Özbekistan Ticari Vize

Özbekistan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


  Özbekistan vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Özbekistan vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Özbekistan vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Özbekistan vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin.

Özbekistan Vize Durumu

Özbekistan vize durumu olarak, bordo, gri ve yeşil pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Özbekistan vizesi almakta zorunlu olup bu durum ticari faaliyet amacıyla seyahat etmek isteyen kişiler için de geçerlidir. Yalnızca diplomatik pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yapacakları seyahatlerinin süresinin 90 günü aşmaması koşuluyla Özbekistan vizesi almakta zorunlu değildir. Özbekistan vize durumu konusunda son olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik vize uygulamasında değişiklik yapılmıştır. Özbekistan vize durumu ile ilgili yapılan bu değişiklik mevcut vize rejimine yönelik olmayıp vize işlem prosedürlerine yöneliktir. Ekim 2017’de vize işlemleri için davetiye ve dilekçe uygulaması yürürlükten kaldırılmış olup bu tarihten itibaren bu belgelerin alınmasına artık gerek yoktur.

Özbekistan vize konusuna ilişkin son durum olarak Özbekistan’da ticari faaliyette bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Özbekistan ticari vize alması gerekli olmakta, ama ticari vizeyi alabilmek için vize başvurusunu daha az evrakla yapabilmektedir. Özbekistan’da bulunulması planlanan ticari faaliyete ilişkin bilgiler ise vize işlemleri için halen istenmekte olup ticari faaliyete ilişkin bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak verilmesi Özbek makamları için çok önemlidir. Özbekistan ticari vize için Özbekistan Konsolosluğuna yapılacak başvurularsa hem şahsi olarak yapılabilmekte hem de Vize Merkezi aracılığıyla yapılabilmektedir. Vize Merkezi aracılığıyla başvurmanız durumunda temsilcilerimiz size vereceği bilgi ve tavsiyelerle evrakları Özbekistan makamlarının istediği koşullara göre hazırlamanızda, ticari vize başvurunuzun Özbek makamlarının istediği şekilde gerçekleştirilmesinde size yardımcı olmaktadır. Ayrıca Vize Merkezi temsilcilerimiz yaptığınız Özbekistan vize başvurusu ile ilgili tüm süreci takip edip başvuruya ilişkin en güncel durumu size bildirmektedir. Özbekistan ticari vize başvuru sürecini yardımlar sayesinde kolay bir şekilde geçirebilmeniz için Vize Merkezi olarak her zaman size hizmet vermeye hazırız. Özbekistan vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapabilmek için temsilcilerimizle e-mail ya da telefonla iletişime geçmekten hiçbir zaman çekinmeyiniz.

Özbekistan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Özbekistan ticari vize başvuruları hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizden bilgi e-mail'i talep edin. Tarafımızdan size gönderilecek olan bilgilendirme e-mail'inde Özbekistan ticari vize prosedürlerine dair bilgileri ve hazırlanması gereken evrak listesini görebilirsiniz. Özbekistan kanunlarına göre yabancı uyruklu ve vatansız kişiler Özbekistan Cumhuriyeti yürürlükteki yasaları çerçevesinde ülkeye giriş yapabilir ve sadece ilgili ülkeye çıkış vizelerinin varlığı durumunda Özbekistan Cumhuriyeti arazisinden transit geçiş işlemini gerçekleştirebilir. Yabancı uyruklu ve vatansız kişilerin vize işlemleri, Özbekistan Cumhuriyeti’nin yurtdışındaki konsolosluk şubeleri ve diplomatik temsilcilikler tarafından, yetkilendirilmiş vize acenteleri vasıtasıyla gerçekleştirilir. Bu çerçevede Vize Merkezi olarak Özbekistan Vizelerinin alınması sürecinde size yardımcı olmaya hazırız.

Özbekistan’da görüşme yapılacak olan firmanın faaliyet alanı ticari vize başvurusunda bulunan vize başvuru sahibinin sahibi olduğu veya çalıştığı firmanın faaliyet alanıyla benzer olması vize başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından önemlidir.

Özbekistan Vize Merkezi departmanı Özbekistan ticari vize işlemlerine dair sorularınıza güncel bilgilere dayanarak bilgilendirme yapar. Güncel evrak listesini talep ettikten sonra bilgilendirme mail’i çağrı merkezimiz tarafından size gönderilmektedir. Hazırladığınız evrakları ulaştırdığınızı takdirde işlemleriniz hızla yapılacaktır.

Özbekistan Ticari Vize için Gerekli Evraklar

1.Pasaport. Özbekistan ticari vize için pasaportun veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalı ve geçerlilik süresi Özbekistan seyahati sonrası en az 6 ay olmalıdır.

