Suriye Vizesi

Ülkemiz ile Suriye arasında 13 Ekim2009 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” nın 23.12.2009 tarihli ve 27441 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla Suriye uyruklu yabancılar ülkemizde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf tutulmuşlardı.

Söz konusu anlaşma, bölgede yaşayan son gelişmeler ışığında Türkiye tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir.

Bu kapsamda 08 Ocak 2016 tarihinden itibaren, üçüncü ülkelerden ülkemize hava ve deniz hudutlarından giriş yapan Suriye vatandaşlarına vize uygulanmaya başlanmış ve söz konusu vizeler Göç Genel Müdürlüğünce istizan edilmek suretiyle düzenlenmektedir. Bu şekilde ülkemize gelmek isteyen Suriyelilerin, Türkiye'nin Dış Temsilciliklerine (Konsolosluklar) vize için başvurmaları gerekmektedir. Ancak Suriye’de yaşanan olayların başlangıcından bu yana Türkiye tarafından sürdürülen “açık kapı” politikası gereği Suriye kara sınırından geçerek Türkiye'ye gelen/gelecek olan Suriye vatandaşları vize uygulaması dışında tutulmuştur.

T.C. vatandaşlarına yönelik Suriye vize rejimi ise şöyledir:

Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları, her altı ay içinde, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her altı ay içinde, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Öte yandan, 2001 yılında Suriye’de başlayan ve halen devam etmekte olan iç savaş durumu, Suriye Hükümetince resmi zeminde ortaya konulan kuralların sahada uygulanmasını zorlaştırıyor olsa da, ülkedeki şartların düzelmesi ve kamu otoritesinin etkinleşmesiyle birlikte sözkonusu sorunların ortadan kalkması beklenmektedir.   

Vize Merkezi Personel

Suriye ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

İletişim