Yeşil ve Gri pasaporta Schengen vizesi için izin gerekli mi?

11/12/19, 10:13

Yeşil ve Gri pasaporta Schengen vizesi için izin gerekli mi?

Son günlerin en çok merak edilen Yeşil ve Gri pasaporta Schengen vizesi için izin gerekli mi? sorusu cevabını buldu. Yeşil ve Gri pasaport sahip vatandaşların Schengen vizesi için izin alacağına dair haberler üzerine Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi. 

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada "Yeşil ve gri pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen Bölgesi'ne girişleri için ön onay alacağına dair haberler doğru değildir." dedi. Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri için yaptığı açıklamada Hizmet ve Hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına böyle bir iznin uygulanmayacağını dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yeşil(Hususi) ve Gri (Hizmet) sahibi vatandaşların Schengen alanına girmek için Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) onayı alması konusunun zamanında AB yetkilileri ile görüşülerek çözüldüğünü ifade etti. Son dönemde basında çıkan haberlerin aksine ETIAS sisteminin Yeşil (Hususi) ve Gri (Hizmet) sahibi vatandaşlarına uygulanmayacağını dile getiren Aksoy, çıkan haberlere itibar edilmemesi konusunda uyardı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Birliği'nin 2018 yılında kabul ettiği ve 2022 yılından başlayarak uygulamaya sokacağı ETIAS sistemi ile Schengen bölge sınırlarına vizesiz girme hakkına sahip olan hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlardan uygulanmaması, zamanında AB makamları nezdinde gerçekleştirilen girişimler neticesinde sağlandığını hatırlattı. Aksoy, Yeşil ve Gri pasaporta Schengen vizesi için izin gerekmediğinin altını bir kez daha çizdi.

ETIAS izin belgesi nedir?

Avrupa Birliği 2018 yılında kabul ettiği ETIAS izin belgesi uygulaması ile vize istenmeyen 39 milyondan fazla kişinin 2022 yılından itibaren Avrupa'yı ziyaret etmeden Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi ETIAS'a başvurmaları gerektiğini belirtmişti. Avrupa Birliği, Schengen alanına girilmeden önce ETIAS izin belgesi alınacağını ve ücretin de 7 euro olacağını açıklamıştı.

ETIAS nedir?

ETIAS, yani Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi, Avrupa Birliği ülkelerinin oluşturduğu Schengen Bölgesi'ne seyahat etmek isteyen ziyaretçilere izin veren ve onları takip eden bir elektronik bir sistemdir. Schengen Bölgesi için vizeye ihtiyaç duymayan 61 ülke vatandaşlarının daha güvenli ve sorunsuz olarak seyahat yapılması amaçlanmaktadır. 2016 yılında başlayan yasal işlemler sonrasında ve ETIAS sisteminin 2022 yılında uygulamaya girmesi bekleniyor.