Özbekistan Turistik Vize

Özbekistan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


  Özbekistan turistik vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Özbekistan vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Özbekistan vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Özbekistan turistik vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin.

Özbekistan'a turistik amaçlı ziyarette bulunmak isteyen T.C. vatandaşları Özbekistan vizesi almakla yükümlüdürler. Vize Merkezi Özbekistan departmanı ihtiyacınız olan vizeyi almanızda evrak takibi, randevu alma ve Özbekistan Konsolosluğu tarafından belirlenen vize prosedürlerine uygun şekilde başvuru yapmanızda size destek olacaktır. 

Önemli Not: Özbekistan vize uygulamalarında değişiklik yaptığını bildirmiştir. T.C. Umuma Mahsus (bordo), hususi ve hizmet pasaportu sahibi olanlar 3 Şubat 2018’de imzalanan yeni kararnameye göre Özbekistan’a 30 günü aşmamak koşuluyla vizesiz seyahat edebilecekler. Türk vatandaşlarının Özbekistan’a 30 günü aşmayan seyahatlerinde vize uygulanmayacaktır. Bu sayede Türk vatandaşları vize almadan 30 günün geçmemek şartıyla Özbekistan’a seyahat edebilecek. 10 Şubat 2018 tarihinden başlamak üzere Türk vatandaşlarına vize uygulanmayacağı açıklandı. Ancak Türk vatandaşlarının Özbekistan’a vizesiz olarak giriş yapabilmeleri için otel rezervasyonu gereklidir. Otelde kalındığına istinaden otel ödemesi ülkeden çıkış yapılırken yetkili makamlar  tarafından görülmek istenebilir, yolcunun otel faturasını yanında bulundurulması tavsiye edilir.

Özbekistan Turistik Vize Başvurusu

Özbekistan turistik vize ile Özbekistan sınırları içinde özel bir mülkte kalamazsınız. Özbekistan turistik vizesi alan kişilerin gittikleri bölgede otelde kalmaları gerekmekte olup ülkeden çıkışlarında, kaldıkları süre kadar otel faturasını göstermeleri gerekmektedir. Özbekistan turistik vize ile ülkeye giriş yaparak otelde kaldıklarını belgeleyen faturayı göstermeyen kişiler hakkında Özbekistan yasalarına göre cezai yaptırımlar sözkonusu olmaktadır. Bu durumda bir daha Özbekistan'a vize almanız mümkün olmayacaktır.

Özbekistan T.C. diplomatik pasaport haricindeki T.C. pasaportuna sahip kişilerden vize talep etmektedir. Birçok ülkeye vizesi seyahat edebilen yeşil pasaport sahipleri de Özbekistan’a giriş için vize almak zorundadırlar. Vize prosedürleri ve Özbekistan vizesi için gerekli evraklar ve içerikleri söz konusu pasaport sahipleri için ancak seyahat amacına göre değişiklik gösterebilir.

Vize Merkezi Özbekistan departmanı Özbekistan vize işlemlerinde uzman kadrosu ile yukarıda belirtilen durumlara karşı zor durumda kalmamanız için gerekli bilgilendirmeyi yaparak, Özbekistan devletinin vize kurallarına uygun şekilde başvuru yapmanız için sizi doğru şekilde yönlendirecektir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak durumunuzu belirttiğiniz takdirde Özbekistan vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine dair detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Özbekistan turistik vizesi sadece ülke sınırları içinde geçerlidir. Schengen, ABD, İngiltere veya diğer ülkelerin vizesine sahip olan kişilere herhangi bir ayrıcalık tanınmamakta olup Özbek vize rejimize tabidirler.

Özbekistan Turistik Vize için Gerekli Evraklar

T.C. vatandaşları ve Türkiye'de uzun süreli oturum izni olan yabancı uyruklu kişilerin vize alabilmeleri için Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından aşağıdaki belgeler talep edilmektedir.

Pasaport

Özbekistan turist vizesi için pasaportunuzun geçerlilik süresinin planlanan Özbekistan seyahati sonrası en az 6 ay olması ve veriliş tarihinin 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.

Vize başvuru formu

Özbekistan Turistik Vize müracaatı için Özbekistan Vize Başvuru Formu doldurulup verilmelidir. Vize başvuru formunda hem kişisel bilgiler hem de seyahat içeriğine ilişkin bilgiler doldurulmalıdır. Form doldurulurken doldurulacak yerlere dikkat edilmesi gerekip formda turistik seyahat edecek olan kişiler için hazırlanmış bölümlerin doldurulması gereklidir. Başvuru formunda turistik vizeye başvuran kişiler için istenen bütün bilgiler eksiksiz olarak doldurmalı ve gerçekleri bildirmelidir.

