Kamerun Vizesi

Vize Merkezi Kamerun vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Kamerun vize türlerinde yani Kamerun vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Kamerun Vizesi

Kamerun Vizesi

Kamerun Vizesi İçin Merak Edilenler

Kamerun vizesi kaç günde çıkar?

Kamerun vizesi, evraklar konsolosluğa teslim edildiği tarihten itibaren ortalama 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Kamerun Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemleri, resmi tatil günleri ve bayramlar başvurunun sonuçlanma süresinin uzamasına sebep olabilmektedir. Seyahat tarihinden en geç 2 hafta önce evraklarınızı eksiksiz olarak Vize Merkezi temsilcilerimize ulaştırınız.

Kamerun vize başvuru işlemleri nasıl ilerler?

Kamerun vizesi, kişinin seyahat amacıyla ilişkili olan bir durumdur. Vize işlemleri farklı kategorilerde yer almakta olup ibraz edilmesi gereken belgelerde seyahat amacına ve kişinin mesleki statüsüne göre farklılık göstermektedir. Başvuru sahibi evraklarını hazırlayarak Vize Merkezi temsilcisine ulaştırmalıdır. Kontrolü sağlanan ve eksikleri tamamlanan dosya Kamerun diplomatik temsilciliklerine değerlendirmek üzere teslim edilmektedir. Vizenin işlem süresi ile karara bağlanması tamamen konsolosluğun inisiyatfindedir. Dosyanın konsolosluğun belirlediği standartlara uygun olarak hazırlanması vizenin olumlu sonuçlanma olasılığını yükseltmektedir.

Kamerun vizesi için şahsen konsolosluğa gitme zorunluluğu var mı?

Vize Merkezi aracılığıyla şahsen konsolosluğa gitmenize gerek kalmadan başvuruda bulunabilirsiniz. Konsolosluk istisnai durumlarda yolcuyu şahsen görüşmeye çağırabilmektedir. Sadece böyle bir durumla karşılaşıldığında kişinin görüşmeye gitmesi gerekecektir.

Kamerun vizesi için bölge ayrımı var mı?

Kamerun vize başvuruları İstanbul Fahri Konsolosluğu ile Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. İkamet adresine göre bölge ayrımı yoktur. Evraklarınızı Vize Merkezi’ne şahsen gelerek ya da kargoyla ulaştırdığınız takdirde uğraşmanıza gerek kalmadan tüm süreç temsilcimiz tarafından yönetilecektir. Vize sonuçlandıktan sonra yine aynı şekilde pasaportunuz tarafınıza ulaştırılacaktır.

Kamerun vizesi için parmak izi zorunluluğu var mı?

Vize başvurusu için parmak izi verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kamerun başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler

 • Kamerun Sarı Humma riski barındıran bir ülke olduğundan dolayı seyahat edecek yolcuların Sarı Humma Aşı ile aşılanmış olmaları gerekmektedir. Yolcular, salgına yakalanmamak için aşı konusunda dikkatli olmalıdır.
 • Vize başvurusunda kullanılacak pasaportun süresi dosyanın işleme girmesi için önemlidir. Mutlaka seyahat sonrası 6 ay daha geçerli süresi olmalı ve içerisinde 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.
 • Vize işlem süresi konsolosluğa bağlı olduğundan dolayı başvurunun son günlere bırakılmadan yapılmasını tavsiye ederiz. Aksi bir durum yolcunun mağdur olmasına sebep olacaktır.

Vize sonuçlanmadan otel ve uçak biletleri alınmalı mı?

Kamerun vizesi onaylanmadan otel ve uçak bileti alınmasını tavsiye etmiyoruz. Başvurunun değerlendirme süresi konsoloslukla doğrudan bağlantılı olduğundan dolayı bazen uzayabilmektedir. Bu sebepten ötürü temkinli hareket edilmesinde fayda var.

