Türkiye'deki Konsolosluklar kapalı mı?

08/03/23, 15:01

Dünyada yaşanan olayların ardından Türkiye’de bulunan birçok ülke konsolosluğu geçici kapanma kararı aldı. Alınan bu karardan kısa bir süre sonra Türkiye’de deprem felaketi meydana geldi.  Yurtdışına çıkmak isteyen ya da yurtdışına çıkma hazırlığı yapan kişilerin de aklında bazı sorular oluştu: Türkiye'deki Konsolosluklar kapalı mı? eğer kapalıysa; hangi konsolosluklar kapalı?

İsveç, ABD, İsviçre, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa ve İtalya konsoloslukları kendi içlerinde şubat ayında bir süre kapanma kararı almıştı. Bu karara gerekçe olarak da güvenlik sorununu göstermişlerdi. Bu durumun ardından Türkiye, adı geçen büyükelçilik görevlilerini toplantıya davet etmişti. Yapılan bu toplantıda, Büyükelçiliklerin korumasının Türkiye’ye ait olduğu söylenmiş ve Konsolosluklar tekrardan açıldı.

Bunun dışında vize için yapacağınız başvurularda, sonuçlanma süresini etkileyecek şekilde konsoloslukların yoğunluğu olabilmektedir. Şu anlık bununla beraber herhangi bir vize işlemi durdurulması söz konusu değildir. Vize başvuruları yapılmaya devam edilmektedir. Bu da aslında hangi konsolosluklar kapalı? Sorusuna bir yanıt niteliğindedir.

Ülkemizdeki dış temsilcilikler, konsolosluklar ve elçilikler deprem Yardımlarının bölgeye ulaşması için büyük çaba sarf etmektedir. Bu nedene bağlı olarak oluşan iş yükünden dolayı bazı gecikmeler olabilir

Yazımızın içeriği Türkiye'deki Konsolosluklar kapalı mı? ve hangi konsolosluklar kapalı? sorularına yeterli yanıt vermeye çalıştık. Ancak aklınıza takılan sorular için bize ulaşabilirsiniz. Tüm vize başvurularında, size destek olacak olan Vize Merkezi ofislerinden danışmanlık alabilir ve başvuru sürecini takip edebilirsiniz.