Biyometrik fotoğraf

Özbekistan Turistik Vize başvurusu için istenilen Biyometrik Fotoğrafın standartları; Özbekistan Turistik Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması gereklidir. Fotoğraf, 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe sahip olmalı ve beyaz arka fonda çekilmelidir. 2 adet biyometrik fotoğraf bu standartlara uyularak hazırlanmalıdır.

Özbekistan Vize Kontrol

Özbekistan turistik vize ile ilgili evrak prosedürlerine ilişkin değişikller yapılıp prosedürler kolaylaşsa da turistik vize ile ilgili uyulması gereken kuralları değiştirmemiş olup değişmemiş olup turistik vizeye sahip olan kişilerin Özbekistan’da şartları yerine getirmesi halen gereklidir. Turistik vize sahibi olan kişiler diğer vize türlerine sahip olan kişilerden farklı olarak otelde kalmak zorunda olup başka bir yerde kalmaları yasaktır. Özbekistan sınır polisleri turistik vize sahibi kişilerin otelde kalıp kalmadıklarını kontrol etmektedir. Özbekistan sınır polisleri bu vize sahibi kişilerin konaklama yerlerine ilişkin kontrolü otel faturasına bakarak yapmaktadır. Bu sebeple turistik vize ile seyahat etmenize halinde Özbekistan sınırı çıkışında otel faturanızı sınır makamlarına göstermek zorundasınız. Bu sebeple mutlaka otelden çıkmadan Kaldığınıza ilişkin faturayı almalı ve fatura yanınızda olmalıdır. Aksi takdirde hakkınızda cezai işlemler yapılabilir.

Buna ek olarak, Özbekistan makamları otelde kalıp kalmadığınızı sadece sınır çıkışında kontrol etmekle kalmayıp sınır girişinde de kontrol edebilmektedir. Sınır makamları otelde kalacağınıza kanıt olarak otel rezervasyon belgesini sizden isteyebilmektedir.  Otel rezervasyon belgesi vizeye yönelik evrak prosedürlerine ilişkin yapılan değişmelerden dolayı Ekim 2017 tarihinden itibaren vize başvurusu için gerekli olmasa da sınır makamlarının görmek isteyebilmesi sebebiyle Özbekistan’a giriş yapabilmeniz için halen gerekli olabilmekte olan önemli bir belgedir. Özbekistan’a yasal olarak giriş yapabilmeniz için vize almanızın yanında sınır makamlarının girişinize izin vermesi de şart olup, Özbekistan’da sınırı geçebilmeniz yalnızca sınır makamlarının vereceği karara bağlıdır. Vize Merkezi ile yapılan başvurularda temsilcilerimiz otel rezervasyonu yapmak istemeniz halinde de bu konuda size yardımcı olmaktadır. Planladığınız Özbekistan seyahati ile ilgili sıkıntılar yaşamamak amacıyla Hem vize başvurusu hem de otel konusunda destek almak için Vize Merkezi temsilcilerimizle irtibat kurunuz.

Özbekistan Turistik Vize Başvuru Formu

Özbekistan turistik vize başvuru formu Özbekistan turist vizesi için istenen belgelerin arasında yer almaktadır. Ekim 2017 tarihi itibariye Özbekistan turistik vize için seyahat amacınıza göre hazırlanan davetiye ve dilekçe belgelerinin verilmesi zorunluluğu yürürlükten kaldırılmıştır. Bu bilgilerin bir formda doldurularak verilmesini. Özbekistan turistik vize başvuru formunda hem size ait kişisel bilgiler hem de yapmayı planladığınız turistik seyahatin içeriğine ilişkin bilgiler istenmektedir. Özbekistan vize formunda sizden istenen tüm bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalı ve bu bilgiler doğru olmalıdır. Özbek makamları vize formunda doldurulan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmektedir. Bilgilerin eksik olması ya da yanlış olduğunun ortaya çıkması hakkınızda daha fazla araştırma yapılma ya da ek evrak veya mülakat talebi gibi ek talepler istenerek vize işlem sürenizin uzamasına ya da vize işlem sonucunun ret olarak sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimiz başvuru formunda hangi bilgilerin yazılması gerektiğine, bu bilgilerin nasıl yazılacağına ilişkin bilgileri detaylı olarak izah edip formun doldurulmasında yardımcı olmaktadır. Formla ilgili vize işlemleri sırasında sorunlarla karşılaşmamak amacıyla bilgi ve destek alarak Özbekistan turistik vize başvurunuzu gerçekleştirmek için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız.