Vize Merkezi Kamerun vize hizmetlerini deneyimli kadrosuyla profesyonel bir Kamerun danışmanlık vizesi veren bir firmadan çok daha fazla bir deneyime sahiptir. Kamerun vizesi için Vize Merkezi Kamerun vizesi işlem sürecini profesyonel bir biçimde ele alır ve ihtiyaç duyduğunuz Kamerun vizenizi almanızda profesyonel bir danışmanlık rolü üstlenir. Vize Merkezi Kamerun vizesi için tecrübeli ve güvenilir kadrosuyla evraklarınızı en iyi sunulacak biçimde hazırlar ve prosedürlere göre sunarak en kısa zamanda sonuçlanması için elinden gelenin en iyisini yapar. Daha çok ve detaylı bilgi almayı düşünürseniz Vize Merkezi ofislerimizi arayabilir Vize Merkezi şubelerimizi ziyaret ederek de bu bilgilerden faydalanabilirsiniz. Kamerun Vizesi adına ihtiyacınız olabilecek her şeyi sizler için derledik ve düzenleyip burada bir arada sunduk.

Kamerun Vize Şartları

Kamerun’a yolculuk edecek umumi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik, resmi ve hizmet Pasaport sahipleri ise 180 günlük süre içinde 90 günü aşmamak şartıyla Kamerun’a yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Yolcuların, ülkeye girişte sarıhumma aşısını tatbik ettirdiklerini gösteren uluslararası aşı sertifikasını ibraz etmeleri mecburidir. On gün içinde etkili hale geldiğinden bu ülkeye seyahat edecek vatandaşların aşılarını zamanında yaptırmaları önem arz etmektedir. Ayrıca, mecburi olmamakla birlikte, Hepatit A, Hepatit B, Menenjit, Polio, Tetanos, Kolera, Difteri, Tifo gibi hastalıklara karşı da gerekli aşıların yaptırılmaları tavsiyemizdir.

Kamerun ticari, turistik ve çalışma ya da oturum gibi durumlardan dolayı da vize istediği için bir takım belgeler istemektedir. Vize belgeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Pasaport (en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir)
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf
 3. Kamerun vize başvuru formu
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 5. Otel, uçak vs. rezervasyon belgeleri ve konfirmeleri
 6. Bankada yeterli miktarda para
 7. Davetiye mektubu (iş ve aile nedeniyle gidecekler için)
 8. Kamerun vizesi ücreti ödenti dekontu
 9. Şirket bilgileri (şirket çalışanları için, ticari gazete, imza sirküleri, faaliyet belgesi vs.)
 10. Nüfus kayıt örneği
 11. Aşı kartı (özellikle sarıhumma)
 12. 18 yaşın altındakiler için muvafakatname
 13. Öğrenciler için öğrenci belgesi
 14. Evli ise evlilik cüzdanı
 15. Uluslararası sağlık sigortası

Not: Kamerun vizesi için Konsolosluk ek görüşme için görüşme talep edebilir. Bu durumda yanınıza önceki belgelerinizin fotokopilerini bulundurmanızda yarar vardır. Kamerun vizeleri vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak bir aylık turistik amaçlı geziler için başvurulan vize türü 4 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ekspres vizeler 1 iş günü içinde sonuçlanabiliyor. Ancak ücret farkı mevcuttur. Kamerun vizeleri tek girişli ya da çok girişli olarak verilebilir. Bu vize giriş türü için de süreler değişebilmektedir.

Kamerun vizesi için aklınıza takılan başka bir soru olursa Vize Merkezi şubelerimizi aramaktan çekinmeyin. Yine de Kamerun vize başvurusu yapmadan önce aşağıdaki önerileri yapmanızda fayda vardır:

Kamerun vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Kamerun vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Kamerun vizesi için aklınıza takılan bir şey olursa Vize Merkezi şubelerimizi aramaktan çekinmeyin. Kaliteli ve deneyimli kadrosuyla Vize Merkezi ve şubeleri sizlere gerekli bütün danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı yüksek bir meziyet içerecektir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Kamerun yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde Kamerun Konsolosluğuna bu konuda itirazda bulunabilme hakkında sahipsiniz.

Kamerun Vize Ücretleri

Kamerun vize ücretleri vize türüne ve zamanına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kamerun devletinin uyguladığı yasalara göre belirli zaman aralıklarında değişiklikler olması normaldir. Kamerun vize ücretleri hakkında bu değişiklikler olması nedeni ile güncel Kamerun vize ücretleri için Vize Merkezi ofislerimizi arayarak ya da bizi ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yine de burada bilinmesi gereken bir başka durum da; Kamerun vizesi için ücret ödemeniz ve sonrasında ret cevabı almanız halinde paranızın geri iade edilmediğini bilmeniz gerektiğidir. Kamerun vize ücreti ödemeniz halinde bankadan bu ücreti ödediğinize dair Kamerun vizesi banka ödendi dekontunuzu yanınızda bulundurmanız mecburi istenen belgeler arasındadır.

