Schengen Vize Güncellemelerinde Son Durum

22/05/21, 18:39

Salgın sebebiyle uzun zamandır başvuru almayan konsolosluk vize merkezleri ülkelerin aşılama programları nüfusun yüzde 10’luk dilimine yaklaştıkça işlem almaya başladı. Schengen vize güncellemelerinde son durum ise her gün üye ülkeler kapsamında yenileri eklenerek devam ediyor.

14 aydır Avrupa Birliği üye ülkelerinin acil ve zorunlu seyahatlerin dışında üçüncü ülke vatandaşlarının ziyaretlerine sınırlama getirmesi ile başlayan süreç artık yerini yeni normal olarak adlandırılan döneme bırakıyor.

Avrupa Komisyonu seyahat/aşı sertifikası görüşmelerini tamamlamış olsa da henüz uygulamayı yürürlüğe almadı. Son AB toplantısında verilen en erken tarihin 1 Temmuz 2021 olması da Schengen bölge ülkelerini harekete geçirdi. Yığılmaları önlemek, birikmiş başvuruları temizlemek ve süreci daha verimli tamamlayabilmek adına ülkeler bazı güncel değişiklikleri yapma gereği duydu.

Schengen Vizesi İçin Güncelleme Yapan Ülkeler

Macaristan

Son yapılan açıklamalarla Macaristan, iki doz aşı olanlara E- Devlet veya E - Nabızdan Barkodlu Belge, satın alınmış uçak bileti ve ödemesi gerçekleştirilmiş konaklama evrakı ile test ve karantina zorunluluğu olmadan seyahat edilebileceğini duyurdu. Resmi olarak da şartları taşıyan kişilerin turistik vize başvurularını açtı. Ancak söz konusu esneklik sadece Macaristan için geçerli olacak. AB ülkeleri veya Schengen Bölgesine bu vize ile geçiş yapmak mümkün olmayacak.

Almanya

Bir diğer AB ülkesi Almanya ise 1 Haziran tarihinden itibaren, Mart 2020 ve sonrasında Almanya vize süresi (en az 2 yıllık olanlar için) sona eren başvuru sahiplerinin ticari ve aile ziyareti vizesi için başvurularını alacağını kaydetti.

İrlanda

İrlanda’da Almanya’nın hemen ardından aile birleşimi ve istihdama dayalı iş vizeleri için başvuru alabileceğini belirterek Adalet Bakanlığı aracığıyla güncel değişikliğini duyurdu.

İspanya

İspanya ise vize merkezlerinin artık başvuru alacağını duyurarak;  daha önce en az altı ay ya da daha uzun süreli Schengen vizesi olan ve süresi dolan kişilerin vize başvurusunda bulunabileceklerini bildirdi.

Haziran ayından itibaren aşılanma oranları arttıkça ve vaka sayıları da azaldıkça daha çok ülkenin vize başvurularının açılacağı ön görülüyor. AB bölgesi ülkesi olan birçok ülke ticari ve ailevi nedenlerle seyahate özel izinle kısıtlamadan muaf tutabiliyor. Ancak kitlesel olarak direkt Türkiye için sınırlar açıldı ifadesi kullanılamaz.

Sinovac aşısının EMA tarafından incelenmesi devam ediyor ve hali hazırda Biontech aşısı için zaten onay veren AB sınırlarının belirli şartlar altında temmuza kadar sınırları tamamen açması olası.

Schengen vize güncellemelerinde son durum Birlik kararıyla tam değişmiş olmasa da günlük değerlendirmelerde bulunan Birlik üye ülkelerinin yeni düzenlemelerle vize başvurularını kademeli olarak açacağı görülüyor. Schengen vizesi için takipte kalın, haberiniz olsun. Başvuru için +90 212 287 11 11 arayabilirsiniz.