Depremzedelere Schengen Vizesi

28/02/23, 12:30

Yazımızın içeriğinde, depremzedelere Schengen vizesi için kolaylık sağlayan ülkelerden bahsedeceğiz. Bu ülkelerin kararlaştırdığı şartlar ve gerekli evrakları da sizler için derledik. Tüm bunların yanı sıra vize için kolaylık sağlamayı düşünen İngiltere’nin de son durumu hakkında bilgi vermeye çalıştık

Ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin etkisi tüm dünyada duyuldu. Depremin duyulmasının ardından birçok ülke hem maddi hem de manevi olarak destekte bulunmak için ilk günden beri uğraştı. Deprem sonrası süreçte iki büyük sorun vardı; barınma ve tedavi. Yurtdışında akrabası olan kişiler, onların yanına geçici olarak sığınma talebinde bulunmak istedi. Ülkelerin bazıları da depremzedelere Schengen vizesi için kolaylıklar sunmaya çalıştı.

Almanya bu süreç zarfında depremzedelere Schengen vizesi için ilk adımı atan ülke konumundadır. Almanya’nın ardından Belçika, Hollanda, İsviçre’de kolaylık sağlamanın yollarını aramaya başladılar.

Almanya Vizesi

Almanya hükümeti; Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Türk vatandaşlarına, kolay vize alma imkanı tanımıştır. Tanınan bu imkan sayesinde, Almanya sınırları içerisinde 1. Ya da 2. Derece yakını bulunan Türk vatandaşları için “hızlı vize alma” prosedürleri belirlenmiştir.

Kimler Almanya Deprem Vizesi Başvurusu Yapabilir?

Almanya İçişleri Bakanı Sn. Nancy Faeser’ın açıklamalarının ardından depremden dolayı vize başvurusunda bulunacak kişilerin uyması gereken şartlar belli oldu. Nancy Faeser, açıklamasında depremden etkilenen kişilerin, Almanya’da 3 aylık bir süre zarfında gerek tedavi gerekse barınma ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini söyledi.

Deprem vizesinden faydalanacak kişilerin uyması gereken şartlar aşağıdadır.

 • Başvuruda bulunacak kişinin net bir şekilde depremden etkilenmiş olması gerekmektedir. Tedaviye ihtiyaç duymalı ya da barınmaya ihtiyacı olmalıdır.
 • Almanya sınırları içerisinde 1. Ya da 2. Derece tanıdığı bulunması gerekmektedir.
 • Almanya’da bulunan aile üyesi 66 ve 68. Maddelere uygun taahhüt beyanı sunmalıdır.

Almanya Deprem Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Depremzedelere Almanya vize başvurusu için gerekli evraklar şunlardır:

 • Başvuru formu: Almanya konsolosluğundan bulabileceğiniz başvuru formunun eksiksiz hatasız ve doğru doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuruda bulunan kişinin kullandığı pasaport gerekmektedir. Bunun yanı sıra başvuruda bulunan kişinin varsa eski pasaportunun fotokopisi de gerekmektedir.
 • Sağlık Sigortası: Schengen ülkeleri tarafından kabul edilen sağlık sigortası yine geçerlidir. Sağlık sigortasının tüm seyahat süresini kapsaması zorunludur.
 • Biyometrik Fotoğraf: İki adet, beyaz arka fonlu aynı fotoğraf evraklar arasında bulunmalıdır.
 • Davetiye: Almanya’da bulunan 1.  Ve 2. Dereceden yakının; Almanya göçmenlik departmanı tarafından ibraz ettirmiş olduğu belge gerekmektedir.
 • Davette bulunan kişinin kimlik fotokopisi, pasaport fotokopisi ve varsa eğer oturum izni belgesinin fotokopisi evraklar arasında bulunmalıdır.
 • Başvuruda bulunacak kişinin, deprem süresi zarfında afet bölgesinde ikamet ettiğine dair kanıtlı belge zorunludur.
 • Nüfus kayıt örneği: E- Devlet üzerinden alınacak barkodlu nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan kişinin acil durumunu kısaca açıklayan bir yazı zorunludur.
 • Muvafakatname: başvuruda bulunan kişi reşit değilse, başvuru sahibinin ailesi tarafından, noter onaylı muvafakatname hazırlanmalıdır.

Almanya Deprem Vizesi Ücreti

Almanya bu vize türünde vize harcı talep etmemektedir ancak konsolosluğa gidildiğinde 33 EUR hizmet bedeli ödenmektedir.

