Bulgaristan'dan Schengen kararı

03/08/18, 09:11

Schengen ülkelerine giriş yasağı olanlar, bugün itibari ile Bulgaristan’a da giremeyecekler.

Bulgaristan Ulusal Televizyonunun (BNT) verdiği habere göre, Avrupa Birliği (AB) Schengen Bilgi Sistemine (SIS) üye olan Bulgaristan 'daki Sınır Polisi bugünden itibaren Schengen ülkesine giriş yasağı olanları ülkeye almayacak. Edinilen bilgiye göre Bulgaristan SIS'ın getirdiği sorumlulukları koşulsuz olarak uygulayacak. Bu bilgiler ışığında, SIS’te Schengen ülkelerine giriş ve ikamet yasağı olduğu görülen kişilerin Bulgaristan’a seyahat edilmelerine izin verilmeyecek. Bunun yanı sıra Bulgaristan’da bulunan ancak ikamet izni olmayan yabancılar ülkeden sınır dışı edilecek. Bulgaristan , komşusu Romanya ile  birlikte 2007 yılından bu yana AB üyesi. Öte yandan her iki ülke de Schengen bölgesine katılmak için AB'den onay bekliyor.

Bulgaristan vizesi nasıl alınır

Bulgaristan vize başvurusunda öncelikli olarak seyahat amacını belirleyerek doğru vize kategorisinde başvuru yapmak gerekiyor. A, B, C ve D kategorilerinde başvuru yapılabiliyor. Bulgaristan Konsolosluğu, vize başvurularını vize hizmet merkezileri ve konsolosluğa akredite olmuş acenteler üzerinden kabul ediyor. Bulgaristan henüz Schengen bölgesine dahil ülkeler arasında yer almadığı için alınan Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat mümkün olmuyor. Bulgaristan’a seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günden az süre ile seyahat edeceklerse Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğuna başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar

Bulgaristan vizesi için başvuru esnasında başvuru dosyasının oluşturulması gerekiyor. Dosyada hazır bulundurulması gereken belgeler ise şöyle sıralanıyor: Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli pasaport. İki adet biyometrik fotoğraf. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, güncel, kaşe ve imzalı olması gerekiyor. Konfirme Edilmiş Hotel Rezervasyonu, Banka Hesap Özeti, hesabınızda seyahat ve konaklama masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyenin bulunması gerekiyor. 18 yaşından küçük yolcular için, noter onaylı muvafakatnamenin de ibraz edilmesi zorunluluğu var.

Telefon