinde yaptırılmış negatif PCR test sonucunun ibraz edilmesi gerekmektedir. Vize basıldıktan sonra vize süresini dikkate almalı ve süre aşımı yapmamalısınız.

Nijerya turistik vize reddi olduğunda ücret iadesi olur mu?

Nijerya Büyükelçiliği vize başvurularını değerlendirip karara bağlama yetkisine sahiptir. Oldukça detaylı bir inceleme sonucunda vize olumlu ve olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Gerekli şartların sağlanmaması ve iki ülke arasında ki siyasi olaylar vizenin reddedilmesine sebep olabilmektedir. Büyükelçilik tarafından alınan harçların iadesi yoktur. Ödenmiş olan ücret iade edilmeyeceğinden dolayı dikkatli ve doğru bir başvuru yapılması gerekmektedir.

Nijerya Turistik Vizesi

Umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi T.C. vatandaşları Nijerya Vize uygulamasına tabidirler. Dolayısıyla hem bordo pasaport sahibi hem de gri ve yeşil pasaport sahibi kişilerin seyahat süreleri fark etmeksizin turistik seyahat öncesi pasaportlarında Nijerya vizesi sahibi olması gerekmektedir. Nijerya turistik vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Nijerya sınırları içerisinde ikamet eden, aile bireyi veya arkadaşlarından davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Davetiyesi olmayan pasaport sahiplerinin vize başvuruları Nijerya Büyükelçiliği tarafından kabul edilmemektedir. Nijerya turistik vize aynı zamanda ziyaretçi vizesi olarak da geçmektedir.

Nijerya turistik vize başvuruları Nijerya Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş başvuru merkezleri aracılığıyla veya yetkili acenteler tarafından yapılabilmektedir. Nijerya turistik vize başvurusu için Nijerya Konsolosluğu vize bölümü tarafından istenilen belgelerin doğru ve eksiksiz olarak teslim edilmesi şarttır. Belgelerin pek çoğunda fotokopisi başvuru için yeterli olmakla beraber, Nijerya Konsolosluğu’nun orijinal olmasını istediği evraklar da bulunmaktadır. Evrakların gidiş amacına uygun olarak hazırlanıp, Nijerya Büyükelçiliği'ne sunulması gerekmektedir.

Nijerya Turistik Vize Evrakları

 • Nijerya vize başvuru formu: Nijerya vize başvuru formunun ıslak imzalı olması şarttır.
 • Pasaport: Sunulan pasaport aslı’ nın 10 yıl içinde alınmış olması, en az karşılıklı 2 boş sayfasının bulunması, yıpranmamış, yırtılmamış ve dönüş tarihinden itibaren minimum 6 ay geçerliliği olması kuralı vardır. Nijerya turistik vize başvurusu esnasında pasaportun resimli sayfasının fotokopisi istenmektedir.
 • Davetiye: Nijerya davetiyesinde davet sebebi, davet eden kişinin iletişim bilgileri, davet edilen tarih, davet eden kişinin adı, soyadı ve imzası olmadır. Ayrıca Nijerya Büyükelçiliği yetkili birimleri davet eden kişinin oturum kartı ve pasaport fotokopisini de istemektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir. Sunulan biyometrik fotoğrafın 3,5 x 4,5 mm boyutunda, arka fon beyaz olarak çektirilmesi şarttır. Ayrıca Nijerya vizesi için sunulan biyometrik fotoğrafın son 6 ay içerisinde çektirilmiş olması gerekmektedir.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu sunulan evraklar içerisinde yer almalıdır. Uçak bileti rezervasyonu, başvuru formunda belirtilen tarihe ve gidilecek şehre uygun olarak düzenlenmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Finansal durumu gösterir banka hesap dökümü sunulmalıdır. Banka hesap dökümü şahsi, güncel, son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir ve bakiyeli olmalıdır.
 • Dilekçe: Nijerya turistik vize almak isteyen şirket çalışanlarının, şirket antetli kağıdına Nijerya Büyükelçiliği'ne hitaben yazılmış İngilizce dilekçe sunmaları gerekmektedir. Dilekçenin içeriğinde vize başvurusu yapacak olan pasaport sahibinin izinli olduğu tarihler, seyahat amacı ve Nijerya seyahati boyunca masrafların nasıl karşılanacağı belirtilmelidir. Nijerya vizesi için yazılan dilekçe ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • İşe giriş bildirgesi: Şirket çalışanlarının işe giriş bildirgelerini, Nijerya Büyükelçiliği'ne sunmaları mecburidir.
 • Maaş bordrosu: Şirket çalışanlarının son 3 aylık maaş bordrolarını ibraz etmelidirler. Nijerya Büyükelçiliği'ne verilen maaş bordroları ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Vize başvurusu esnasında minimum 3000 TL bakiyeli şahsi banka hesap dökümlerini Nijerya Büyükelçiliği vize bölümüne sunmaları gerekmektedir.
 • Emeklilik belgesi: Emekliler için SGK' dan emekli maaşı aldığına dair belge, son 3 aylık emekli maaşının göründüğü banka hesap özeti ve emekli cüzdanını Nijerya Büyükelçiliği'ne başvuru esnasında sunmaları gerekir.
 • Çalışma ve oturma izni: Türkiye'de çalışan veya ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar için başvuru esnasında oturum veya çalışma kartlarının fotokopisini Nijerya Büyükelçiliği'ne sunmaları gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Öğrenciler öğrenimini sürdürdüğü kurumdan alınmış ıslak imza ve kaşeli öğrenim belgesini başvuru esnasında Nijerya Büyükelçiliği vize bölümüne sunmalıdırlar.

