Turistik Vize

Yemen Turistik Vizesi almak için gerekli evrak

1- 3 adet resim
2- 2 adet form
3- Pasaport (en az 6 aylık süresi olacak )
4- Pasaport fotokopisi (ilk üç sayfa ve son sayfa)
5- Muhtarlıktan alınmış yeni tarihli ikametgah belgesi
6- Devlet hastanesi veya sağlık ocağından alınan sağlık raporu.
7- Gidiş dönüş bilet rezervasyonu

Yemen’e tatil, tur ve gezi amaçlı seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (bordo) pasaport hamilleri vatandaşları Yemen Turistik Vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti Hususi, Diplomatik ve Hizmet Pasaport sahipleri ise vizeden muaf olup, Yemen Turistik vize başvurusu yapmak zorunda değildirler.

Diğer bir deyişle, Umuma Mahsus pasaportunuz var ise ve Yemen’e seyahatiniz kısa süreli, ticari amacı olmayan, davetiyesiz bir ziyaret yapmayı düşünüyor iseniz turistik vize almanız gerekir. Başvuru evrakına bu amacınızı açık bir şekilde yazmalısınız. Pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, en az iki yaprağının boş olması, eski, yırtık, yıpranmış olmaması başvurunuzun olumlu neticelenmesine katkı sağlayacaktır.

Turistik vize başvurularında aranılan ikinci husus, Yemen’de kalınacak otellerde önceden rezervasyon yaptırılmış olmasıdır. Söz konusu otellerde yapılmış rezervasyonları gösteren onaylı belgelerin başvuru sırasında ibraz edilmesi yararlı olacaktır.

Diğer husus ise Yemen’de kalacağınız kalacağınız süre içerisindeki ihtiyaçlarınıza yetecek miktarda paranın hesabınızda bulunmasıdır. Bununla ilgili banka hesap dökümünün de başvuru sırasında gösterilmesi öne arz etmektedir.

Yemen Turistik Vize Başvurusu İçin Gerekli Şartlar:

-Yemen Turistik vizesi için başvuruda bulunacak kişiler, Yemen Turistik vize başvuru formunu tam ve doğru bir şekilde doldurup imzalamalıdır. Başvuru formu fotoğraflı olmalıdır.

- Yemen Turistik vize başvurusunda ibraz edilecek pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az iki boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde çıkartılmış olmalı ve Yemen Turistik vize başvurusu tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer varsa eski pasaportlar da ibraz edilmelidir.

- Yemen Turistik vizesi başvurusu geçerli eski tip (lacivert) pasaportla yapılacak ise, pasaportun 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7 ve sonuncu sayfalarının fotokopileri, yeni (Umuma mahsus/Bordo) pasaport ile başvuru yapılması halinde kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisi, eğer daha önce Yemen vizesi alınmışsa Yemen vizesinin bulunduğu sayfanın fotokopisi sunulmalıdır.

- T.C. vatandaşı olmayan başvuru sahipleri Türkiye’de ikamet ettiğini kanıtlayan ‘Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi’ belgesini ibraz etmek zorundadırlar.

- Reşit olmayan (18 yaşından küçük) kişiler vize başvurularını ebeveynleri, yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini beyan eden belge (Muvafakatname) ile yapmalıdır.

- Yemen Turistik vizesi için başvuru yapan kişiler, Yemen’de nasıl ve nerede kalacaklarını gösteren belgeler sunmalıdır.

- Yemen Turistik vizesi için ibraz edilecek belgeler yeni tarihli (son 3 ay içinde alınmış) olmalıdır.

- Yemen Büyükelçiliği Yemen Turistik vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Bu nedenle Yemen’e seyahat edecek kişiler Yemen Turistik vize başvurularını Yemen Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş kurumlara yapabilirler.

- Yemen Turistik vizesi başvuruları planlanan seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce yapılabilmektedir.

Türkiye’deki üçüncü ülke vatandaşları için Yemen Turistik Vizesi

Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının Yemen turistik vizesine başvuru yapabilmesi için Türkiye’de oturum iznine sahip olması şarttır. Bu kişiler Yemen Turistik vize başvurusu evraklarına ek olarak “Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi” belgesini başvuru esnasında sunmak zorundadırlar.

Yemen Turistik vizesi kaç günde çıkar?

Yemen Turistik vizesi işlemleri (istisnai durumlar dışında) 7-15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Yemen Turistik Vize başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurusunun Yemen ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Resmi tatiller vize işlemlerinin sonuçlandırılmasını etkileyeceği için seyahat planlarında aksamalara neden olabilmektedir.

Yemen Turistik vizesi başvurusu reddedilen kişiler 3 ay süreyle herhangi bir Yemen’e vize başvurusu yapamazlar.

daha fazla göster

YEMEN VİZE İŞLEMLERİ
Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 04 50
Faks : +90 (212) 287 72 44
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 04 50
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 04 50
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 850 460 17 79
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2462
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5368
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com