2. Vize başvuru formu. Özbekistan ticari vize müracaatı için Özbekistan vize başvuru formu gereklidir. Vize başvuru formunda hem kişisel bilgiler hem de ticari amaçla gerçekleştirilecek seyahatin içeriğine ilişkin bilgiler doldurulmalıdır. Başvuru formunda ticari vizeye başvuran kişilerden istenen bütün bilgiler eksiksiz ve doğru olarak doldurmalıdır. Özbek makamları doldurduğunuz bilgilerin doğru olup olmadığını formda belirttiğiniz firma ile iletişime geçerek kontrol etmektedir.

3. Biyometrik fotoğraf. Özbekistan Ticari Vize başvurusu için istenilen biyometrik fotoğrafın belli standartlarda olması gerekir. Özbekistan Ticari Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması gereklidir. Fotoğraf, 35 mm. genişlik ve 45 mm. yüksekliğe sahip olması ve fonun beyaz olması gerekmektedir. 1 adet biyometrik fotoğraf bu standartlara uyularak hazırlanmalıdır.

4. Kimlik Fotokopisi. Kimliğinizin fotokopisi Özbekistan ticari vize evrakları arasında olmalıdır. Kimlik bilgileriniz ile pasaport bilgileriniz tutarlı olmalıdır. Nüfus cüzdanınzıda herhangi bir sebeple isim veya soyisim değişikliği olduysa pasaportunuzun da güncellenmesi gerekmektedir. 
5. Vize Talep Dilekçesi. Özbekistan ticari vize talep dilekçesi Özbekistan Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Ticari seyahatinizin amacı, seyahat tarihleriniz ve hangi firma tarafından davet edildiğinize dair bilgiler vize dilekçesinde yer almalıdır. Ticari dilekçe ve diğer sorularınızla ilgili çağrı merkezimizi arayarak evrak detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

6. Şirketinize Ait Belgeler. Güncel tarihli faaliyet belgesi, şirketinizin imza sirküleri, vergi levhası ve ticari sicil gazetesinin fotokopisini ibraz etmeniz gerekmektedir. Şirketinizin imza sirküleri orjinal ve ıslak imzalı olmalıdır. Diğer evrakları fotokopi olarak sunmanız yeterli olacaktır. 

7. SGK Hizmet Dökümü. SGK hizmet dökümünüzü e-devlet yoluyla alabilirsiniz. 

Özbekistan Vize Başvuru Formu

Özbekistan ticari vize başvurusu için Özbekistan vize formu vermeniz gereklidir. Özbekistan ticari vize için ticari vizeye yönelik hazırlanan dilekçe ve davetiye Ekim 2017 itibariyle istenmemektedir. Ama Özbek makamları yapmayı planladığınız ticari faaliyete ilişkin bilgileri halen istemektedir. Bu bilgiler Özbekistan’da ticari faaliyette bulunacak firmaya ilişkin adı, adres, telefon numarası, firmadaki ziyaret edilecek kişiye ilişkin bilgiler şeklindedir. Bu bilgilerin vize formunda verilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla planladığınız ticari faaliyetinize ilişkin bir evrak ticari vize başvuru formu için halen gereklidir. Özbekistan Vize formu Türkçe olarak doldurabilmektesiniz. Özbekistan Vize Formu Türkçe olarak doldurulsa da formda istenen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak beyan etmenizin çok önemli olduğu değişmemiştir. Özbekistan Konsolosluğu verilen bilgilerin doğru olduğunu formda belirttiğiniz firma ile görüşme yaparak kontrol etmektedir. Gereken bilgileri tam olarak vermemeniz ya da konsolosluğun firmaya ulaşamayarak veya ulaştığı firmadan farklı bilgiler alarak verdiğiniz bilgilerin yanlış olduğunun ortaya çıkması durumunda konsolosluk siz ve seyahat amacınız hakkında şüphelenebilmektedir. Böyle bir durumda Özbek makamları ek belge isteyebilmekte ya da vize işlemlerinizi ret olarak sonuçlandırabilmektedir. Vize Merkezi ile yapılan başvurularda temsilcilerimiz vize işlemleri sırasında sorun yaşamamanız için formun doldurulmasında yardımcı olmaktadır. Bu Türkçe Özbekistan vize formunda bilgileri vize Merkezi temsilcilerimizin bilgi ve tavsiyeleri doğrultusunda belirtmeniz halinde vize başvurunuz daha sağlıklı gerçekleşip vize işlemlerinin olumlu olarak sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

Özbekistan Vize Davetiyesi Alınmalı Mı?

