Kolay Schengen Vizesi Almanın Yolları

09/03/23, 12:11

Avrupa Ülkelerine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının, Schengen vizesi alması gerekmektedir.  Schengen, aynı zamanda uygun konsolosluklar tarafından verilen ve Schengen birliğine bağlı ülkeler içinde seyahat etme imkanı sağlayan bir vize türüdür. Bu nedenle yurtdışına çıkmak isten Türk vatandaşları, kolay Schengen vizesi almanın yolları araştırmasına girmiştir. Schengen bölgesini oluşturan ülkelere Schengen vizesi ile giriş yapılabilmektedir. Şartlara bağlı olarak bu vize ile birden fazla ülkeyi de ziyaret edebilirsiniz.

Açıklamaya başlamadan önce belirtmek isteriz ki kolay Schengen vizesi yoktur. Yani hangi ülke daha kolay Schengen verir düşüncesi yanlışa yakındır. Her ülkenin kendi vize başvuru şartları bulunmaktadır. Başvuru yaparken asıl önemli olan evrakların düzenli ve eksiksiz hazırlanmasıdır. Dikkatsiz ve eksik evraklar Schengen vize reddi ile de sonuçlanabilir.  

Schengen Vizesi başvuru evrakları hazırlanırken, başvuru sahibinin gelirini net bir şekilde beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin Yaşadığı ülkeye bağlayıcı bir sebep sunması, bu aşamada önemlidir. Aynı zamanda seyahat amacı da net olmalıdır. Başvuru dosyanız hazırlanırken mutlak suretle aylık net bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Maaş geliri, Kira geliri vb. gelirlerinizi başvuru esnasında dosyanıza belge halinde eklemeniz ve bunu kanıtlamanız gerekmektedir. Banka hareketleriniz geliriniz ile paralel olmalıdır. Kazanılan gelirin üstü bir banka girişi olması durumunda, bankaya gelen bakiyeyi kanıtlamanız gerekmektedir. Bir araç veya ev satma durumu var ise dosyaya satış sözleşmesi ekleyerek geliri kanıtlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde banka hareketleriniz kuşkuya sebep olur ve vize başvurunuz reddedilebilir.

Aşağıdaki hususlara dikkat ederseniz, Kolay Schengen Vizesi Almanın Yolları hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz:

  • Aylık net bir gelire sahip olmak ve bunu belgeleyerek sunmak.
  • Konsolosluğu kendi ülkesine döneceğine ikna etmek ve bunu kanıtlayıcı belgeler sunmak.
  • Evraklarda eksiklik, yalan beyan ve hatalı bilgiler sunulmaması.
  • Geçmiş dönemde vize reddinin olmaması.
  • Vize başvurusunda bulunulacak ülkede daha önce gidip dönmeyen akrabaların bulunmaması.
  • Seyahat süresinde konaklama ve ulaşım garantisinin sunulması.

Yukarıda belirtilen noktalar, Schengen vize reddi sonuçlanma nedeni olan maddelerdir. Genelde ret sebebi olarak Konsolosluk heyeti bu maddeleri gösterebilmektedir.

Kısa süreli Schengen vizesi çıkıyor mu? Neden?

Schengen vizesi aldıktan sonra da dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara bağlı olarak bir sonraki Schengen vizesi başvurusu işleminiz kısa süreli vize olarak sonuçlanabilir.

  • Mutlaka vize alınan ülkeden giriş yapılması ve pasaporta vize alınan ülkenin giriş kaşesi vurulmuş olmalıdır. Vize alınan ülke dışında başka Schengen bölgesine girmeniz daha sonraki vizelerinizi olumsuz etkilemektedir.
  • Daha önce Schengen vizesi olan bir başvuru sahibi bahsettiğimiz Schengen kural ihlali yapma durumunda daha sonraki vizelerinin kısa süreli Schengen vizesi hatta ret olmasına sebep olmaktadır. Örnek vermek gerekir ise; İtalya ve Yunanistan Schengen ihlallerinde başvuruyu genelde reddetmektedir. Diğer ülkeler ise daha önce 3-5 yıl vizesi olan başvuru sahiplerine çok daha kısa ya da ret verebilmektedir. Yani daha önceden uzun süreli vizenizin olması daha kısa veya ret almayacağınız anlamına gelmemektedir. Bu sebeple vizenin kullanımı ve kural ihlali yapmamış olmanız önem arz etmektedir.

Yazımızın içeriğinde kolay Schengen vizesi almanın yolları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Tekrar hatırlatmak isteriz ki Schengen vizesi almak için başvuru evraklarınızın hazırlanmasına dikkat etmeniz daha önemlidir. Ayrıca her ülkenin vize şartları da değişiklik göstermektedir. Vize Merkezi ile iletişime geçerek Schengen vizesi alabilirsiniz. Alanında profesyonel danışmanlarımızdan faydalanabilirsiniz. Bize 0 212 287 11 11 telefon numarasından arayarak ulaşabilirsiniz.