Ticari Vize

Yemen Ticari Vizesi İçin İstenen Evraklar

1- 3 adet resim
2- 2 adet form
3- Pasaport (en az 6 aylık süresi olacak)
4- Pasaport fotokopisi (ilk üç sayfa ve son sayfa)
5- Şirket antetli kağıda dilekçe (gidecek kişilerin isim ve pasaport no.ları yazılacak)
6- Şirket evrakları (gazete sicil, imza sirküleri, vergi levhası)
7- Gidiş dönüş bilet rezervasyonu

Yemen’e iş toplantısı, seminer, fuar gibi ticari gerekçelerle seyahat edecek olan Umuma Mahsus(bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlerini yapabilmek için Yemen Ticari Vizesi için başvuru yapmalıdır. 

Hususi (Yeşil), Diplomatik (siyah) ve Hizmet (Gri) Pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ticari ziyaretleri için Yemen Ticari vizesi başvurusu işlemlerine tabi TUTULMAMAKTADIRLAR.

Yemen Ticari vizesi için müracaat eden kişiler öncelikle vize başvuru formunu doğru ve tam olarak doldurmak zorundadırlar. Formda belirtilen bilgiler ile ibraz edilen belgeler birbirleriyle uyumlu olmalıdır.

Yemen Ticari vizesi için başvuru yapacak kişiler, sunacakları tüm evrakların güncel tarihli (son üç ay içerisinde alınmış) olmasına dikkat etmelidirler.

Yemen ticari vizesi işlemlerinde kullanılacak pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Pasaportta vizenin işlenmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalı ve pasaport vize başvuru tarihinden itibaren 6 ay sonrasına kadar geçerliliğini koruyacak nitelikte olmalıdır.

- Yemen Ticari vizesi başvurusunda eğer varsa eski pasaportların da ibraz edilmesi gerekmektedir.

- Yemen Ticari vizesine başvuracak kişi eğer geçerliliğini koruyan eski (lacivert) pasaport ile vize başvurusunda bulunacaksa, pasaportun 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. ve sonuncu sayfalarının fotokopilerini ibraz etmelidir. Eğer Yemen ticari vize başvurusu yeni (Umuma mahsus/Bordo) pasaport ile yapılacaksa,  pasaportta kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisini ve varsa daha önceki Yemen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopilerini ibraz etmelidir. 

- Yemen’e Ticari Amaçla seyahat eden kişiler seyahat edecekleri araca ilişkin belgeleri (uçak-otobüs bileti) başvuru esnasında ibraz etmelidir.

- Reşit olmayan (18 yaşından küçük) kişiler vize başvurularını ebeveynleri, yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini beyan eden belge (Muvafakatname) ile yapmalıdır.

- Yemen Ticari vizesi başvurusu yapan kişiler, Irak’ta nasıl ve nerede kalacaklarını gösteren belgeler sunmalıdır.

- T.C. vatandaşı olmayan başvuru sahipleri Türkiye’de ikamet ettiğini kanıtlayan ‘Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi’ belgesini ibraz etmek zorundadırlar.

- Yemen Ticari vizesi için ibraz edilecek belgeler yeni tarihli (son 3 ay içinde alınmış) olmalıdır.

Yemen Ticari vize başvurusunda bulunan kişi eğer ÇALIŞAN ise;

* Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu  süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyit eden İşveren mektubu,

* Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi,

* Vergi levhası, İmza sirküleri, SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü,

* Güncel Ticaret Odası kaydı ( Faaliyet Belgesi ),

* Son 3 aya ait maaş bordroları,

* Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları) gibi belgeler ibraz etmelidir.

Yemen Ticari vize başvurusunda bulunacak kişi yeni işe başlamış ise, vize başvurusunu daha önceki iş yerine ait belgelerle yapabilir.

Yemen Ticari vizesine başvuru yapan kişi ŞİRKET SAHİBİ ise;

•Vergi levhası,

•İmza sirküleri,

•Güncel Ticaret Odası kaydı ( Faaliyet Belgesi ),

•Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları. Ekstre olarak alındı ise banka tarafından kaşelenmiş  ve imzalanmış olmalıdır,

•Şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe

•Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi,

•Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıklarının tapu fotokopileri gibi belgeleri ibraz etmelidir.​

Yemen Büyükelçiliği ticari vize başvurularını DOĞRUDAN KABUL ETMEMEKTEDİR. Bu nedenle Yemen’e ticari amaçla seyahat edecek kişilerin Yemen Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş kurumlara yapmaları gerekmektedir.

Yemen Ticari vizesi başvuruları planlanan seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce yapılabilmektedir.

Üçüncü ülke vatandaşları için Yemen Ticari Vizesi

Türkiye’den Yemen ticari vizesine başvuru yapmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye’de oturum iznine sahip olmaları gerekmektedir. Bu kişiler vize başvurusunda Yemen Ticari vize başvurusu evraklarına ek olarak “Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi” belgesini başvuru esnasında ibraz etmekle yükümlülerdir.

Yemen Ticari vizesi kaç günde çıkar?

Yemen Ticari vizesi işlemleri Yemen Büyükelçiliği tarafından 20-25 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Resmi tatiller vize işlemlerinin sonuçlandırılmasını etkileyeceği için seyahat planlarında aksamalara neden olabilmektedir.

Dolayısıyla, vize başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurusunun Yemen ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir.

Yemen Ticari vize başvurusu reddedilen kişiler 3 ay süreyle herhangi bir Yemen’e vize başvurusu yapamazlar.

 

daha fazla göster

YEMEN VİZE İŞLEMLERİ
Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 04 50
Faks : +90 (212) 287 72 44
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 04 50
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 04 50
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2462
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5368
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com