Bosna Hersek Vize Reddi

Bosna Hersek Vize Reddi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 90 günü aşmayacak Bosna Hersek ziyaretlerinde vize almaları gerekmemektedir. Ancak uzun süreli seyahatlerde Bosna Hersek vizesi almak mecburidir. Bu nedenle bazı kişilerin, kimi zaman Bosna Hersek vize reddi sonucuyla karşılaştıkları gözlemlenmiştir. Başlıca ret sebepleri ise geçersiz pasaportlardan ya da eksik bilgilerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle başvuruların özenle yapılması ve evrakların hem eksiksiz hem de doğru nitelikler taşıması önemlidir. 

Tüm bunların yanı sıra Bosna Hersek’te yaşamayı planlıyor ve burada uzun dönem ikamet etmek istiyorsanız; yine internet sitemizde yer alan, Bosna Hersek oturum izni sayfasına göz atabilirsiniz!

Bu yazı içerisinde ise Bosna Hersek vize reddi için merak edilenler kapsamında, Bosna Hersek vize reddi maddeleri ve sebepleri konusuna değineceğiz. Ayrıca Bosna Hersek vize reddi durumunda ne yapılır sorusunu da detaylı şekilde açıklayacağız. Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okuyabilirsiniz!

Bosna Hersek Vize Reddi İtirazı

Eğer Türkiye’den Bosna Hersek vizesine başvuru yaptıysanız; vize reddi kararını veren yetkili kurumlar, Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği’nin ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun vize birimleridir. Bu doğrultuda ise kişiye, ne yazık ki Bosna Hersek vize reddi itirazı hakkı tanınmamaktadır. Çünkü Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan düzenlemeye göre eğer uzun süreli Bosna Hersek vize başvurularında ret kararı çıkmış ise başvuru sahiplerinin itiraz hakkı bulunmamaktadır. 

Ayrıca bu tarz olumsuz durumlarda vize başvurusunda kişinin ödediği harç bedeli de iade edilmemektedir. Bu durumun, başvuru yaparken tercih edeceğiniz aracı kurum ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. 

Bosna Hersek Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bosna Hersek vize ret nedenleri; genellikle kişinin geçersiz pasaport kullanmasından ya da başvuru bilgilerinde eksik olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak aşağıdaki liste üzerinden bu nedenleri daha detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Eksik veya yanlış bilgi içeren belgelerin sunulması

Vize başvurularında en önemli detay, tüm belgelerin eksiksiz ve tamamıyla doğru olacak şekilde doldurulmasıdır. Çünkü eksik veya yanlış doldurulan belgeler, gayri resmi olarak kabul edilmekte ve çoğunlukla hatalı ya da geçersiz olarak işlenmektedir.

Tamamlanmamış ya da geçersiz belge ibrazı

Vize başvuruları esnasında sunulan tüm belgelerin resmi kaynaklardan alınmış hatta tasdiklenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca vergi levhası gibi aslı sunulamayan belgelerin dışında fotokopi kabul edilmemektedir. Ek olarak özellikle pasaport gibi süresi olan belgelerin ise geçerliliklerinin olması yani güncel olmaları zorunludur.

Özellikle Bosna Hersek vize başvurularında sunulan pasaportların, en az son 10 yıl içerisinde alınmış olmaları hatta seyahat bitiminden sonra bir süre daha geçerliliklerinin bulunması talep edilmektedir. Yine pasaportların içerisinde 2 sayfalık boş alan bulundurmak zaruridir. Bu şartların karşılanmadığı durumlarda ise dolayısıyla başvuru geçersiz kalacaktır.

Başvuru sahibinin seyahat bitiminde ülkesine dönmesinden yana şüphe duyulması

Vize talebinde bulunan kişinin seyahat bitiminde kendi ülkesine döneceğinin garantisini vermesi gerekmektedir. Çünkü kişilerin, yasal olarak kendilerine tanınan sürenin bitiminde kendi ülkelerine dönmeleri mecburidir. Bu nedenle eğer başvuru sahibinin seyahat bitiminde ülkesine dönmesinden yana şüphe duyuluyorsa; başvurusu, Bosna Hersek vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Amaç dışı girişlerden şüphe edilmesi

Bosna Hersek vize başvurularında başvuru formunun ve diğer bilgilerin üzerinden, kişi seyahat amacını belirtmelidir. Örneğin; turistik bir ziyaret veya herhangi bir iş toplantısı için seyahat edecek olan kişinin tüm bunları belirtmesi gerekmektedir. Fakat eğer kişinin ibraz edeceği adli sicil kaydında olumsuz bir nitelik gözlemlenmişse veya herhangi bir başka nedenden dolayı aksi bir durum söz konusu ise konsolosluk, başvuruya ret kararı verebilmektedir. Dolayısıyla tüm başvurularınızda asıl amacınız doğrultusunda hareket etmeli ve tüm belge ve bilgilerinizi bu amaca göre şekillendirmelisiniz.

Vize randevusuna gitmemek

Bosna Hersek vize başvuru için Bosna Hersek vize formunun doldurulması gerekmektedir. Bu formun doldurulmasının akabinde ise kişinin konsolosluktan randevu alması zorunludur. Belirlenen tarih ve saatte katılım sağlamayan kişilerin ise başvuruları otomatik olarak iptal olmaktadır. Dolayısıyla yalnızca evrak düzenlemesi yapmak yeterli değildir. Muhakkak belirlenen diğer koşullar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Bosna Hersek Vize Reddi Durumunda Ne Yapılır?

Vize başvurusunda bulunan fakat başvurusu olumsuz sonuçlanan pek çok kişi aynı soruyu sormaktadır: Bosna vize reddi pasaporta işlenir mi? Her ne kadar bu sorunun cevabı hayır olsa da unutulmaması gereken ince bir ayrım bulunmaktadır: Bosna Hersek vize reddi pasaportunuza damga olarak işlenmese de bu bilgi, Bosna Hersek Yabancılar Merkezi Veri tabanı içerisinde daimi olarak saklanmaktadır. 
Daha önce de Bosna Hersek vize reddi durumunda itiraz hakkınızın olmadığını belirtmiştik.

Öyleyse bu koşullarda tekrar başvuru yapamayacak mısınız? Elbette yapabilirsiniz! Fakat bir önceki başvurunuzun ret sebebini iyice anlamalı ve yeni destekleyici belgeler ile bu durumun geçerliliğini kaybettiğini kanıtlamalısınız. Peki ama Bosna Hersek vize reddinden sonra tekrar başvuru ne zaman yapılabilir?

Esasen bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Çünkü kişilerin her daim başvuru yapabilmeye hakları vardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu konudaki tek kısas; vize başvuru sonucunun değişmesi adına ret nedenleri incelemek, ortadan kaldırmak ve yeni daha destekleyici olacak belgelerle başvuru yapmaktır.

Vize Merkezi aracılığıyla yapacağınız her türlü vize başvurusunda, süreci sizin yerinize en doğru şekilde yöneteceğimizi garanti ediyor ve olası olumsuzlukların önüne geçebilmek adına her adımda sizleri bilgilendiriyoruz. Eğer siz de güvenilir ve kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız; internet sayfamızda yer alan, iletişim sayfası üzerindeki formu doldurabilirsiniz. Teknik ekibimiz en kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçecektir.

Bosna Hersek ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Bosna Hersek için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp