İstanköy Gümrüğü’nde yoğunluk

02/08/18, 11:03

 

Bodrum'dan Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na giden turistlerin tatili çileye dönüştü. 4 bin 500 turistin konteynerlerde 3 pasaport memuruyla hizmet verilmesi nedeniyle uzun kuyruklar oluşturdu. İstanköy Gümrüğü’nde depremde hasar oluştuğu için tadilat çalışmaları sürüyor.

Kos Adası’na Bodrum’dan feribot kalkıyor

Tatilini Bodrum'da geçiren yerli-yabancı turistler günübirlik gezi için Kos Adası’nı tercih ediyorlar. Bodrum’dan kalkan feribotlar 30 dakikada Kos Adası’na varıyorlar. Feribota binmeden önce Gümrük işlemlerinin yapılması gerekiyor. Bu alanda kapalı bir mekanın olmaması sebebiyle tatilciler güneş altında uzun süre beklemek durumunda kaldılar.

Bodrum'dan 5 feribot şirketiyle Yunanistan'a ait Rodos, Sömbeki (Simi), İstanköy (Kos), Kilimli (Kalimnos), Leros ve Patmos adalarına seferler yapılıyor.

Yunanistan’a seyahat için vize alınması gerekiyor

Yunanistan Schengen ülkesi olduğundan Kos Adası’na geçişte bir turistik vize türü olan Schengen vize alınması gerekiyor. Yeşil, gri ve diplomatik pasaport sahibi olanlar ile Schengen ülkelerinden herhangi birinde geçerli oturum iznine veya pasaportuna sahip, T.C. Vatandaşları için vize talep edilmiyor.  Kos Adası’na geçişte kapı vizesi alınıyor. Yunanistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşma uyarınca Bordo pasaport sahipleri Yunan Adaları’na seyahatleri esnasında kapı vizesi ile adalara giriş yapabiliyorlar.

Kapı Vizesi nasıl alınıyor

Yunanistan kapı vizesi işlemleri seyahat acenteleri tarafından yapılıyor ve kısa süreli geçerliliğe sahiptir. Kapı vizesi tek girişli olduğundan ilgili adaya geçiş yapılmasının ardından farklı bir Schengen ülkesine geçiş mümkün olamıyor. Vizenizin bitiş tarihini takiben ziyaret edilen adadan vize süresinin uzatmak mümkün olmayacaktır. T.C. Bordo pasaport sahiplerinin yanı sıra Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşları da kapı vizesi uygulamasından istifade edebiliyorlar.

Kapı vizesi için hangi evraklar gerekiyor

Yunanistan kapı vizesi için öncelikle seyahat sonrası 3 ay geçerliliği olan bir pasaportunuzun olması gerekiyor. Boş sayfalarının olduğundan emin olduğunuz pasaportunuzun fotokopisinin ibraz edilmesi koşulu getirilmiş. Beyaz fon üzerinde 3,5x4,5 cm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf da yine teslim edilmesi gerekenler arasında. Son 3 aya ait banka hesap özetinde ziyaretini süresince masrafları karşılamaya yetecek ölçüde bakiyeyi bulunduruyor olmanız gerekiyor. Kapı vizesi için gidiş-dönüş feribot biletlerinin satın alınmış olması gerekiyor. Rezervasyonu yapılmış feribot biletleri gümrükte kabul edilmiyor. Vize tarihlerinde geçerliliğini koruyan otel rezervasyonları da sunulması vize talebinde bulunurken sunulması gereken evraklar arasında yer alıyor.

Telefon