Özbekistan ticari vize işlemleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için eskiden teleks numarası olarak adlandırılan bir numara veya kod halinde verilen Özbekistan vize davetiyesi alınmalıydı. Bu davetiye belirli şartlara göre alınıp davetiyenin alınması için belirli işlemlerin izlenmesi gerektiğinden Özbekistan vize davetiyesi nasıl alınır olduğu bilinmeliydi. Fakat Özbekistan Devleti bu prosedüre yönelik değişme gitmiş olup Ekim 2017 itibariye Özbekistan ticari vize için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik teleks uygulamasını kaldırmıştır. Artık Özbekistan ticari vize için artık daha az evrakla başvurabilmektesiniz. Ancak Özbek makamları ticari vize başvurusunda halen planladığınız ticari ziyarete ilişkin bilgilerin sizden evrak halinde verilmesini istemekte ve verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol etmektedir. Ticari ziyaretle ilgili istenen bilgileri vermemeniz ya da yanlış olarak vermeniz Özbek makamlarının size güvenmeyerek vize başvurun süreciniz olumsuz olarak etkilenmesine sebep olabilir. Bundan dolayı ticari vizeye başvurmadan önce yapmak istediğiniz ticari ziyareti net bir şekilde planlamalı ve istenen bilgileri bildirebilecek düzeyde yeterli bilgilere sahip olmalısınız. Vize Merkezi ile başvuru yapmanız halinde temsilcilerimize durumunuzla ilgili vereceğiniz bilgiler doğrultusunda temsilcilerimiz vize başvurusunun olumlu olarak sonuçlanabilmesi için mevcut bilgilerinizden vermeniz gerekenleri ve ticari faaliyetle ilgili başka hangi bilgileri almanız söyleyerek size destek olmaktadır.

Özbekistan Ticari Vize Süresi

Özbekistan ticari vize süresi olarak tek bir geçerlilik süresi verilmeyip, ticari vizenin geçerlilik süreleri farklı olmaktadır. Özbekistan ticari vize için uygulanan geçerlilik süreleri ise belirli olup belirlenmiş süreler haricinde Özbekistan ticari vize başka bir geçerlilik süresine sahip olamamaktadır. Özbekistan ticari vize süresi olarak süreler 3 aylık, 6 aylık veya 1 yıllık olabilmektedir. Özbekistan ticari vize başvurunuzda belirlenen bu süreler arasından seçim ise yapabilmektesiniz. Ayrıca 3 aylık vizenin sağladığı giriş sayısı ile ilgili olarak 3 girişli ve multi olmak üzere farklı seçenekler de sunulmaktadır. Özbekistan ticari vize süresi ve giriş sayısı ile ilgili seçtiğiniz seçenekten dolayı farklı evrak vermenize gerek yoktur. Özbekistan ticari vize ile ilgili seçtiğiniz seçenekte sadece ödemeniz gereken ücret diğerlerinden farklıdır. Yani, 3 aylık, 6 aylık, 1 senelik vizelerle 3 aylık vizenin 3 girişli veya multi girişli olanının her biri farklı ücrete sahiptir. Ticari vize süresi ve giriş sayısı seçenekleri hakkında detaylı bilgiler alıp durumunuza en uygun olan ticari vize seçeneğini öğrenerek bu vize için Vize Merkezi aracılığıyla başvurunuzu sağlam bir şekilde gerçekleştirmeniz için temsilcilerimizi arayınız.

Özbekistan Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkiye'den Özbekistan'a gidecek kişiler Özbekistan Konsolosluğuna yapacakları başvurudan sonraki 7 - 10 iş gününde sonuçlarını alabilirler. Özbekistan ticari vize başvurusu yapılmadan önce konsolosluğun resmi tatillerden dolayı kapalı olduğu günler dikkate alınmalıdır.

Özbekistan Ticari Vize Ücreti

Özbekistan'a başvuracağınız ticari vizenin özelliğine göre değişiklik gösteren Özbekistan ticari vize ücretleri ticari vizenin sağladığı geçerlilik süresi ve giriş sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bu ücretler her zaman aynı olmayıp ücretlere ilişkin zamanla güncellemeler yapılmaktadır.  özbekistan ticari vizesi 1 aylık tek girişli, 3 aylık 3 girişli, 3 aylık çok girişli,6 aylık çok girişli ve 1 yıllık çok girişli olarak alınabilmektedir. Özbekistan ticari vize ücretleri hakkında detaylı bilgileri en güncel haliyle öğrenebilmeniz için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız.

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2023 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 6435