Yeşil Pasaporta Sahip Kişi Sayısı Hızla Artıyor

12/11/19, 15:15

yeşil pasaport


160 ülkeye vizesiz seyahat ayrıcalığı tanıyan yeşil pasaport alma hakkına sahip kişi sayısının 2 milyona ulaşmasıyla “yakında yeşil pasaporta da vize gelir” kaygısı artmaya başladı. Yeşil pasaport alma hakkına sahip meslek grupları her yıl genişliyor. Daha önce meslekte 15 yılını dolduran avukatlara, tanınan yeşil pasaport alma hakkına yeşil ışık yakılmış, bunu 1 miyon dolar ihracat yapan şirketlerin yetkileri, eş ve 25 yaşına kadar olan çocukları izlemişti. İhracat limitinin 500 bin dolara düşürülmesiyle bu hakka sahip olan ihracatçıların sayısı iki katı arttı ve 22 bine ulaştı. 

Her yıl ortalama olarak 400 bin yeşil pasaportlu yurt dışına seyahat ederken, yeşil pasaporta sahip bazı kişilerin iltica talebinde bulunması ve suça karışması Schengen ülkelerinin yeşil pasaportlu T.C. vatandaşlarına vize uygulanması taleplerine neden oldu.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Hususi pasaport olarak da bilinen yeşil pasaport, kamu kurumundaki 1., 2., 3. Derecedeki devlet memurlarına, il ve ilçe belediye başkanlarına, milletlerarası kuruluşlarda çalışan Türk Hava Kurumu Ve Türk Kızılay görevlilerine, meslekte 15 yılını tamamlamış avukatlara, 500 bin doların üzerinde ihracat yapan firma yetkililerine bunların eş ve 25 yaşına kadar olan çocukları ile emeklilerine verilmektedir.