Konsolosluk

Çad Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


  Çad vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Çad vizesi güncel evraklarına ulaşmak için ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Çad vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Çad Konsolosluğu

Çad Konsolosluğu Çad vize işlemleri olmak üzere diğer izinleri de yasal olarak düzenleme gibi işlemleri de yapan bir konsolosluk birimidir. Çad Konsolosluğunda vize işlemlerinizi yapacaksanız öncelikle randevu alıp gitmeniz gerekir. Çad Konsolosluğu pasaport sahibi olmayan başvuru sahiplerinin vize işlemlerini gerçekleştirmez.

Çad vize işlemleri içinde istenen en önemli evraklardan biri hiç şüphe yok ki sahip olduğunuz pasaportunuzdur. Eğer bir pasaportunuz bulunmuyorsa pasaport sahibi olmanın en kısa yolu sakini olduğunuz il ya da ilçe merkezinizdeki ya da çok gerekmesi halinde başka il ya da ilçe merkezlerindeki emniyet merkezlerinde ya da polis merkezlerinde kendi şahsınız adına pasaport bölümünde başvurusunda bulunabilirsiniz.

Pasaport başvuruları şahsa ait olduğundan dolayı bu işlemleri şahsen yapmalı ve ayrıca pasaport için gerekli olan belgelerin başvuru ücretini ödenmiş bir banka belgesiyle birlikte verebilmelisiniz. Bu bağlamda ayrıca sizden hakkınızda bilgiler istenebilir ve bazı sorular sorulabilir. İşlemleriniz devam ettiği sırada parmak iziniz de alınır ve bu yüzden parmaklarınızın parmak izi olan kısımlarının yaralanmamış ya da işlemlerinizi parmak izi alımında şüpheye düşürecek, zorlaştıracak nesnelerle, boyalarla kaplı olmamasına özen göstermenizde fayda görüyoruz. Ayrıca pasaport başvurusu için biyometrik fotoğraflarınızı da götürmeyi unutmamanız gerekir. İşlemleriniz onaylanır ve pasaportunuz olumlu cevap alırsa ondan sonra pasaportunuz sizin belirlediğiniz bir adrese teslim edilmek üzere gönderilir.

Eğer yurt dışından Çad için vize başvurusu yapacaksanız Çad’ın Paris Büyükelçiliği ülkemize akreditedir ve başvurularınızı bu yerden yapmalısınız. Yani T.C. vatandaşlarının, Çad vizesi başvurularını Çad’ın adres ve iletişim bilgileri aşağıdaki kayıtlı Paris Büyükelçiliği aracılığıyla yapmaları gerekmektedir.

Öte yandan Çad’ın mukim Büyükelçiliğinin bulunduğu bir başka ülkede oturma izni bulunan T.C. vatandaşları vize başvurularını isterlerse Çad’ın o ülkedeki Büyükelçiliği aracılığıyla da yapabilir.

İstisnai durumlarda (resmi heyet vs.), vizenin Çad’a girişte (Encemine Havaalanında) alınabilmesini temin eden iletişim bilgileri aşağıda sunulan Türkiye’nin Çad Fahri Konsolosu ile irtibata geçilmesi mümkün bir durumdur. Bu durumda Çad’a girişte ilgili makamlara ve lazım olduğunda havayolu firmalarına da ibraz edebilmek üzere bir diplomatik Nota temin edilmesi lazımdır.

Ayrıca, yine istisnai durumlarda, T.C. vatandaşlarının vize başvurularını Libya’daki Çad Büyükelçiliği aracılığıyla yapmaları da mümkün bir durumdur. Bu durumda vatandaşların seyahat öncesinde Libya’daki Büyükelçiliğimizle irtibata geçilmesi yararlı olacaktır. Yani söz konusu vatandaşlarımızın ayrıca Libya vizesi almaları lazımdır.

Çad Paris Büyükelçiliği şu adreste bulunmaktadır: 65, Rue des Belles Feuilles, 75116 Paris

 Tel: 0033-1-45 53 36 75. Faks: 00-33-1-45 53 16 09

 E-mail: ambassadedutchadparis@wanadoo.fr

Türkiye’nin Çad Fahri Konsolosluğu telefon numarası ise:

 Tel: 00-235-510584

 Faks: 00-235-523857 şeklindedir.

