Çin'den vize kolaylığı

06/08/18, 09:46

Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye’den Çin’e seyahat edecek olan Türk vatandaşlarına vize kolaylığı getirdi. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos vekili Zhong Hongnuo, Türkiye ile ilişkilerin iyi olduğunu ve daha da geliştirilmesinn arzu edildiğini bu nedenle Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlandığını söyledi.

Eski uygulamada Çin’den vize talebi olan Türk vatandaşlarının başvuru için gerekli evrakları Çin'in Türkiye'deki Büyükelçiliği ve konsolosluklarına teslim etmeleri gerekiyordu. Yeni uygulamayla vize için ilk başvuru internet üzerinden yapılacak. Sonrasında başvuru sahipleri randevu alarak vize işlemlerini tamamlayabilecekler.

Çin, 1 Ocak 2018'den itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin Halk Cumhuriyeti vizesi almasını kolaylaştırılmaya yönelik uygulamalar devreye aldı. Hongnuo, bu uygulamalarla ilgili hatırlatmalarda bulundu. Çin'e iş ve ticaret amaçlı seyahat için gerekli M tipi vize başvurularında yeni düzenleme ile kolaylık sağlanması amaçlanıyor. Hongnuo yaptığı açıklamalarda "ticari başvurularda Çin’in resmi devlet kuruluşlarının vereceği davet mektubu zorunluluğunun kaldırıldığını" da sözlerine ekledi.

Resmi davet mektubu uygulaması yerine TOBB, DEİK, TÜSİAD ve ISO gibi Türkiye'de faaliyet gösteren 125 kurum ve kuruluşlara üye iş adamları Çin'de iş yaptıkları şirketlerden alacakları davet mektubu ile vize başvurusunda bulunabilecekler. Bu yolla iş vizesi alımında kolaylık sağlanmış olacak.

Telefon