Belçika Vizesi

Deprem zamanında Almanya ile neredeyse arka arkaya açıklama yapan Belçika hükümeti, Almanya’nın sağladığı şartlar kadar kolay şartlar sunmamaktadır. Belçika hükümeti, depremzede Türk vatandaşlarının, Belçika’daki ailelerini ziyaret etmesi için 90 gün vize hakkı tanımıştır.

Belçika’nın ünlü gazetesi Nieuwsblad’a göre depremzedeler için planlanan başvuru sanıldığı gibi kolay değildir. Belçika Schengen vize şartlarını birebir tutmuştur. Bunun yanı sıra vize harç ücreti de değişmemiştir.

Belçika vizesi bulunanların ya da vize süresi dolmak üzere olan depremzede kişilerin de vizelerinin uzatılmasına imkan sağlanmıştır. Vizesini veya oturum iznini uzatmak isteyen kişiler bulundukları yerdeki belediyelere bizzat gitmeleri gerekmektedir. 

Belçika Vizesi Şartları Ve Ücreti

Kısa süreli kalış vizesi ile Belçika’ya gelen depremzede vatandaşlar 1. Ve 2. Derece tanıdığı ile ilişkilerini kanıtlamak zorundadır. Vize ücretinde de herhangi bir değişiklik olmamıştır. Belçika Schengen vize ücreti ile birebirdir.

Ayrıca Belçika da diğer ülkeler gibi depremzede olup, vize başvurusunda bulunan kişilere öncelik verecektir.

İsviçre Vizesi

İsviçre diğer ülkeler gibi depremde evi zarar görmüş ve yurtdışındaki akrabalarının yanına geçici olarak gidecek kişilere öncelik gösterecektir. Schengen vize koşulları geçerlidir.

İsviçre Deprem Vizesi Başvuru Şartları

İsviçre deprem vizesine başvurmak için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Başvuruda bulunacak kişinin geçerli bir pasaportu ya da acil durum pasaportu bulunması zorunludur.
 • Başvuruda bulunan kişinin İsviçre’deki yakını 1. Ya da 2. Derece olmalıdır.
 • Deprem bölgesinden geldiğini ibraz etmelidir.

Hollanda Vizesi

Hollanda, Türkiye Kahramanmaraş merkezli depremde zarar gören vatandaşlara öncelik tanıyacağını açıkladı. Hollanda resmî sitesinde yapılan açıklamaya göre vize başvurusunda depremzedelere öncelik tanınacaktır. Yapılan açıklamaya göre; Hollanda’da eşi ya da çocukları bulunan kişiler, dış işlerine mail yoluyla durumunu ve telefon numarasını göndererek hızlı vize alabilecek.

Hollanda dış işleri bakanı, bunun dışında herhangi bir kolaylık sağlamayacaklarını, önce Almanya ve Belçika’nın bu konudaki durumunu gözlemeyeceklerini belirtti.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Şartlar Ve Evraklar

Hollanda deprem vizesi başvurusunda bulunacak kişiler için Schengen şartları geçerlidir. Fakat bu şartların yanı sıra;

 • Başvuruda bulunan kişi Türk vatandaşı olmalı ya da Türkiye’de oturum izni bulunmalıdır.
 • Geçerli bir pasaport gerekmektedir.
 • Hollanda sınırları içerisinde 1. Veya 2. Derece yakını olmalıdır.
 • Başvuruda bulunan kişinin afet bölgesinde ikamet ettiğini kanıtlaması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi

İngiltere halkı depremden etkilenen Türk vatandaşları için kolay vize kampanyası başlattı. Başlatılan bu kampanyada vize içeriğinin Ukrayna savaş vizesi ile benzer olması bekleniyor. İngiltere’de yakını bulunan vatandaşların kısa bir süreliğine onların yanında ikamet etmesine izin vermesi halk tarafından istendi.

Başlatılan kampanyanın İngiltere parlamentosu tarafından değerlendiremeye alınması için 100.000 imza toplanması gerekmektedir. Eğer 100.000’den az imza toplanırsa parlamento tarafından değerlendirmeye alınmayacaktır.

Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımız için depremzedelere Schengen vizesi hakkında ihtiyacı olan ya da işine yarayabilecek tüm bilgileri sunduk. Schengen vizesi başvuruları için bizleri arayabilirsiniz. 0212 970 05 01