Pasaportsuz ve vizesiz seyahat 2020’de başlıyor!

30/01/18, 13:01

Bu yıl düzenlenen 8’inci Dünya Ekonomi Forumunda ilgi çekici birçok teknoloji projesi arasında en dikkat çekeni dijital kimlik projesiydi. Bu proje kapsamında pasaportsuz ve vizesiz seyahat etmek imkanı ortaya çıkmış olacak. Projenin 2020 yılında hayata geçmesi bekleniyor.

Dijital kimlik projesi ile vizesiz seyahatin en önemli koşulu “Güvenilir Yolcu” statüsü girebilmek

İsviçre’nin Davos şehrinde düzenlenen fuara üst düzey devlet yetkililerinden teknoloji dünyasının öncü firmalarına kadar önemli düzeyde bir katılıma sahne oldu. İnsansız araçlar, yapay zeka (artificial intelligence), kuantum bilgisayarları, akıllı şehirler (smart cities) geleceğe damgasını vuracak pek çok innovative proje ve teknoloji tasarımına dair bilgiler ve görseller katılımcılarla paylaşıldı. Bu konular arasında en göze çarpanı pasaportsuz seyahate imkan veren dijital kimlik projesiydi.

Dijital kimlikle pasaportsuz seyahat projesiyle kıtalar ve ülkeler arası seyahatlerin daha rahat ve güvenli olması amaçlanıyor. Projenin hayata geçebilmesi için biyometrik veri kaydımızın (parmak izi, damar yapısı, DNA), adli sicil kaydımız ve ekonomik durumumuza ilişkin kayıtların paylaşılabilir duruma getirilmesi gerekmekte.

Pasaportsuz seyahat ve dijital kimlik projesinin yol haritası şu şekilde özetleniyor:

1. Yolcular cep telefonlara indirecekleri applikasyonla biyometrik verilerini de içeren bir dijital kimlik oluşturacaklar.

2. Dijital kimlik blockchain (blok zinciri) teknolojisiyle onaylandıktan sonra ilgili bütün kurumlarla paylaşılacak.

3. Yolcular seyahatten önce gidecekleri yerle ilgili olarak konaklayacakları yer ve kendilerine ait bilgileri paylaşacaklar. Bu bilgilerle kişilerin risk profilleri oluşturulacak.

4. Risk profili uygun olan yolcular gittikleri ülkede pasaport kontrolünden geçmeden ülkeye giriş yapabilecekler.

5.Bu şekilde yapılan birçok yolculukla “Tanınan ve Güvenilir Yolcu” olarak belirlenen kişiler kontrol noktalarından denetime uğramadan geçiş yapabilecekler.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bugün Vize işlemleri bugün 108 ülkeye vizesiz seyahat edebilme hakkına sahipler. Bununla birlikte Avrupa kıtasındaki ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi dünyanın pek çok ülkesine giderken vize almak zorundalar. Eksiksiz evraklarla yapacağınız başvurularla alacağınız vizeler doğru bir yolcu profiline uygunluğunuz açısından ileride ve sonraki vize başvurularınızda büyük önem arz etmektedir. Vize Merkezi sitemizde seyahat etmek istediğinizi ülkenin talep ettiği vize evrakları ve prosedür hakkında ön bilgilendirmeye ulaşabilir, hızlı başvuru yapmak için çağrı merkezimizden destek alabilirsiniz. 

Telefon
x