Özbekistan Turistik Vize

 

Özbekistan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


  Özbekistan turistik vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Özbekistan vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Özbekistan vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Özbekistan turistik vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin.

 

Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

T.C. vatandaşları ve Türkiye'de uzun süreli oturum izni olan yabancı uyruklu kişilerin vize alabilmeleri için Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından aşağıdaki belgeler talep edilmektedir.

1. Pasaport

Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır. Varsa eski Pasaport, yoksa eski pasaportun olmadığına ya da kaybolduğuna dair yazılmış dilekçe olmalıdır.


2. Vize başvuru formu

Özbekistan Turistik Vize müracaatı için Özbekistan Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Başvuru Formu’nun dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına ve formda beyan edilen bilgilerin seyahatin gereklerini kanıtlayıcı belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.

3. Vize Talep Dilekçesi

Özbekistan Turistik Vize başvurusu sahibinin turistik vize talebini açıklayan bir dilekçe yazılmalıdır.
 

4. Teleks Numarası

Özbekistan Cumhuriyeti’ne Turistik seyahat etmek isteyen kişilerin aldıkları Teleks numaralarını evraklarının arasına eklemeleri gerekmektedir.
 

5. Biyometrik fotoğraf

Özbekistan Turistik Vize başvurusu için istenilen Biyometrik Fotoğrafın standartları; Özbekistan Turistik Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması gereklidir. Fotoğraf, 45mm genişlik ve 60mm yüksekliğe sahip olmalı ve beyaz arka fonda çekilmelidir. 2 adet biyometrik fotoğraf bu standartlara uyularak hazırlanmalıdır.
 

6.Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

Özbekistan Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin Nüfus Cüzdanı fotokopilerini de evraklar arasına koyması gerekmektedir.
 

7.Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu 

Önceden yapılan uçak ve otel rezervasyonları vize evraklarına eklenmelidir.

Özbekistan Turistik Vizesi  

Özbekistan'a turistik amaçlı ziyarette bulunmak isteyen T.C. vatandaşları Özbekistan vizesi almakla yükümlüdürler. Vize Merkezi Özbekistan departmanı ihtiyacınız olan vizeyi almanızda evrak takibi, randevu alma ve Özbekistan Konsolosluğu tarafından belirlenen vize prosedürlerine uygun şekilde başvuru yapmanızda size destek olacaktır. 

Özbekistan turistik vizesi ile Özbekistan sınırları içinde özel bir mülkte kalamazsınız. Özbekistan’da kalacağınız otelden teleks numarası almanız gerekmektedir. Özbekistan turistik vize alan kişilerin gittikleri bölgede otelde kalmaları gerekmekte olup ülkeden çıkışlarında, kaldıkları süre kadar otel faturasını göstermeleri gerekmektedir. Özbekistan turistik vize ile ülkeye giriş yaparak otelde kaldıklarını belgeleyen faturayı göstermeyen kişiler hakkında Özbekistan yasalarına göre cezai yaptırımlar sözkonusu olmaktadır. Bu durumda bir daha Özbekistan'a vize almanız mümkün olmayacaktır.

Özbekistan T.C. diplomatik pasaport haricindeki T.C. pasaportuna sahip kişilerden vize talep etmektedir. Birçok ülkeye vizesi seyahat edebilen yeşil pasaport sahipleri de Özbekistan’a giriş için vize almak zorundadırlar. Vize prosedürleri ve Özbekistan vizesi için gerekli evraklar ve içerikleri söz konusu pasaport sahipleri için ancak seyahat amacına göre değişiklik gösterebilir.

Vize Merkezi Özbekistan departmanı Özbekistan vize işlemlerinde uzman kadrosu ile yukarıda belirtilen durumlara karşı zor durumda kalmamanız için gerekli bilgilendirmeyi yaparak, Özbekistan devletinin vize kurallarına uygun şekilde başvuru yapmanız için sizi doğru şekilde yönlendirecektir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak durumunuzu belirttiğiniz takdirde Özbekistan vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine dair detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Özbekistan turistik vizesi sadece ülke sınırları içinde geçerlidir. Schengen, ABD, İngiltere veya diğer ülkelerin vizesine sahip olan kişilere herhangi bir ayrıcalık tanınmamakta olup Özbek vize rejimize tabidirler.

Özbekistan Vize Süresi

Özbekistan Konsolosluğunun vize süreleri seyahatin içeriğine göre değişebilmekte olup belli bir süre ile talep edilebilir. Günlük, aylık veya yıllık vize talebinde bulunulabilir ve bu durumlarda vize ücreti de Özbekistan vize süresi ile doğru orantılı olarak değişir. Talep ettiğiniz vize süresinin size Özbekistan’daki otelden gönderilecek  olan teleks numarasında yani Özbekistan vize davetiyesindeki süre ile de yakında ilişkisi vardır. Bu nedenle Özbekistan turistik vize işlemlerinde koordinasyon çok önemlidir.

Özbekistan Vize Ücretleri 2017

Özbekistan'a yapacağınız vize türüne göre değişiklik gösteren Özbekistan vize ücretleri zaman zaman Özbekistan Konsolosluğunun prosedürlerine göre değişmektedir. Özbekistan vize ücreti talep edilen vize türü, seyahat amacı, vize süresi (haftalık, aylık veya günlük) ve ülkeye giriş-çıkış sayısına da göre de farklılık gösterebilmektedir.

Güncel vize ücretleri için Vize Merkezi Şubelerimizi arayıp daha detaylı ve net bilgi alabilirsiniz.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkiye'den Özbekistan'a gidecek kişiler Özbekistan Konsolosluğuna yapacakları başvurudan sonraki 3 iş günü içinde sonuçlarını alabilirler. Bunun için sizden istenen belgeler Özbekistan'dan Türkiye'ye gelmek için istenen belgelerle birlikte eksradan ikinci bir form daha olmasıdır. Yani Başvuru formu iki adet istenir. Ancak bir diğer kolaylık ise şudur. En az 6 aylık geçerli bir süresi olan pasaport yerine 3 ay geçerli bir pasaport ile de Özbekistan için vize başvurusu yapılabilir.

Özbekistan vizesinin çıkış süresi Özbekistan’dan gelecek olan teleks numarası yani davetiyenin alınma süresini kapsamaz. Teleks numarası olmadan yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Özbekistan vizesinin kaç günde çıktığı Özbekistan Konsolosluğu ve Özbekistan Büyükelçiliğinin yetki alanında olan bir konudur. Burada belirttiğimiz süreler konsolosluğun ek evrak talep etmediği, yoğunluktan dolayı işlemlerin gecikebildiği istisnai durumları kapsamamaktadır. Ayrıca resmi tatil günleri de vize başvurusundan önce dikkate alınmalıdır.

 

daha fazla göster

ÖZBEKİSTAN VİZE İŞLEMLERİ
Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 02 72
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 02 72
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 02 72
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2361
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5306
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com