Almanya'ya iltica başvurularında rekor artış

07/08/18, 16:59

 

Türkiye'de 24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin ardından iltica talebiyle Almanya'ya giden Türklerin sayısında artış olduğu kaydedildi. Başvurular Temmuz'da en yüksek seviyesini gördü.

Düsseldorf'ta yayımlanan Rheinische Post gazetesinin haberine göre, Temmuz ayında bin 141'i ilk kez olmak üzere toplam bin 172 Türk iltica dilekçesi verildi. Böylece içinde bulunduğumuz yıl bir ay içinde verilen iltica dilekçelerinin sayısı rekor düzeye ulaştı. Haziran ayında 884 Türk vatandaşı ilk başvurusunu yetkili mercilere ulaştırdı. İçinde bulunduğumuz yılın ilk altı ayında iltica edebilmek için Almanya'ya seyahat eden Türk vatandaşlarının sayısı 5 bin 107'yi buldu.

İltica başvurularının artışı ile ilgili olarak Rheinische Post!a konuşan Alman Sol Parti Federal Meclis Grup Başkan Vekili Sevim Dağdelen 24 Haziran seçim sonuçlarının bu artışta büyük etkisi olduğunu belirtti. Dağdelen yaptığı açıklamada, seçimlerin tamamlanmasının ardından "olağanüstü halin olağan hale dönüştüğünü" ve söz konusu durumun pek çok kişiyi yurt dışına gitmeye zorunlu kıldığını da sözlerine ekledi.

Kayak: Deutsche Welle Türkçe

Telefon
x