Afrika Boynuzu'nun en doğusundaki ülke Somali'yi Vize Merkezi hizmetleriyle ziyaret etmek için vize uzmanlarımıza +90 (212) 970 05 17 numaralı telefondan hemen ulaşın!

Somali Vizesi

Vize Merkezi olarak deneyimli kadromuzla birlikte Somali vize işlemlerinde siz değerli ziyaretçilerimize profesyonel vize danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Somali vizesi almak için ihtiyaç duyacağınız profesyonel hizmete Vize Merkezi aracılığıyla ulaşabilir, vize işlemlerinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Somali Turistik vize, Ticari vize hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için yazımızın devamını okuyabilir ya da iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Somali vizesi hakkındaki sorularınızı iletmek ve detaylı bilgi edinmek için bizleri +90 (212) 970 05 17 numaralı telefondan arayabilir ya da afrika@vizemerkezi.com adresinden e-posta gönderebilirsiniz.

Somali Nerede?

Somali, Doğu Afrika’da yer alan ve Hint Okyanusu’na kıyısı olan bir Afrika ülkesidir. Komşu ülkeleri Etiyopya, Cubuti ve Kenya olarak sıralanabilir. Ülkede konuşulan diller; Somalice, İngilizce, İtalyanca, Arapça’dır. Ülke; Awdal, Bakool, Banaadir, Bari, Bay, Galguduud, Gedo, Hiiraanü, Jubbada Dhexe, Jubbada Hoose, Mudug, Nugaal, Sanaag, Shabeellaha Dhexe, Shabeellaha Hoose, Sool, Togdheer, Woqooyi Galbeed olmak üzere 18 bölgeden oluşmaktadır. En önemli şehirlerinin başında başkent Mogaduşi, Merka, Hergeisa, Berbera, Kismayo gibi şehirler gelmektedir. Yoksulluğun üst seviyede olduğu ülkede salgın hastalıklara yakalanma riskiniz oldukça fazladır. Bu nedenle ülkeye giriş gerçekleştirmeden önce yaptırmanız gereken bazı aşılar bulunmaktadır.

Somali Ziyaretleri İçin Vize Almak Gerekli Midir?

Somali ile Türkiye Cumhuriyeti arasında herhangi bir vize muafiyeti bulunmamaktadır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus(Bordo), Diplomatik(Siyah/Kırmızı), Hizmet(Gri) ve Hususi(Yeşil) pasaportuna sahip olan vatandaşlarımızın Somali Vizesi almaları gerekmektedir. 

Somali vize işlemleri için pasaportunuzun geçerlilik süresi bulunmalıdır. Ayrıca ziyaret bitiş tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunmak zorundadır. Bunlara ek olarak Somali Vizesi alabilmek için pasaportunuzda 2 adet boş sayfa bulundurmanız gerekmektedir.

Somali Vizesi Nasıl Alınır?

Somali ziyareti gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip vatandaşlarımız vize işlemlerini bireysel olarak Türkiye’de bulunan Somali temsilciliklerine gerçekleştirebilirler. Somali vize başvurularınızı Somali Ankara Konsolosluğu’na şahsi olarak gerçekleştiremiz mümkündür. Vize işlemlerini değerlendiren tek yetkili kurumun Ankara Konsolosluğu olduğunu bildirmek isteriz. Bu noktada konsolosluğun sizlerden talep edeceği belgeleri temin edip ardından konsolosluğa iletmeniz gerekmektedir. 

Bireysel vize başvuruları esnasında bazı sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz bulanabilmektedir. Vize işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmamanızdan kaynaklı yapacağınız bir hata ile vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Vize sonuçlarını doğrudan etkileyen faktörlerden en önemlisi vize başvurusudur. Yanlış yapılan vize başvurularının sonuçları yüksek oranda ret olmaktadır. Bunların önüne geçmek için vize işlemleri esnasında profesyonel hizmet almak oldukça önem taşımaktadır.

Vize Merkezi olarak Somali vize işlemlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmanızı engellemek için deneyimli kadromuzla birlikte profesyonel vize danışmanlığı sunmaktayız. Somali vize işlemlerinizi Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun konsolosluğa gitmeden gerçekleştirebilirsiniz. İletişim bilgilerimiz aracılığıyla bizlere ulaşarak vize başvuruları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Öncelikle başvuru için gerekli olan belgeleri tarafımızdan temin edip eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunu doldururken oldukça özen göstermeniz gereklidir. Zorlanacağınızı düşündüğünüz noktada danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Daha sonra işlemleri tamamlanmış olan belgelerinizi tarafımıza ulaştırmanız gereklidir. Belgeleriniz elimize ulaştığında danışmanlarımız kontrolleri gerçekleştirmektedir. Herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde konsolosluğa dahi gitmenize gerek kalmadan Somali vize başvurularınızı sizlerin adına başlatmaktayız. Danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Somali Vize Türleri

Vize başvurularınızda bulunmadan önce yapmanız gereken ilk işlem vize türünüzü belirlemek olmalıdır. Vize başvuru belgeleri vize türüne göre farklılık göstermektedir bu nedenle önceliğiniz vize türünü belirlemek olmalıdır. Aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla Somali vize türlerine ulaşabilirsiniz.

