!VİZE MERKEZİ OLARAK UKRAYNA İÇİN VİZE İŞLEMLERİ YAPMAMAKTAYIZ!

Ukrayna Vizesi

Ukrayna Vize İşlemleri yapmamaktayız

Ukrayna Vize Başvurusu

Ukrayna Vizesi temel olarak 3 gruba ayrılır;

 • Transit Vize (B Tipi): Herhangi bir ülkeye yapılan seyahatlerde Ukrayna üzerinden transit geçişlerde başvuru yapılması gereken vize türüdür. Bir yabancı veya uyruksuz kişinin, transit vize ile Ukrayna topraklarında kalış süresi 5 günü aşamaz. Transit vize talebe bağlı olarak tekli, ikili veya çok girişli olarak düzenlenebilir ve başvuruda ibraz edilen belgelere göre en fazla 1 yıl olarak verilebilir. 
 • Kısa Dönem Vize (C Tipi): Yabancı veya uyruksuz kişilerin Ukrayna topraklarında her 180 gün içinde 90 güne kadar sürecek seyahatleri için verilen bi vize türüdür. En fazla 5 yıl geçerli olarak verilmekle birlikte tek, iki veya çok girişli olarak düzenlenebilmektedir. 
 • Uzun Dönem Vize (D Tipi): Bir yabancı veya uyruksuz kişinin Ukrayna topraklarında 90 günü aşan kalışı için verilen vize türüdür. D tipi vizeler çoklu giriş seçeneğiyle verilir. 

Türk Vatandaşları İçin Kısa Süreli Ukrayna Vizesi (C Tipi)

Türkiye ve Ukrayna arasındaki vatandaşların karşılıklı ülke seyahatlerine ilişkin uygulamalar her geçen yıl iyileştirilmiştir. Önce 2011 yılında imzalanan ve 2012 yılında yürürlüğe giren  "Türkiye Cumhuriyeti ve Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma" uyarınca iki ülke vatandaşları karşılıklı ülke seyahatlerinde kesintisiz kalış süresi 30 günü aşmamak kaydı ve 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaftır denilmiştir. Bu Anlaşma'da daha sonra 2013 yılında değişiklik yapılarak her iki ülke vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerinde kesintisiz kalış süresi 30 günden 60 güne çıkarılmış ve yine 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı getirilmiştir. Bu Anlaşma çerçevesinde her iki ülke vatandaşları karşılıklı ülke seyahatlerinde geçerli pasaport veya çipli kimlik kartı ile seyahat edebilmekteydi. 2018 yılı itibari ile yapılan değişiklik uyarınca her iki ülke vatandaşları karşılıklı ülke seyahatlerinde pasaportsuz, yeni çipli kimlik kartları ile seyahat edebilme hakkı getirilmiştir. 

Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarının yaptığı bilgilendirmede Ukrayna'ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının, seyahatleri sırasında pasaport veya çipli kimlik kartına ek olarak aşağıdaki belgeleri de yanlarında bulundurmaları istenmektedir;

 • Gidiş-dönüş uçak bileti
 • Seyahat masraflarını karşılayabileceği yeterli miktarda döviz (seyahat süresine 5 gün daha eklenir ve günlük ortalama 50 dolar) 
 • Ukrayna'ya geliş amacını belgeyen evrak (otel rezervasyonu, davetiye vb.)

Ukrayna Uzun Süreli Vize (D Tipi)

Ukrayna'ya 90 günden uzun sürecek ve genellikle eğitim, aile birleşimi, yatırım gibi amaçlarla kalmak isteyen yabancı ve uyruksuz kişilerin tâbi olduğu vize türüdür. D tipi vize çoklu giriş olarak düzenlenir ve en fazla 5 yıllık olarak verilir. Uzun süreli D tipi Ukrayna vize başvuruları başvuran kişinin ikamet ettiği bölgenin Ukrayna dış temsilciliklerine yapılır. 

Ukrayna uzun süreli vize başvurusunda bulunacak kişiler aşağıdaki evrakları Ukrayna dış temsilciliklerine ibraz etmelidir;

 • Pasaport7seyahat belgesi 
  • Planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalı
  • En az 2 boş sayfası bulunmalı
  • Son 10 yıl içinde çıkarılmış olmalı
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
 • Başvuru sahibine ait 1 adet 35x45 mm fotoğraf
 • Seyahat tarihlerini kapsayan 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası (diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri bu şarttan muaftır)
 • Maddi durum yeterlilik kanıtı (diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri bu hizmetten muaftır)
 • Vize harcının ödendiğine dair makbuz
 • Başvuru sahibinin kendi ülkelerinden başka bir ülkede ikamet etmesi halinde ikamet izni belgesi ibraz edilmelidir.
Yukarıdaki evraklara ek olarak başvuran kişinin seyahat amacını belgeleyen evrakları da ibraz etmeleri gerekir. 

