Çipli pasaport için gerekli belgeler nelerdir?

19/11/16, 10:33

Çipli pasaportlar için gerekli belgeler nelerdir? 

Türkiye'de çipli pasaport dönemi 1 Kasım 2016 itibariyle başladı. e-pasaport web sayfası üzerinden yeni pasaportunuzla ilgili işlemleri başlatabiliyorsunuz. 1 Kasım itibarİyle yeni çipli pasaport dönemi başladığı için başvurular ve çipli pasaport dağıtımları da başlamış oldu.

Çipli pasaport nasıl alınır? Çipli pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Çipli pasaport parmak izi yüklemesi biyometrik bilginiz pasaportunuzda yer alacak. Eski pasaportlarda böyle bir özellik yoktu. Parma iziyle birlikte isim, soyisim, fotoğraf, cinsiyet, doğum yeri ve tarihi ve imza bilginiz yeni çipli pasaportlarda yer alacak.

Yeni çipli pasaportlar için başvuru işlemi e-pasaport web sitesinden randevu talebiyle alaınabiliyor. Randevular pasaport başvuru birimlerinden alınıyor. Başvuru sahibinin randevu tarihinde başvurudan 10 dakika önce randevu yerinde olması gerekiyor

Çipli pasaport için gerekli belgeler nelerdir?

Yeni çipli pasaport randevusuna nüfus cüzdanı ve 2 adet fotoğrafınızla birlikte gitmeniz gerekiyor. Çipli pasaport parmak izi ise yeni pasaport için gerekli belgelerin tesliminden sonra veriliyor. Parma izi verildikten ve belgeler teslim edildikten sonra bilgiler Vergi Daire Başkanlığına online olarak ulaştırılıp, merkezi olarak kişiye özel duruma getirildikten sonra 3 ila 7 gün içinde PTT kanalıyla başvuru sahibi vatandaşlara ulaştırılıyor.

Çipli pasaport ücreti ne kadar?

Şu anda geçerliliği olan pasaporta sahip vatandaşlardan ek vergi talep edilmiyor. Geçerli pasaportu olanlardan sadece defter ücreti tahsil ediliyor ve defter ücreti 87.50 TL seviyesinde. Ancak bununla birlikte hiç pasaportu olmayan vatandaşlar vergi miktarını ödemek durumundalar.

Eski pasaport hala geçerli mi?

Yeni pasaportlarını alan vatandaşların eski pasaportları geçersiz olmakla birlikte , eski pasaportlarda bulunan vizeler geçerliliğini koruyacak.

Telefon