Belirtilen evraklar turistik vize ile ilgili genel olarak istenen evraklardır. Başvuran kişinin bulunduğu duruma bağlı olarak daha farklı veya daha fazla evrak getirmesi gerekebilmektedir. Nijerya Turist vizesi için gereken belgeleri eksiksiz ve doğru olarak teslim etmeniz Nijerya makamlarınca önemli olup getirdiğiniz belgelerin eksik olması veya hatalı bilgi içermesi vize işlemlerinizin uzaması ya da olumsuz olarak sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Bununla birlikte Nijerya makamları vize başvurusu sonrasında da ek evrak isteyebilmektedir.

Nijerya turistik vize için gereken evrakların karmaşıklığı ve çokluğundan dolayı zaman kaybetmemek ve çok fazla yorulmamak için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz. Vize Merkezin temsilcilerimiz bilgileri, tecrübeleri ve yardımları doğrultusunda evrakları hazırlamanız hem daha kolay hem de daha sağlıklı olmaktadır. Evraklarınızın teslimi sonrasında evraklarınız kontrol edilerek eksik veya yanlış evrak tespiti halinde de sizinle iletişime geçilerek destek olunmaktadır. Evraklardaki hatalardan dolayı vize reddi almayıp vize alma şansınızı artırmak için Vize Merkezi departmanımızı arayınız.

Nijerya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya turist vizesi için vize vermekle yetkili olan Nijerya makamlarına başvuruda bulunmak gereklidir. Nijerya’ya turistik seyahat için sınır kapısında vize alınma durumu olmamaktadır, pasaportunuzda Nijerya vizesi olmadan Nijerya’ya varmanız sınır kapısında sorun yaşayıp ülkenize geri dönmenize neden olacaktır. Bu sebeple Nijerya turist vizesi Nijerya’nın Türkiye’deki dış temsilciliğine başvurulması durumunda alınır. Nijerya’nın Türkiye’deki tek dış temsilciliği Nijerya Büyükelçiliği olup bulunduğu yer Ankara olmaktadır. Nijerya turistik vize başvuruları için büyükelçiliğin konsolosluk şubesi dışında ikinci bir seçenek olmamaktadır. Dolayısıyla ister Gaziantep, Hatay, Edirne, İstanbul, Ordu, Kars gibi Ankara’ya uzak yerde ikamet eden kişiler olsun ister Konya, Bolu, Aksaray gibi Ankara’ya yakın yerde ikamet eden kişiler olsun bütün kişiler şahsen başvurmaları durumunda Ankara’da bulunan büyükelçiliğe gitmeleri gerekecektir.

Nijerya turist vizesi için Vize Merkezi aracılığıyla da başvurabilme seçeneği olmaktadır. Vize Merkezi aracılığıyla yapılan başvurularda kişilerin büyükelçiliğe gitmelerine gerek olmayıp hem Ankara’da ikamet eden kişiler için hem de Ankara dışında ikamet eden kişilerin Nijerya turistik vize başvurularını daha kolay gerçekleştirme seçeneği olmaktadır. Evraklarınızı Vize Merkezi şubelerimize şahsen gelerek veya kargo ya da posta aracığıyla göndererek teslim etme seçenekleri size sunularak başvurunuzun yorulmadan gerçekleşmesi için olanak sağlanmaktadır. Nijerya turist vizesi için bu vizeyle ilgili istenen evrakların verilerek başvuruların gerçekleşmesi gerekmektedir. Vize için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru olarak getirilmesi vize alınması için etkili olabilmektedir.

Turistik vize için bütün evrakları getirememeniz veya getirdiğiniz evrakların hatalı bilgi içermesi vize işlem süresini etkileyebilmekte veya vize alımına engel olabilmektedir. Vize Merkezi aracılığıyla başvuruda bulunmanız durumunda uzmanlarımızın bilgileri doğrultusunda istenen evrakları hazırlayıp teslim etmeniz vize başvurunuzun daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlar. Nijerya makamları vize başvurusu sonrası ek evrak isteme ve randevuya çağırma yetkisine de sahip olmaktadır. Böyle durumlarda ise temsilcilerimiz sizinle iletişime geçerek ilgili konuda size yardımcı olmaktadır. Nijerya turist vizesi Nijerya makamlarının vize işlemlerini olumlu olarak sonuçlandırması durumunda alınır, kurumumuzun vize başvurularına ilişkin kararlar hakkında bir yetkisi veya imtiyazı olmamaktadır. Vize Merkezi, size Nijerya turistik vize başvurusunu daha sağlıklı yapabilme olanağı sunup böyle başvurularda Nijerya vize başvurusunun olumlu olarak değerlendirme olasılığı daha yüksek olmaktadır. Sağlıklı olarak gerçekleştirilecek Nijerya turistik vize başvurusu için Vize Merkezi temsilcilerimizle hemen iletişime geçiniz.