Özbekistan'dan Davetiye

Önceki zamanlarda turistik vize başvuruları Özbekistan’dan davetiye gönderilmesi koşulu aranmaktaydı. Ama Ekim 2017 itibariyle bu uygulama değişmiş olup Özbekistan turistik vize için teleks olarak da adlandırılan Özbekistan’dan davetiye gönderilmesine gerek kalmadan Özbekistan turistik vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra Özbekistan turistik vize için eskiden gerekli olan dilekçenin de Ekim 2017 itibariyle verilmesine gerek yoktur. Özbekistan turistik vize için bu belgeler verilmesine artık gerek olmasa da hala Özbekistan turistik seyahat için farklı vize türü uygulanmakta olup bu vizeye sahip olan kişiler Özbekistan’da farklı şartlara uymakla yükümlüdür. Bundan dolayı, seyahat niyetinize ve durumunuza uygun olan Özbekistan vizesi için başvuruda bulunmanız gereklidir. Seyahat niyetiniz turistikse yalnızca turistik vize için başvuruda bulunmalı, vize için istenen evrakların neler olduğu ile bu evraklarda olması gereken özellikler bilinmeli ve Özbekistan’da turistik vizeyle uymanız gereken koşullar bilinmelidir. Vize Merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız halinde deneyimli temsilcilerimiz bu konularda sahip olduğu bilgilerle sizi bilinçlendirerek planladığınız Özbekistan seyahatine ilişkin sıkıntılar yaşamamanız için size yardımcı olmaktadır. Özbekistan turistik vize başvurusunu güvenilir yerden alacığınız yardımla daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için Vize Merkezi temsilcilerimizle irtibat kurunuz.

Özbekistan Turistik Vize Süresi

Özbekistan Konsolosluğu turistik vize süresi olarak çeşitli kalış süreleri vermektedir. Kalış süresi olarak seçenekler belirli olup turistik vizenin kalış süresi ile ilgili belirlenen seçenekler arasından seçim yapılabilmektedir. Özbekistan turistik vize süresi için 7 gün, 15 gün veya 30 gün olarak seçim yapabilmektesiniz. Özbekistan makamları bu seçenekler dışında turistik vize için farklı kalış süresi taleplerini kabul etmemekte ve vizenin çıkması halinde turistik vize için farklı kalış süresi vermemektedir. Özbekistan turistik vize ücreti Özbekistan turistik vize süresi ile doğru orantılı olarak değişmekte olup talep edilen turistik vize süresinin gereken evrak listesine bir etkisi olmamaktadır.

Özbekistan Turistik Vize Ücreti

Özbekistan'a başvuracağınız turistik vize için talep ettiğiniz geçerlilik süresine göre değişiklik gösteren Özbekistan vize ücretleri zaman zaman Özbekistan Konsolosluğunun prosedürlerine göre değişmektedir. Özbekistan vize ücreti talep edilen vize türü, seyahat amacı, vize süresi (haftalık, aylık veya günlük) ve ülkeye giriş-çıkış sayısına da göre de farklılık gösterebilmektedir.

Güncel vize ücretleri için Vize Merkezi Şubelerimizi arayıp daha detaylı ve net bilgi alabilirsiniz.

Özbekistan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkiye'den Özbekistan'a gidecek kişiler Özbekistan Konsolosluğuna yapacakları turist vizesi başvurusundan sonraki 3-5 iş gününde sonuçlarını alabilirler. Özbekistan turist vizesinin kaç günde çıktığı Özbekistan Konsolosluğu ve Özbekistan Büyükelçiliğinin yetki alanında olan bir konudur. Burada belirttiğimiz süreler konsolosluğun ek evrak talep etmediği, yoğunluktan dolayı işlemlerin gecikebildiği istisnai durumları kapsamamaktadır. Ayrıca Özbekistan Konsolosluğunun resmi tatil günleri de vize başvurusundan önce dikkate alınmalıdır.

Özbekistan'a Vize Muafiyeti Var Mı?

Özbekistan, umuma mahsus, hizmet, hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Özbekistan vize uygulamasına ilişkin değişiklikler yapmıştır. Bu pasaportlardan birine sahip olan kişiler için davetiye, dilekçe, otel ve uçak rezervasyonu getirme gerekliliği yürüklükten kaldırılmış olup Ekim 2017 tarihi itibariyle bu kişiler bu evraklar olmaksızın Özbekistan turist vizesi, ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapabilmektedir. Bahsedilen değişiklikler yalnızca vize işlem prosedürleri ile ilgili olduğu için Özbekistan’ın Türk vatandaşlarına yönelik vize rejimi aynen devam etmektedir. Bordo, gri ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları için Özbekistan’a vize muafiyeti olmayıp Özbekistan vize muafiyeti ile ilgili bu pasaport sahibi kişiler için herhangi bir değişiklik yapmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Özbekistan vize muafiyeti sadece diplomatik pasaporta sahip olan kişiler için geçerlidir. Diplomatik pasaporta sahip kişiler seyahat süresi 90 günü aşmadığı sürece vize almadan Özbekistan’a seyahat edebilirler. 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 6434