Schengen Vizesi İçin Geçim İspatı

08/03/23, 10:53

Schengen Bölgesi, 26 Avrupa ülkesini kapsayan bir seyahat bölgesidir. Bu bölgeye seyahat etmek isteyen kişilerin Schengen vizesi için geçim ispatı sunmaları gerekmektedir. Bu belgeler arasında “maddi durumun kanıtlanması” da bulunmaktadır.

Seyahat amacına uygun turistik, ticari, aile veya akraba ziyareti gibi seyahatlerde bulunacak kişiler; Schengen ülkelerine seyahat etmek için konsoloslukların atadığı başvuru merkezlerine vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Bu başvurular esnasında, başvuru sahibinin maddi durumunun kanıtlanması gerekmektedir.

Seyahat Amacına Uygun Schengen Vize Başvuruları İçin Maddi Durum Kanıtı

Schengen vizesi başvuru şartları kısmında önemli olan noktalardan biri de başvuru sahibinin vadesiz hesabında en az 25.000 TL bakiye bulunması gerektiğidir. Günümüzdeki enflasyon şartları göz önüne alınarak bu rakam, en düşük kabul edilebilen rakam olarak onaylanmaktadır. Başvuru sahibinin Vadeli hesabı dikkate alınmamaktadır.

"Schengen Vize Başvurusu İçin Maddi Durum Kanıtı Yöntemleri" altında "Vadesiz Hesap Bakiyesi"

Schengen vizesi maddi durum kanıtı olarak; Emtia hesabını kabul eden belli başlı ülkelerin yanı sıra Yunanistan, Altın, döviz gibi hesaplara göre başvuru işlemlerini alıp değerlendirmektedir. Konsolosluklar, ayrıca kişinin ek gelirlerini de göz önünde bulundurmaktadırlar. Bu ek gelirler; ev, arsa, tapu, araba ruhsatı gibi varlıkların gösterilmesiyle kanıtlanabilir.

  • Başvuru sahibinin maddi durumunu gösteren belgelerin yanı sıra;
  • Çalışanlar için üç aylık banka hesap dökümleri,
  • Emekliler için emekli maaşının yattığı veya ölüm maaşını alan kişilerin hesapları gibi belgeler de sunulması gerekmektedir.
  • İşsiz Çalışmayan ev hanımlar için birinci dereceli akrabanın sunduğu banka hesap dökümü konsolosluk tarafından dikkate alınmaktadır.

"Başvuru Sahiplerinin Maddi İmkânlarının Kanıtı Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Koşullar"

Schengen Vizesi Başvuru Şartları arasında yer alan otel ve uçak belgelerinin tutarı da önem taşımaktadır. Konsolosluğa sunulan belgeler arasında önemli seyahat (Otel ve Uçak) masraflarının, banka hesabında bulunan bakiyeden yüksek olmaması gerekmektedir.

Seyahat ticari amaçlı ise; masraflarınızı çalıştığınız şirketin karşılaması ve güncel şirket banka hesabınızın sunulması gerekmektedir. Bazı Schengen ülkeleri, İspanya gibi, ticari amaçlı seyahatlerde yol masraflarınızı şirket karşılıyor olsa dahi kişisel banka hesap dökümü sunulması zorunludur.

Aile veya akraba ziyareti için başvuru yapacak kişilerin, sahip oldukları kişisel banka hesaplarını göstermeleri yeterlidir. Ancak kişinin maddi durumu, Schengen vizesi maddi durum kanıtı için yeterli değilse, davet eden kişilerin son aylık çalıştığı yerden maaş bordrosu ve güncel üç aylık banka hesap dökümlerini sunması gerekmektedir.

Başvuru Sahiplerinin Maddi İmkanlarının Kanıtı Esnasında Konsolosluğun Dikkat Ettiği Hususlar ve Koşullar

Başvuru sahiplerinin sunacakları Schengen vizesi maddi durum kanıtı, belgeleri, başvuru sahibinin güvenilir bir kişi olarak algılanmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde, başvuru sahibi potansiyel bir göçmen gibi algılanır ve vize başvurusu reddedilir.

Sonuç olarak, Schengen Bölgesine seyahat etmek isteyenlerin Schengen vizesi için geçim ispatı belgeleri tam ve doğru bir şekilde sunmaları gerekmektedir. Ayrıca seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmek ve gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamak da başvurunun olumlu sonuçlanması için önemlidir.

Başvuru sürecini dikkatli bir şekilde takip edilebilmesi için Vize Merkezi ekibinden profesyonel destek alabilirsiniz. 0 212 287 11 11