Konsolosluklarda Corona virüs etkisi

17/03/20, 17:00

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsün zararları günde güne artıyor. Dünya genelinde insan sağlığını direkt olarak etkiyen virüs bunun yanında tüm yaşamsal aktiviteleri de olumsuz etkiledi. Seyahat ve havayolu sektörleri bu salgından en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Bununla beraber dünya turizminin en önemli tamamlayıcısı olan vize hizmet sektörü de büyük bir sekteye uğradı. 

Virüsün etkisi altında olan ülkelerin elçilikleri ve konsoloslukları vize işlemlerini neredeyse tamamen durdurdu. Bazı ülkelerin konsolosluklarında vize işlemleri yapılmaya devam edilse büyük kısıtlamalar mevcut.

Virüsün dünya genelinde yayılmasının ardından Türkiye, bazı ülkeler için uçuş yasağı getirdi. Bu ülkeler ilk başta Çin, İtalya, Irak, İran ve Güney Kore'ydi. Sonrasında bu ülkelere Fransa, Almanya, Danimarka, İsveç, Belçika, İspanya, Avusturya, Hollanda ve Norveç dahil oldu.  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yaptığı son açıklamada ise İngiltere, Mısır, İrlanda, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ülkelerinin de uçuş yasağı olan ülkeler arasına eklendiğini bildirdi.

Corona virüsün yayılması sonrasında Türkiye'deki ülke Büyükelçilikleri ve Konsolosluklarında son durum aşağıdaki gibidir;