Kamerun vize ücretleri Kamerun turistik vize, Kamerun öğrenci vizesi, Kamerun aile vizesi, Kamerun ticari vize, Kamerun yatırımcı vizesi, Kamerun konsolosluk çalışanları vizesi, Kamerun basın vizesi gibi değişik vize çeşitlerinden oluşur ve amaçlarına göre bu sayı azalıp artabilmektedir. Kamerun göçmenlik, Kamerun aile birleşimi gibi durumlar haricinde ise çeşitli sınıfları içeren vize türleri ile Kamerun vizesinde ücret değişikliğine sebebiyet verebilmektedir. Sonuç olarak Kamerun vize ücretleri belirlenen zaman içinde geçerli olduğundan dolayı bir evvelki yıl alınan Kamerun vize ücreti ile bir sonraki yılda alınan Kamerun vize ücreti arasında farklılıklar olması rastlanan bir olaydır. Kamerun vize ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi ya da konuyla ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa Vize Merkezi şubeleri çağrı merkezlerimizi arayabilirsiniz ya da dilerseniz bizi şahsen ziyaret edebilirsiniz.

Kamerun Vizesi Başvuru Formu

Kamerun vizesi başvuru formu İngilizce ya da Fransızca seçeneğiyle mevcuttur. Bilgileri girerken büyük harfle doldurmak mecburidir.

Kamerun vize başvuru formu Kamerun Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu yüzden bu formu doldururken dikkatli olunması sağlıklı bir Kamerun vizesi alınmasında gereklidir. Kamerun vizesi başvuru formu Kamerun Konsolosluğunun başvuru yapan birey hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu yüzden önemi yadsınamaz. Ayrıca Kamerun vize talebinde bulunduğunuza dair resmi bir belge niteliği taşıdığından dolayı bilgilerin yanlış ya da tutarsız olması ya da tam olmaması gibi durumlar Kamerun vizesi sonucunun başarılı olup olmaması konusunda son derece etkili bir rol oynayabilir. Kamerun vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulmalı, düzenlenmeli ve gerekli bölümlere ve boşluklara istenmekte olan gerekli bilgiler doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

Kamerun vize formu içinde adınız kısmına adınızı, soyadınız kısmına soyadınızı yazmalısınız. Ayrıca baba adı, doğduğu ya da yaşadığı ülke bölümlerini de doğru ve okunaklı bir şekilde yazmalısınız. Doğum tarihi, medeni hali gibi ya da cinsiyet türü ve uyruğu olduğu ülke ile iletişim ve ulaşım bilgileri gibi istihdam ve iş durumu bilgileri, vize ile ilgili gerekçeler ve pasaport bilgilerini de isteyen kısımlardan meydana gelen resmi bir form olması gerekçesiyle dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Soru kısmındaki sorular çoğunlukla Kamerun seyahati, sağlıkla ilgili bilgiler, aşılar ve bunun gibi durumları öğrenmek amaçlı olduğundan bunları elinizden geldiğince doğru bir şekilde doldurmalısınız.

Kamerun vizesi başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olunmasında yarar görüyoruz. Yanlışlık yaptığınız zaman yeni bir form istemeli ve bu yeni formu özenle doldurup iletmelisiniz. Kamerun vizesi başvuru formuna dilerseniz vize merkezi birimlerimizde ulaşabilirsiniz. Kamerun vizesi başvuru formuna dair merak her şeyi sizin adınıza dilerseniz biz halledip sunalım. Ve ya dilerseniz Vize Merkezi bürolarımıza şahsen de gelerek doğrudan orada bulunan tecrübeli, profesyonel ve güvenilir ekibimiz yardımıyla da formlarınızı doldurabilir ya da diğer Kamerun vizesine dair işlemlerinizi işleme alabilirsiniz.

Kamerun ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Kamerun için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp