KKTC’den öğrencilere pasaport zorunluluğu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki üniversitelerde eğitim gören öğrencilere pasaport zorunluluğu uygulaması getirildi. Eylül ayında uygulamaya konulacak kurala göre, Türkiye’den Kıbrıs’a eğitim görme amaçlı giden öğrenciler de ülkeye girişlerini pasaportla gerçekleştirecekler.

KKTC'de milli eğitim, içişleri ve sağlık bakanlıklarının ortak çalışmasıyla 'Kayıt Kabul Tüzüğü ve Öğrenci İzni Tüzüğü' yapıldı. Tüzüğe göre, KKTC'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler ülkeye girişlerini, yeni eğitim-öğretim döneminde pasaportla gerçekleştirecekler. Pasaportu olmayanlara pasaport çıkarmaları için 90 gün ek süre tanınacak. KKTC'ye Türkiye'den gelen öğrenciler, pasaportla yaptığı işlemi 2 yılda 1, diğer ülkelerden gelen öğrenciler ise her yıl yenileyecek.

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler yaptığı açıklamada, yeni uygulamayla ülkeye öğrenci olarak gelip, farklı işlerle uğraşanların engelleneceğini söyledi. Eğitimdeki kalitenin de yükseleceğini kaydeden Öztürkler, "Pasaportu olmayan öğrenciyi Ada'ya almayacağız, demiyoruz. Onların önlerinde 90 günleri olacak" diye konuştu. KKTC'deki üniversitelerde 101 bine yakın öğrenci eğitim alıyor. 101 bin öğrenciden 59 bininin Türkiye'den, 30 bininin diğer ülkelerden ve 12 bininin de KKTC vatandaşı olduğu bildirildi.

Kaynak: Yeniçağ

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.