Corona Virüsü Dünyayı Sardı

11/03/20, 12:01

İlk olarak Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüsü Kovid-19 dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. 

11 Mart tarihinde Sağlık Bakanı'nın açıklamasıyla Türkiye'de de kendini gösterdiği ortaya çıkan virüs nedeniyle bugüne kadar dünya genelinde 4 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Türkiye virüs salgını sonrasında; Çin, İran, Irak, Güney Kore, İtalya arasındaki gidiş-geliş tüm uçak seferlerini durdurdu. 

İstanbul ve Ankara'da yer alan vize başvuru merkezlerinde de bu virüs salgını sonrasında vize başvuru işlemlerinde büyük azalmaların olduğu görülmektedir.

Corona vize başvurularını da etkilemeye başladı. İsrail Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını bir sonraki tarihe kadar iptal etti. Suudi Arabistan, yeni tip corona virüs salgını sebebiyle umre ziyaretlerinin askıya alındığını ayrıca vize başvuruları için de sağlık raporu istenildiğini açıkladı. Suudi Arabistan Konsolosluğu 10.03.2020 itibari ile tüm vize başvurularından Corona virüs (Kovid-19) testi yaptırıp, Negatif olduğunu gösteren rapor (PCR sertifikası) almaları halinde vize başvurusu yapılabileceğini bildirdi.

Corona salgını dünya ekonomisini de büyük ölçüde tehdit etmeye devam ediyor. Virüsün en çok etkilediği sektörler havayolu, turizm ve vize sektörü. Corona sebebiyle binlerce uçak seferi iptal edilirken, sadece Türkiye'de 70 bine yakın tur iptali gerçekleşti. Tur firmaları ya para iadesi yapma ya da turları erteleme kararı almak zorunda kaldı.

Türk Hava Yolları (THY) virüsün artışı nedeniyle başta Çin olmak üzere Irak, İtalya, Kore ve İran seferlerini karşılıklı olarak iptal etti. Pegasus Havayolları da, 1-16 Mart tarihleri arasındaki İtalya ve Irak'a yapılacak tüm seferlerin iptal edildiğini açıkladı.

Virüsünün neden olduğu sıradışı durumlar sonrasında dünya genelindeki iptal edilen uçuş sayısının toplam uçuş kapasitesinin yüzde 50 oranında indirilmesine karar verildi.

Almanya ve İsviçre başta olmak üzere Avrupa'daki birçok ülkede yapılması planlanan Geneva International Motor Show, Baselworld Watch and Jewellery Show, Geneva Watch Fair, İndex 20 Palexp gibi fuarlar iptal edildi.

Corona virüsü sonrasında özellikle Avrupa'daki birçok ülkede spor müsabakaları ya seyircisiz oynanmaya ya da ertelenmeye başladı. Önümüzdeki yaz aylarında yapılması planlanan EURO 2020 Futbol Şampiyonası ve Tokyo Olimpiyatları'nın durumunun ne olacağı belli değil.

Corona Virüsü Kovid-19 Nedir?

Yeni Corona virüsü Kovid-19 solunum yolu enfeksiyonu hastalığı yapan bir virüstür.

Hasta kişilerin hapşırma veya öksürmesi sonrasında ortaya saçtığı damlacıkların ortamda bulunan diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine teması sonrasında, damlacıkların yapıştığı yüzeylere temas ettikten sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesi sonrasında bulaşmaktadır.

Virüsün en çok karşılaşılan belirtileri ise; ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli olması durumunda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm meydana gelmektedir. Yeni corona virüsünün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının da bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, yeni corona virüsü enfeksiyonu için de geçerlidir. Hapşırma veya öksürme sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalıdır. Eğer mendil yoksa dirseğiniz iç kısmı kullanılmalıdır. Virüsten uzak durmak için olabildiğince kalabalık ortamlardan da uzak durulmalıdır. Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalı ve kirli ellerle ağız, burun ve gözlere temas edilmemelidir.