Konsolosluk

Ukrayna Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


Ukrayna vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Ukrayna vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Ukrayna vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Ukrayna vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin

Ukrayna Konsolosluğu

Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme, temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurdukları merkezlere “Konsolosluk” denilir.  Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının mecburi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla konsolosluk açarlar. Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilir. 

Temsil ettikleri ülkenin Dış İşleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulundukları şehrin mülki amirleri ile temasta bulunarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzere atanan kişilere “konsolos” denilmekte. Konsoloslar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olarak hizmet vermekteler. Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik görevlere atananlar dışında kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak görevlerini yerine getirdikleri esnada bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları vardır.

Ukrayna Konsolosluğu’nun Görevleri

Ukrayna Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Ukrayna Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Ukrayna Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

 

Ukrayna Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi yetkilileri, ihtiyaç duyulduğu zaman, vize talebinde bulunan yabancı uyruklu vatandaşı veya vatandaşlığı olmayan kişiyi Ukrayna’ya gidiş amacını netleştirecek ek evrakların elde edilebilmesi ve ek bir görüşmenin yapılması için Konsolosluk Şubesi’ne çağırabilirler.

Vize anketinde yabancı uyruklu vatandaş veya vatandaşlığı olmayan bir kişinin Ukrayna’ya giriş yapabileceği ve topraklarında kalabileceği süre belirtilir. Yabancı uyruklu vatandaşlar veya vatandaşlığı olmayan kişilerin Ukrayna’da transit veya kısa süreli vizeyle azami kalma süresi, ilk girişin yapıldığı tarihten itibaren 180 gün içerisinde 90 günü aşmamalıdır.

 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...