Nijerya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Nijerya turist vizesi için işlem süresi ortalama olarak 8 iş günü olmaktadır. Bu süre zarfında sonucu almanız evrakların eksiksiz olarak verilip Nijerya vize işlemleri sırasında farklı hadiseler olmaması halinde geçerli olmaktadır. Nijerya turist vizesi için müracaat edeceğiniz zaman bu süre zarfını etkileyebilmektedir. Müracaat zamanının hafta sonuna, konsolosluğun resmî tatil günlerine veya yoğun olduğu zamana denk gelmesi vize işlem süresini etkileyebilmektedir.

Nijerya turist vizesi için ekspres vize uygulaması olmamaktadır. Ayrıca, sizden istenen belgeleri eksik veya yanlış olarak getirmeniz durumunda belgeleri tamamlamanız talep edilebilir ve bu süreye kadar vize işlemleri dondurulabilmektedir. Bununla birlikte konsolosluğun başvuru sonrası gereken evrakların dışında ek evrak istemesi de vize işlem süresini uzatabilmektedir. Bunun olması durumunda haber alamamanız, ek evrakı getirememeniz veya ek evrakı hazırlamanız ile ilgili karşılaşacağınız zorluk vize işlem süresini etkileyebilmektedir.  Bu gibi durumlardan kaçınmak için Vize Merkezi ofislerimize gelerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Vize Merkezi ile başvuru yapmanız halinde temsilcilerimizden alacağınız yardımlarla hem vize başvuru tarihinin iyi belirleyebilir hem de istenen evrakları daha doğru ve daha kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Nijerya Turistik Vize Ücreti

Nijerya turistik vize ücreti vize başvurusu ile ilgili çalışmaların, masrafların, hizmetlerin yerine getirilmesi için gerekli olmaktadır. Nijerya turistik vize işlemleri vize ücretinin ödenmesi halinde başlamakta olup vize ücreti ödenmemesi halinde vize başvuruları gerçekleşememektedir. Nijerya turistik vize için gereken ücret miktarı her zaman aynı olmayıp belirli dönemlerde güncellenebilmektedir. Konsolosluğun vize ücretini değiştirme yetkisi olduğu gibi Nijerya ile Türkiye arasında oluşan ikili ilişkiler de ücrete etki edebilmektedir. 

Vize Merkezi aracılığıyla Nijerya vize başvurusu yapmanız durumunda için ödemeniz gereken ücrete konsolosluk harcı, vize ücreti, randevu ve hizmet bedeli dahil olmaktadır.   Nijerya Vizesi için gerekli evrakları tarafımıza kargo veya kurye aracılığı ile ulaştırmak da mümkün olabilmektedir. Bu yolla evraklar teslim edildiği zaman kargo ve kurye hizmetine dair ücretler başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır. Nijerya turistik vize ücretleri ile ilgili bilgiler hakkında daha detaylı ve güncel bilgi alabilmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle e-mail ya da telefon aracılığıyla iletişime geçiniz.

Nijerya Vize Ücretleri

Nijerya ile ilgili sizden gelen sorular

3 sorudan en popüler 3 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Nijerya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
  F. Gür, 23 May 2020, 15:34

  Merhaba, Nijerya vatandaşı olan kız arkadaşımı ziyaret etmek istiyorum iki ay sonrası için planladığım seyahatim için ne zaman başvuru yapmalıyım? Nijerya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapmak istiyorum vize başvurusunu nereden yapabilirim? Vize başvurusu için davetiye istemem gerekiyor mu? Yardımcı olur musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Nijerya turist vizesi ücreti
  G. Yavaş, 29 May 2020, 17:40

  Merhaba, Nijerya’ya turistik olarak seyahat gerçekleştirmek istiyorum. Nijerya Konsolosluğu Ankara’da olduğu için şahsen Konsolosluğa gitmeme gerek var mı? Nijerya turist vizesi ücreti ne kadar? Nijerya turistik vize evrak listesini paylaşır mısınız? Yardımcı olur musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Nijerya Turist Vizesi
  Y.Tezcan, 13 Ağu 2020, 11:36

  Merhaba, turist olarak Nijerya’ya seyahat yapmayı planlıyorum. Nijerya turist vizesi için hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Yardımcı olursanız memnun olurum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Nijerya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.