Özbekistan Öğrenci Vizesi

Özbekistan’a eğitim amacıyla gidecek olan kişilerin Özbekistan öğrenci vizesi başvurusu yapmaları gereklidir. Özbekistan öğrenci vize başvuru işlemleri konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri, turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Özbekistan vize başvuru işlemlerinde Türkiye çapında bölge ayrımı yapılmadığından dolayı ikametinizin olduğu yerden başvuru yapma şartı yoktur. Yaşadığınız yere yakın dış temsilciliğe başvuru yapabilir ve başvuru işlemlerinizi yetkili acenteler ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Merkezi Özbekistan öğrenci vizesi işlemlerinde deneyimli, uzman temsilcileriyle hizmet vermektedir. Özbekistan öğrenci vizesi şahsen başvurulabilmekle beraber başvuruda şahsen bulunma zorunluluğu yoktur. Şahsen başvurularda oluşabilecek problemlerle karşılaşmadan Rusya vize işlemlerinin en kısa sürede sonuçlanması için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçerek gereken evrak listesini isteyebilirsiniz. Evraklarınızı teslim etmek için Vize Merkezi’nin ofisine gelebilir ya da kargo aracılığıyla Vize Merkezi’ne gönderebilirsiniz. Vize Merkezi vize işlemlerinin olumlu sonuçlanması için başvuru sahibine yardımcı olur. Vize Merkezi başvuru işlemlerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini ve sonuçlanmasını sağlar.

Özbekistan Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

1.Vize Başvuru Formu. Başvuru formu Özbekistan Konsolosluğu’nun vize başvurusu yapan kişiyi detaylı olarak tanımak ve hakkında bilgi almak için oluşturduğu bir bilgi formudur.

2. Pasaport. Özbekistan öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin pasaport süreleri vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olmalıdır.

3. Dilekçe.Öğrencilerin Özbekistan Konsolosluğu’na yazılan dilekçede öğrencinin eğitim süresi, ülkede kaldığı sürece seyahat masraflarının kim tarafından karşılandığına dair bilgi, Özbekistan’da ikamet edilecek yerin bilgisi yer almalıdır.

4. Teleks Numarası. Öğrenci Özbekistan’da eğitim alacağı okulda kalacaksa okul görevlisi öğrencinin eğitimine istinaden bilgileri içeren dilekçeyi Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na iletir, oradan alınan teleks numarasını başvuru sahibine iletir. Okuldan davet yazısı alınması şarttır.

5. Otel ve Uçak Rezervasyonu. Özbekistan’da kalınacak yer eğer otel ya da öğrenci yurdu gibi ücret ödenen bir yerse rezervasyonların yapılmış olması gereklidir. Rezervasyon tarihleri Özbekistan vizesi için hazırlanması gereken dilekçe ve vize başvuru formunda belirtilen tarihlerle uyum olmalıdır.

Özbekistan Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Evrakların eksiksiz, tam olarak teslim edilip vize işlemleri esnasında bir durum olmaması halinde Özbekistan öğrenci vizesinin çıkış süresi 3-5 iş günüdür. Bu süre konsolosluğun çalışma günlerini kapsayan süre olup konsolosluğun tatil olduğu, hafta sonları ve resmi tatil günleri vizenin sonuçlanma süresini etkileyebilmektedir. Aynı zamanda Özbekistan Konsolosluğu başvuruyu kabul ettikten sonra başvuru evraklarına ek olarak vize prosedüründe olmayan ama konsolosluk tarafından ek evrak talep edilmesi durumunda bu süreye uzayabilmektedir. Ek evrak talebi haricinde konsolosluğun yoğun olması, başvuru sahibini mülakata çağırması gibi durumlarda da işlem süresi uzayabilmektedir. Özbekistan öğrenci vizesinin sonucuna ve vize işlem süresine idair karar veren kurular Özbekistan Büyükelçiliği ve Özbekistan Konsolosluğu’dur.

Özbekistan Öğrenci Vize Ücreti

Özbekistan öğrenci vize ücreti ülkede kalışın planladığı süreye göre değişmektedir. Bu durumda eğitim süresi boyunca en fazla 1 yıla kadar vize alınabilir. Vizenin talep edildiği süreye göre belirlenen sayıda Özbekistan’a giriş ve çıkış yapılabilir. Tek, çift ya da çok girişli vize ücretleri farklılık göstermektedir. Özbekistan öğrenci vize ücreti Özbekistan Konsolosluğu tarafından belirlenip dönemsel olarak güncellenebilmektedir. Güncel vize ücretlerini öğrenmek için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

 

 

Yükleniyor...
İletişim
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 25139