Somali Ticari Vizesi
Somali Turistik Vizesi

Somali Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Somali vize başvurularınızda evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamanız oldukça önem taşımaktadır. Eksik veya yanlış evraklarla gerçekleştireceğiniz vize başvurularınızın olumsuz bir şekilde sonuçlanması kaçınılmazdır. Vize Merkezi aracılığıyla yapacağınız vize başvurularında evraklarınızın kontrolü uzmanlarımız tarafından sağlanmaktadır bu nedenle yanlış veya eksik evrak gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Somali ziyaretleriniz için seyahat tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliği bulunan bir pasaporta ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca vizenizin işlenebilmesi için pasaportunuzdan en az 2 boş sayfa bulunması zorunludur. Buna ek olarak 2(iki) adet güncel tarihli biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır.

Vize başvuruları için gerekli olan bir diğer evrak ise Somali Vize Başvuru Formu’dur. Başvuru formu vize başvuruları için oldukça önemli bir evraktır. Bu formda başvuru sahibinin kişisel bilgileri vize memuruna iletilmektedir. Verdiğiniz bilgilerin gerçeği yansıtması ve sunduğunuz belgelerle tutarlı olması gereklidir. Yanlış beyan edilmiş bilgiler tespit edilirse vize başvurunuz ret olarak sonuçlanacaktır. Başvuru formu başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve bizzat imzalanmalıdır.

Somali Vize Başvuru Formu

Somali vize işlemleri için gerekli olan diğer evraklar hakkında detaylı bilgi edinmek için Vize Merkezi’ne iletişim bilgilerimizi kullanarak ulaşabilir, deneyimli temsilcilerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Vize başvuruları hakkında bilgi sahibi olmanın oldukça önemli olduğunu unutmayınız.

Somali Vizesi Sonuçlanma Süresi

Vize başvuru evraklarınızın işlemleri tamamlandığında belgeleriniz konsolosluğa iletilir. Bundan sonraki aşama ise vize başvuru değerlendirme sürecidir. Bu süreç yalnızca Somali Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir ve nihai karar konsolosluk tarafından verilmektedir. Bu sürece herhangi bir müdahale hakkımızın bulunmadığını belirtmek isteriz. 

Vize değerlendirme süreci ortalama olarak 7-10 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak bu süreye etki eden bazı faktörler bulunabilmektedir. Konsoloslukta yaşanabilecek olan dönemsel yoğunluklar ve başvuru döneminizde bulunabilecek resmi tatiller nedeniyle değerlendirme süreci uzayabilmektedir. Bu nedenle Somali vize başvurunuzu olabilecek en erken tarihte yapmanızı önermekteyiz. Aksi durumlarda vize sonuçlarınız Somali ziyaret tarihinize yetişmeyebilir.

Somali Vize Reddi

Vize değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra vize sonucunuz sizlere bildirilmektedir. Eğer vize reddi ile karşılaştıysanız neden vize reddi aldığınıza dair bilgi içeren bir mektup konsolosluk tarafından sizlere ulaştırılır. Buradaki maddeleri inceleyip düzenleyerek tekrar vize başvurusunda bulunabileceğinizi unutmayınız.

Vize sonuçlarını bildiren tek resmi kurum Ankara’daki Somali Konsolosluğu’dur. Bütün vize işlemlerini eksiksiz yerine getirmiş olsanız dahi vize reddi alabileceğinizi unutmayınız. Bu noktada Somali vize süreniz bittiğinde ülkeden çıkış yapacağınıza dair güven sağlamanız ve bunu belgelerle kanıtlamış olmanız vize reddi alma riskinizi düşürecektir. 

Somali Seyahati İçin Yaptırmanız Gereken Aşılar

Somali’de yiyeceklerden ve sulardan pek çok salgın hastalık bulaşma riski bulunmaktadır. Bu nedenle ülke sınırları içerisinde bulunurken yaptırmış olmanız gereken bazı aşılar bulunmaktadır. Ülkeye giriş yapmadan önce Sarıhumma aşısının yanısıra Tetanos ve Hepatit aşılarını yaptırmalısınız ve sıtmaya karşı önlem almalısınız. Yaptırmanız gereken aşılar hakkında detaylı bilgi almak için Vize Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Somali vizesi hakında detaylı bilgi almak ve yetkililerimizle birebir görüşme sağlamak için +90 (212) 970 05 17 numaralı telefonumuzdan bizleri arayabilir ya da afrika@vizemerkezi.com adresinden e-posta gönderebilirsiniz.

 

Vize Merkezi Personel

Somali ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

POI