Başvuru İşlem Süreleri

Ukrayna yurt dışı temsilciliklerinde yapılan vize başvuru işlemlerinde başvuruların sonuçlanma süreleri ikiye ayrılır;

 • Hızlı Hizmet: Başvuru gününden itibaren 5 iş gününe kadar işlem sonuçlanır
 • Normal Hizmet: Kural olarak 10 iş gününde başvurular sonuçlanır. Yetkili dış temsilciliğin ek denetim yapması durumda bu süre 30 iş gününe kadar çıkabilir. 
 • Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Boryspil, Kiev (Zhuliany) ve Odessa'da bulunan sınır kontrol noktalarında başvuru işlemleri aynı gün içinde başlar ve sona erer, vize kararı aynı gün bildirilir. 

Türk Vatandaşları için Ukrayna Vize Ücretleri

Ukrayna vize ücretleri vize türüne ve zamanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ukrayna devletinin uyguladığı yasalara göre belirli zaman aralıklarında değişiklikler olması normaldir. 

Yine de burada bilinmesi gereken bir başka husus da; Ukrayna vizesi için ücret ödemeniz ve sonrasında ret cevabı almanız halinde paranızın geri iade edilmediğini bilmeniz gerektiğidir. Ukrayna vize ücreti ödemeniz halinde bankadan bu ücreti ödediğinize dair Ukrayna  vizesi banka ödendi dekontunuzu yanınızda bulundurmanız mecburi istenen belgeler arasındadır.

Ukrayna vize ücretleri Ukrayna turistik vize, Ukrayna öğrenci vizesi, Ukrayna aile vizesi, Ukrayna ticari vize, Ukrayna yatırımcı vizesi, Ukrayna konsolosluk çalışanları vizesi, Ukrayna basın vizesi gibi değişik vize çeşitlerinden oluşur ve amaçlarına göre bu sayı azalıp artabilmektedir. Ukrayna göçmenlik, Ukrayna aile birleşimi gibi durumlar haricinde ise çeşitli sınıfları içeren vize türleri ile Ukrayna vizesinde ücret değişikliğine sebebiyet verebilmektedir. Sonuç olarak Ukrayna vize ücretleri belirlenen zaman içinde geçerli olduğundan dolayı bir evvelki yıl alınan Ukrayna vize ücreti ile bir sonraki yılda alınan Ukrayna vize ücreti arasında farklılıklar olması rastlanan bir olaydır. 

Ukrayna Vize Ücretleri başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. 

Kısa Süreli Vize Normal Vize Ücreti
(6 iş günü veya daha fazla)
Hızlı Vize Ücreti
(6 iş gününden az)

Tek Girişli

65 $ 130 $
İki Girişli 65 $ 130 $
Çok Girişli 65 $ 130 $

 

Uzun Süreli Vize Normal Vize Ücreti
(10 iş günü içinde)
Hızlı Vize Ücreti
(5 iş günü içinde)
Çok Girişli 85 $ 170 $

 

Vize Ücretinden Muafiyet

Aşağıdaki şartları haiz kişi veya kurumlar vize ücretinden muaftır;

 • 6 yaşından küçük çocuklar
 • Yabancı Ukraynalılar, eş ve çocukları
 • İş amaçlı gidenler, diplomatik veya hizmet pasaportu olanlar
 • Ukrayna'ya diplomatik amaçlarla gelenler ve aile üyeleri
 • Uluslararası kuruluşların çalışanları, temsilcileri ve aile üyeleri
 • Yabancı devletlerin irtibat ofisi çalışanları ve aile üyeleri
 • Ukrayna devlet makamları tarafından davet edilen resmi heyetler ve eşlik edenleri
 • Ukrayna fahri konsolosları, eşleri ve 18 yaşını geçmemiş çocukları
 • Ukrayna Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlığı tasdikiyle Ukrayna'ya giren kişiler
 • Uluslararası teknik yardım projelerinin uygulamasına katılmak üzere Ukrayna'ya giren kişiler
 • Yabancı ülkelerin acil servis ve kurtarma ekipleri
 • Ukrayna'da yaşam boyu sığınmacı statüsü almış kişilerin aile üyeleri
 • Ukrayna devlet makamları tarafından davet edilmiş yabancı ülke askeri oluşumlarının temsilcileri
 • Merkez Seçim Komisyonu tarafından tescil ediilmiş uluslararası seçim gözlemcileri

Ukrayna E-Vize

Ukrayna, 4 Nisan 2018 tarihinden bu yana 46 ülke vatandaşlarına E-vize uygulaması sunmuştur. E-vizeler Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından tek girişli ve 30 gün geçerli olarak verilir. E-vizeler turistik veya iş amaçlı alınabilir. E-vize başvurusu web platformu üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru adımları;

 • Online platform üzerinden kayıt olmak
 • Online başvuru formunu doldurmak
 • Fotoğraf, pasaport, 30.000 € teminatlı sigorta, yeterli mali kaynak kanıtı v seyahat amacını ispatlayan belge/belgelerin birer kopyasının online sisteme yüklenmesi
 • 65 $ vize ücretinin ödenmesidir. 

