Kamerun Vize İşlemleri

Kamerun Vize İşlemleri

Kamerun Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


Kamerun vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Kamerun vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Kamerun vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Kamerun vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin!

Kamerun Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kamerun’a yapacakları 90 güne kadarki gezilerinde vizeye tabidir. Resmi, diplomatik vize sahipleri 90 gün kalmak şartı ile vizeden muaftır. Bu izin türü başvuru yapıldığı 180 gün içerisinde geçerlidir. Vizeler resmi ve diplomatik pasaport sahipleri dışındakiler için tek giriş ya da çoklu giriş hakkı verilecek şekilde düzenlenir. Normal vatandaşlar tek girişli ya da çok girişli vize ile ülkeye girebilir. Vize uzatmaları ülke içerisinde İçişleri Bakanlığından yapılabilmektedir. Başvuru sırasında 15 günlük 1 aylık ya da 6 aylık gibi vize isteme şeklinde seçenekler seçilebilir. Ancak 6 ay istenen vize türlerinde genellikle oturum vizesine başvurulması daha mantıklıdır.

----

Kamerun vizesi için gerekli belgeler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 1. Pasaport (en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir)
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf
 3. Kamerun vize başvuru formu
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 5. Otel, uçak vs. rezervasyon belgeleri ve konfirmeleri
 6. Bankada yeterli miktarda para
 7. Davetiye mektubu (iş ve aile nedeniyle gidecekler için)
 8. Kamerun vizesi ücreti ödenti dekontu
 9. Şirket bilgileri (şirket çalışanları için, ticari gazete, imza sirküleri, faaliyet belgesi vs.)
 10. Nüfus kayıt örneği
 11. Aşı kartı (özellikle sarıhumma)
 12. 18 yaşın altındakiler için muvafakatname
 13. Öğrenciler için öğrenci belgesi
 14. Evli ise evlilik cüzdanı
 15. Uluslararası sağlık sigortası

Not: Kamerun vizesi için ek görüşme talep edebilir. Bu durumda yanınıza önceki belgelerinizin fotokopilerini bulundurmanızda yarar vardır. Vizeniz sonuçlanmadan herhangi bir yolculuk için hazırlık yapmayın. Uçak biletlerinizi tarihi değiştirilebilir şeklinde ayarlayın. Sizden istenen evraklarınızı ayrıca seyahatiniz sırasında yanınızda bulundurmaya dikkat edin. Aşılar konusundaki uyarıları dikkate alın.

Kamerun vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Kamerun vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Kamerun vizesi için aklınıza takılan bir şey olursa Vize Merkezi şubelerimizi aramaktan çekinmeyin. Kaliteli ve deneyimli kadrosuyla Vize Merkezi ve şubeleri sizlere gerekli bütün danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Kamerun vize başvurunuzu mümkün olduğu kadar erken bir tarihte yapmaya dikkat etmeniz sürecin sağlığı için son derece yararlıdır. Çünkü vize başvuruları değişmekle birlikte genelde 4 iş günü içerisinde onaylanabilmektedir. Kamerun ticari vize için gerekli belgeler ise öncelikle başvuru tarihinizden itibaren 6 ay geçerli olan ve boş sayfaları bulunan pasaportunuzdur. Pasaportunuzun yıpranmamış olmasına da dikkat etmeniz ayrıca önem arz etmektedir.

Yıpranmış pasaportunuzla vizeniz onaylansa bile ülkeye girişte sorun çıkması olasıdır.

Ticari vize başvurunuzu yaptıktan sonra Kamerun vize ücreti ödemenizi de gerçekleştirerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz ve vizenizi onaya sunabilirsiniz. Vize başvurunuzu erken bir tarihte yapmanız tavsiye olunur.

Ancak unutmayın ki yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı yüksek bir meziyet içerecektir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Kamerun yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde Kamerun Konsolosluğuna bu konuda itirazda bulunabilme hakkında sahipsiniz.

Kamerun vizesi almak için bilmeniz gereken bir başka husus da Kamerun vize işlemleri içinde istenen en önemli belgenizin pasaport olduğunu unutmamalısınız. Eğer pasaportunuz yoksa pasaport alabilmenizin en basit yolu ikametinizin bağlı olduğu şehir ya da ilçe merkezinizdeki veya çok acil olması sebebiyle başka bir şehir ya da ilçe merkezlerindeki emniyet müdürlüklerinde veya polis merkezlerinde kendi adınıza ait pasaport bölümünde pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz. Pasaport başvuruları şahsa özel olduğundan dolayı bunu şahsen yapmalı ve ayrıca pasaport için lazım olan belgelerin başvuru ücretini ödenmiş bir banka dekontuyla birlikte teslim etmek durumundasınız. Burada ayrıca sizden hakkınızda bilgiler istenir ve bazı sorular sorulur. İşlemleriniz devam ederken parmak iziniz alınır ve bu bağlamda parmaklarınızın parmak izi olan yerlerinin normal zamanlarda olduğu gibi olmasına dikkat etmeniz gerekir. İşlemlerinizi parmak izi alımında şüpheye düşürecek yahut zorlaştıracak kimyasallar, boyalarla vs. kaplı olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü bu, işlemleriniz sırasında size kolaylık sunacak etkenlerden biridir. Ayrıca pasaport başvurusu için bir de biyometrik fotoğraflarınızı da götürmeniz gerekecektir. Çünkü bu fotoğraflarınız pasaportunuzda yıllar boyunca kalacak şekilde işlenir. İşlemlerinizin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması durumunda evraklarınız sizin adresinize gönderilir.

Eğer Kamerun Konsolosluğuna vize başvurusu yapmak istiyorsanız randevu almalısınız. Ya da dilerseniz sizin adınıza Vize Merkezi olarak biz randevu alır ve Kamerun vizesi için gerekli olan danışmanlık hizmetini en güvenilir biçimde sizin adınıza biz yapabiliriz.

Kamerun vizesi 4 iş günü içerisinde bir sonuca varabiliyor. Ancak posta/kargo işlemleri nedeniyle bu süre biraz daha uzayabilir. Buraya vize başvurusu yapmadan önce yanınızda Kamerun Konsolosluğunun istediği belgeleri de almalısınız. Bunlar içinde en önemlileri Kamerun vize başvuru formu ve orijinal pasaportunuzdur. Bunun yanında istenilen diğer belgeleri de sunmalısınız.

Kamerun vizesi için istenen gereklilikleri yerine getirmeniz halinde kişisel olarak ya da Kamerun vize işlemleri için yetki almış olan danışman şirketler ile Kamerun vizesi başvurularınızı yapabilirsiniz. Kamerun vize işlemlerine dair merak ettiğiniz herhangi bir şey hakkında soru sormak ya da Kamerun vize başvuru formunu almak isterseniz bizi arayabilir ya da İstanbul’da yaşıyor iseniz bizi ziyaret edebilirsiniz.

Kamerun ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Kamerun için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp