Schengen Vize İşlemlerinde Önemli Değişiklik!

14/03/18, 16:13

Avrupa Birliği Schengen vize işlemlerinde önemli kararlar almaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği Komisyonu yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Schengen vizesi alma işlemlerini kolaylaştırıcı değişiklikler yakında yürürlüğe girecek.

AB Komisyonu tarafından Schengen vizesiyle ilgili yeni kurallar şu şekilde sıralanıyor:


Vize Karar Süreleri Kısalacak

Öncelikle belirtmekte fayda var ki her Schengen ülkesine ait Konsolosluğun vize işlemlerini sonuçlandırma süresi farklı olabilmektedir. Ancak vize çıkış sürelerine dair verilen bilgiler öngörülen sürelerdir ve ancak eksiksiz evraklarla yapılan başvurular için geçerlidir. Bununla birlikte yapılan açıklamaya göre vize çıkış süreleri 10 güne kadar azalabilecek.


Şahsen başvuru zorunluluğu kalkıyor

Son 5 yıl içinde herhangi bir Schengen ülkesi için vize randevusunda verdikleri parmak izi vize etiketinde VIS ibaresi ile belirtilen kişiler başvuruya şahsen gelmeden işlemlerini yapabileceklerdir. Ancak ilk kez Schengen vize başvurusu yapan kişilerin parmak izi işlemi için şahsen Konsoloslukta bulunmaları gerekliliği devam ediyor. Parmak iziniz geçerli ise vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığı ile sadece evraklarını gereken prosedüre uygun şekilde hazırlayarak gerçekleştirebilirsiniz. İlgili ülke temsilcilerimize iletişim bölümümüzden ulaşarak işlem yapabilirsiniz.


Elektronik Başvuru yapılabilecek

Geçerli parmak izi olan kişilerin şahsen Konsoloslukta bulunma zorunluluğunun olmamasıyla birlikte yeni uygulama Schengen vize başvuru sahiplerinin elektronik ortamda başvuru yapmalarına imkan tanıyacak. Bu şekilde vize işlemlerinin daha kısa sürede tamamlanarak değerlendirmeye alınması bekleniyor.

Schengen vizesi başvurunuzu 6 ay önceden yapabileceksiniz

Önceden seyahatten 3 ay önce başvuru yapılması koşulu bu sürenin 6 aya çıkarılması ile uzatılmış olacak. Buna göre Schengen vize başvuruları seyahatten en fazla 6 ay öncesinden yapılabilecek.


Çok girişli Schengen vizesi

Çok girişli Schengen vizesi almak için kurallar mevcut değildir vizenin çok girişli verilmesi tamamen Konsolosluğun inisiyatifindedir. Ancak yeni yapılan açıklamaya göre Schengen bölgesine girişlerde ve girişlerden sonra ülkede kalma kurallarını ihlal etmemiş kişilere çok girişli vize verilmesi söz konusu olabilecek. Bu konunun detayları ile ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak güncel bilgi ve tavsiye alabilir başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz. Schengen kurallarına uygun vize kullanımı yapanlara kademeli olarak yani her yeni Schengen vize başvurusunda 1 ila 5 yıl arasında değişen sürelerde çok girişli vize verilebilecek.


Kısa Süreli Turist Vizesi

Turizmi canlandırmaya yönelik bir adım olarak nitelendirilebilecek bir adım olan kısa süreli vizeler sezona bağlı olarak sadece vize ile giriş talebi olan ülke için geçerli olacak. 7 gün geçerlilik süresi olan bu vizeler kara ve deniz yoluyla ulaşımın kolay olduğu ülkeleri kapsıyor.


Vize ücretleri değişiyor

Konsolosluk vize harç bedelleri 80 Euro olarak belirlenmekte olup bu ücrete vize başvuru merkezlerinin aldığı hizmet bedelleri dahil değildir. Bilindiği üzere birçok Schengen üyesi devletlere ait Konsolosluklar Türkiye’de akredite başvuru merkezleri ile çalışmaktadır.

 

Telefon
x