E-vize başvuruları 9 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Başvurunun kabulü veya reddi başvuran kişinin e-posta adresine gönderilir. Bu e-postadaki kabul/red yazısının basılı kopyası seyahat sırasında kişinin yanında olmalı ve Ukrayna'ya girerken Ukrayna Ulusal Sınır Koruma Servisi görevlilerine sunulmalıdır. 

Türk Vatandaşları için Ukrayna Vizesi Başvuru Formu

 Ukrayna vize başvuru formu Ukrayna Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu yüzden bu formu doldururken dikkatli olunması sağlıklı bir vizesi alınmasında gereklidir.  Ukrayna vizesi başvuru formu Ukrayna Konsolosluğunun başvuru yapan birey hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu yüzden önemi büyüktür. Ayrıca Ukrayna Konsolosluğunda vize talebinde bulunduğunuza dair resmi bir belge niteliği taşıdığından dolayı bilgilerin yanlış ya da tutarsız olması ya da tam olmaması gibi durumlar vizesi sonucunun başarılı olup olmaması konusunda son derece etkili bir rol oynayabilir.  vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulmalı, düzenlenmeli ve gerekli bölümlere ve boşluklara istenmekte olan gerekli bilgiler doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

 Ukrayna vizesi başvuru formu Türkçe – Ukrayna dili ya da tam Ukraynaca-Türkçe şeklindedir.

 Ukrayna vize formu içinde adınız kısmına adınızı, soyadınız kısmına soyadınızı yazmalısınız. Ayrıca baba adı, doğduğu ya da yaşadığı ülke bölümlerini de doğru ve okunaklı bir şekilde yazmalısınız. Doğum tarihi, medeni hali gibi ya da cinsiyet türü ve uyruğu olduğu ülke ile iletişim ve ulaşım bilgileri gibi istihdam ve iş durumu bilgileri, vize ile ilgili gerekçeler ve pasaport bilgilerini de isteyen kısımlardan meydana gelen resmi bir form olması gerekçesiyle dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.

Vize Merkezi Personel

Ukrayna ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum Türkler için Ukrayna Vizesi ö. 28/06/18, 16:21
Merhabalar;
2018 yılı Temmuz ya da Ağustos ayında turistik olarak 5 ya da 6 gün ülkenize gitmeyi planlıyoruz. Sorumuz şu; yeşil pasaport sahibiyiz. Konsolosluktan herhangi bir işlem yapmamıza gerek var mı? Yoksa direkt olarak ülkenize gidebilir miyiz ? Şimdiden teşekkürler...
İyi Çalışmalar,
Cevabı Görüntüle
17 Yorum Bulgaristan Pasaportu ile Hangi Ülkelere Gidilir? İ. Bey 13/03/17, 08:52
Merhabalar; Bulgaristan pasaportum var. Ukrayna'ya giriş için vize gerekli midir? Bulgaristan pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir, İyi günler...
Cevabı Görüntüle
5 Yorum bulgaristan vizesi ile Romanya Ukrayna kieve Gitmek ilker 24/10/16, 14:29
selamlar istanbul dan kiev e aralık ayında otomobil ile gitmeyi düşünüyoruz
bulgaristan romanya moldovya ve ukranya shengen vizemiz mevcut bu yeterli olurmu ? yolda yada gümrük kapılarında bilmemiz gereken varmı yardımcı olmanızı rica ederim
Cevabı Görüntüle
2 Yorum ukrayna vizesi Eda 29/08/16, 15:40
Ya hochu na avtomobile zaehat v Romania grajdaninam Ukrainı viza nujna dla etogo zaezda
2 Yorum Eğitim amaçlı etkinliğine katılmak A. Dipkaya 25/07/16, 18:42
Merhaba, bir üniversite öğrenci topluluğunun eğitim amaçlı etkinliğine katılmak için 9 gün Lviv'e gitmek istiyorum. Bu durumda başvurduktan sonra vize ne kadar sürede çıkar acaba?
Whatsapp