Bu nedenle herhangi bir başvuru yapmadan önce bizi arayarak gerekli bilgiyi almanızı tavsiye ederiz. Eğer Çad Konsolosluğuna vize başvurusu yapmak istiyorsanız randevu almak zorundasınız. Veya dilerseniz sizin şahsınız adına biz randevu alır ve Çad vizesi için gerekli olan danışmanlık hizmetini en güvenilir biçimde sizin adınıza biz yaparız. Daha çok detaylı bilgiler için lütfen Vize Merkezi birimlerimizi aramaktan çekinmeyin.

Çad vizesi 4, 5 ya da 7 ile 11 iş günü içerisinde bir sonuca varabiliyor. Buraya vize başvurusu yapmadan önce yanınızda Çad Konsolosluğunun istediği belgeleri de almalısınız. Bunlar içinde en önemlileri Çad vize başvuru formu ve orijinal pasaportunuzdur. Bunun yanında istenilen diğer belgeleri de sunmalısınız.

Çad Konsolosluğuna Çad vizesi için başvuruda bulunacaksanız Çad için resmi tatil, bayram gibi tatil günlerini de bilmenizde fayda vardır. Çad Konsolosluğu günün ancak belli bir vaktinde vize işlemlerine bakabilmektedir. Çad vize başvuruları Çad Konsolosluğu ve Çad Ankara Büyükelçiliği ve vize işlemleri konusunda yetki sahibi kılınmış danışmanlık hizmeti veren firmalar da yapabilmektedir. Bu bağlamda biz Vize Merkezi şubeleri ve çalışanları olarak burada sizin için her şeyin en iyi bir biçimde sonuçlanabilmesi konusunda size gerekli olan her türlü danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacağımızı ayrıca belirtiriz. Çad vizesi için istenen gereklilikleri yerine getirmeniz halinde kişisel olarak ya da Çad vize işlemleri için yetki almış olan danışman şirketler ile Çad vizesi başvurularınızı yapabilirsiniz. Çad vize işlemlerine dair merak ettiğiniz herhangi bir şey hakkında soru sormak ya da Çad vize başvuru formunu almak isterseniz bizi arayabilir ya da İstanbul’da yaşıyor iseniz bizi ziyaret edebilirsiniz.

Çad ile Türkiye arasında diplomatik, resmi, hizmet ve umuma özel pasaport sahipleri için ayrıca çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bunları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Resmi ve hizmete mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi değildir. Bu gruptaki pasaport sahipleri 90 güne kadar vizesiz olarak Çad’da kalabilir. Ayrıca bu pasaport grubundaki kişilerin aileleri de görev sürecinde bu izinden faydalanabilir. Uluslararası organizasyon üyeleri ve aileleri için de bu kanan geçerlidir. Ancak bu kişiler 90 güne kadar olan izinlerinde içinde oldukları ülkenin ilgili resmi kurumlarını haberdar etmek mecburiyetindedir.

Çad Konsolosluğuna genel vize başvurusu yapacaksanız ayrıca aşağıdaki belgelerden durumunuzu ifade edecek olanları seçmenizi tavsiye ederiz:

 1. En az 6 ay geçerli pasaport
 2. Çad vizesi başvuru formu (İngilizce ya da Türkçe)
 3. Çad vize talep dilekçesi (İngilizce, Türkçe)
 4. En az 2 adet biyometrik fotoğraf
 5. Polis raporu
 6. Çad vizesi için bankadan ödendi dekontu
 7. Yolculuk belgeleri (pasaport, uçuş bilgileri vs.)
 8. Eğer davet karşılığı gidiyorsanız davetiye mektubu
 9. Maddi durumunuzu gösterir belgeler (tapu, araba ruhsatı, ev, işyeri belgeleri vs)
 10. Banka hesap dökümü
 11. Yine davetli olarak gidiyorsanız Çad’dan gönderilmiş kişinin ev, şirket vergi sertifikası, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi vs.
 12. Davetiye olarak akrabanız sizi davet ediyorsa pasaport fotokopisi ve ayrıca bu kişinin sizin akrabanız olduğunu gösterir evraklar
 13. Tam vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 14. Öğrenciyseniz okuldan alınmış izin ve öğrenci belgesi
 15. Ev hanımı iseniz adınıza ya da eşinizin adına düzenlenmiş ev, araba gibi ruhsat ve evrakları bulundurmalısınız.

daha fazla göster

Yükleniyor...