Fransa iltica ve sığınma hakları yasa tasarısını kabul etti

06/08/18, 08:58

Fransa Ulusal Meclisi, hazırladığı iltica ve sığınma yasa tasarısını oyladı. Meclis'te yapılan oylama neticesinde yasa tasarısı 25'e karşı 100 oyla kabul edildi. Tasarıya, Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM), Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği destek verirken, sağdaki ve soldaki partiler red verdi.

Yeni yasada neler var

Yeni yasa ile iltica başvurularının tamamlanma süreci 11 aydan 6 aya iniyor. Başvuruları reddedilen mültecilere sınır dışı edilene kadar verilen idari süre 45 günden 90 güne uzatıldı. Yasa uyarınca, sığınma talebinde bulunanların Fransa Mültecileri Koruma Ofisi’ne sığınma başvuru talebi için verilen süre 120 günden 90 güne çekildi. Verilen karara itiraz süresi 30 gün iken yeni yasa ile 15 güne indirildi. Meclisce kabul edilen yeni yasaya göre oturum izni olmayan göçmen veya mülteciler 24 saate tutuklu kalacak. Eski yasada bu süre 16 saatti.

Oturum izni süresi arttı

Sığınma talebi kabul edilen mültecilere 4 yıl oturum izni verilecek, önceki uygulamada bu süre bir yıldı. Sığınma talebinde bulunanlar Paris'teki mülteci merkezine gelmeden, ikamet ettikleri şehirden video-konferans usulüyle görüşme yapabilecekler.

 

Telefon
x