Türkiye ile Moldova arasında pasaportsuz kimlikle seyahat dönemi başla

18/10/18, 12:03

Türkiye ile Moldova arasında pasaportsuz kimlikle seyahat dönemi başladı

 

Moldova ve Türkiye arasındaki anlaşmaya istinaden iki ülkenin vatandaşları pasaport yerine kimlikle seyahat edebilecek. Heyetler arası görüşmenin ardından Türkiye ile Moldova arasındaki seyahatler için anlaşmaya imza atıldı. İki ülkenin vatandaşları artık doğrudan ziyaretlerinde pasaport yerine kimlik kullanabilecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Moldova Başbakanı Pavel Filip arasındaa 5 anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşmaya göre Türkiye ile Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat döneminin başlatıldığı bildirildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Moldova Başbakanı Pavel Filip'in katılımı ile gerçekleşen heyetler arası görüşmenin ardından anlaşmanın imza töreni yapıldı. Törende Erdoğan ve Filip'in arasında toplam 5 anlaşma imzalandı. 

Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı ile Moldova Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Arasında Askeri Eğitim İşbirliği Tamamlayıcı Anlaşması’na Moldova Savunma Bakanı Eugeniu Suturza ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar imzaladı.

İki ülke hükümetleri arasında 1 Kasım 2012 tarihinde Ankara’da imzalanan vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına istinaden anlaşmaya getirilen değişikliklere dair Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan protokole ise Moldova Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Tudor Ulianovschi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Faruk Kaymakçı ile imzalarını attı. İki ülke vatandaşlarının artık doğrudan ziyaretlerinde pasaport yerine kimlik yeterli olacak. 

Türkiye ve Moldova Hükümetleri arasında Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması Moldova Eğitim, Kültür ve Araştırma Bakanı Monica Babuc ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu arasında imzalandı. 
İki ülke hükümeti arasında Kongaz Süleyman Demirel Türk ve Moldova Lisesi Mutabakat Zaptına Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Moldova Eğitim, Kültür ve Araştırma Bakanı Babuc imza koydu. 
Türkiye ve Moldova Hükümetleri Arasında 3 Haziran 1994'te imzalanan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması için Tadil Anlaşması Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Chiril Gaburic ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Moldova Ekonomi arasında imzalandı.