Özbekistan Vize İşlemleri

 Özbekistan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


Özbekistan vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Özbekistan vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Özbekistan vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Özbekistan vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin.

Özbekistan'a Vizesiz Gidilir Mi?

Özbekistan Devleti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. T.C. Hususi, Umuma Mahsus ve Hizmet pasaportuna sahip olanlar Özbekistan’a ancak vize ile giriş yapıp Özbekistan’a vizesiz gidilmesi mümkün olmamaktadır. Sadece T.C. diplomatik pasaport sahiplerinin Özbekistan’a yapacakları seyahat süreleri 90 günü aşmadığı müddetçe vize almalarına gerek olmayıp diplomatik pasaportun olması durumunda Özbekistan’a vizesiz gidilebilmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Özbekistan’dan 101 ülkenin vatandaşına 5 günlük vize muafiyeti uygulaması. Özbekistan’da turizmin gelişmesine istinaden çalışmalar kapsamında 101 ülkenin vatandaşına 5 günlük geçerli olmak üzere vize muafiyeti uygulaması getirildiği bildirildi. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev “Yabancı vatandaşların Özbekistan’a girişlerinin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirlere dair” kararnameyi imzaladı. Kararnameye istinaden, 15 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere Özbekistan havaalanlarından üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olan 101 ülkenin vatandaşına beş gün boyunca Özbekistan’da vizesiz olarak kalabilme hakkı tanındığı belirtildi.

ÖNEMLİ NOT: T.C. Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet pasaportu sahibi olanlar 3 Şubat 2018 tarihinde imzalanan kararnameye göre Özbekistan’a 30 günü aşmamak şartıyla vizesiz seyahat yapabileceklerdir. Özbekistan vize uygulamalarında değişiklik yaptığını bildirmiştir. Özbekistan Türk vatandaşlarına seyahatlerinde 30 günü aşmamak koşuluyla vize muafiyeti uyguladığını bildirdi.  Özbekistan Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 ülkenin vatandaşlarına 30 günlük vize muafiyeti tanıdığını açıkladı. Bu sayede Türk vatandaşları vize almadan 30 gün boyunca Özbekistan’a seyahat edebilecekler. 10 Şubat tarihinden başlamak üzere Türk vatandaşlarına 30 günlük süreye vize uygulanmayacağı belirtildi. Bununla birlikte Türk vatandaşlarının Özbekistan'a vizesiz olarak giriş yapabilmeleri için otel rezervasyonu gerekmektedir. Otelde kalındığına istinaden otele ödenen ücretin faturası ülkeden çıkış yapılırken yetkili makamlar tarafından görülmek istenebilir,  yolcunun bu belgeyi yanında bulundurulması tavsiye edilmektedir.

Özbekistan Devleti vize uyguladığı pasaport kategorilerine sahip olan Türk vatandaşları için vize işlem prosedürleri ile ilgili değişiklikler yapmıştır. Ekim 2017 itibariyle Özbekistan vizesi için dilekçe, teleks - davetiye, ulaşım ve konaklama durumuna ilişkin belgelerin verilmesi şartı aranmamaktadır. Artık bu evraklar olmadan, Özbekistan vizesi için başvurunuzu daha az evrakla daha kolay olarak gerçekleştirebilirsiniz. Fakat vize başvurusu için planlanan seyahat içeriğine ilişkin bilgileri içeren evrakın verilmesi halen gereklidir. Seyahatinize ilişkin verilmesi gereken bilgiler başvuracağınız vize türüne göre farklı konularda olup evrakta olması gereken her bilginin yer alması ve bilgilerin doğru olması önem arz etmektedir. Bu sebeple Özbekistan vizesi için verilmesi istenen bilgiler ve evraklar konusunda yardım almanız vize başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanabilmesi açısında önemlidir. Vize Merkezi profesyonel danışmanlık hizmeti sunarak bu konularda size yardımcı olmaktadır. Vize Merkezi’nin sunduğu hizmet bununla da kalmayıp Özbekistan vize başvurunuzu konsolosluğa gitmenize gerek kalmadan sizin adınıza gerçekleştirmektedir. Alınacak profesyonel yardımlarla olumlu olarak sonuçlanma ihtimali daha yüksek olan Özbekistan vize başvurusunda bulunmak için Vize Merkezi temsilcilerimizle irtibata geçiniz.

Özbekistan kanunlarına göre T.C. vatandaşları ve Özbekistan vize rejimine tabi olan Türkiye'de uzun süreli ikamet izni olan yabancı uyrukluklar Özbekistan Cumhuriyeti yürürlükteki yasaları çerçevesinde ülkeye vize ile gidiş yapabilir ve sadece ilgili ülkeye çıkış vizelerinin varlığı durumunda Özbekistan Cumhuriyeti arazisinden transit geçiş işlemini gerçekleştirebilir. 

Bu kişilerin vize işlemleri Türkiye’de Özbekistan Cumhuriyeti’nin konsolosluğuna ve diğer ilgili diplomatik temsilciliklerinin tarafından gerçekleştirilip, bu resmi temsilciliklere başvuruların şahsen gerçekleştirilmesine gerek olmayıp başvurular yetkilendirilmiş vize acenteleri vasıtasıyla da gerçekleştirilmektedir.

Özbekistan Vizesi Nasıl Alınır?

Vize Merkezi olarak Özbekistan Vizelerinin alınması sürecinde size yardımcı olmaya hazırdır. Özbekistan vizesini Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir’den almak isteyenler Vize Merkezi şubelerimizi arayarak işlemlerini hızla yapabilirler. Aşağıdaki adımları takip ederek Özbekistan vizenizi hızlı ve kolay bir şekilde alabilirsiniz.

  1. Vize Merkezi temsilcimizi arayarak durumunuzu anlatın ve durumunuza uygun Özbekistan vizesi için gerekli evrak listesini talep edin. Özbekistan vize evrakları size mail ile iletilecektir.
  2. Evraklarınızı hazırladıktan sonra Vize Merkezi şubemize elden veya kargo ile teslim edin.
  3. Özbekistan vize evraklarınız incelendikten sonra başvurunuz yapılmaktadır. Özbekistan vize başvurularında şahsen gelmenize gerek yoktur.

Özbekistan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yasal olarak yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar Özbekistan vize işlemleri için Özbekistan’ın İstanbul’daki veya Ankara’daki konsolosluk şubelerine bulunmalıdır. Özbekistan’ın bu temsilciliklerine başvurularınızı şahsen yapmanız gerekli olmayarak Vize Merkezi aracılığıyla da yapabilirsiniz. Vize Merkezi temsilcilerimiz Özbekistan vize evraklarının başvuracağınız Özbekistan vize türüne göre hazırlanmasında size bilgi verip yardımda bulunarak başvurunuzu daha kolay ve daha güvenilir bir şekilde gerçekleştirmenize olanak sunar. Temsilcilerimizin bilgi ve yardımları doğrultusunda yapılan başvurular Özbekistan vize işlemlerinizin olumlu olarak sonuçlanma ihtimalini önemli şekilde artırır. Özbekistan vize işlemleri hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek kurum Özbekistan Konsolosluğudur. Özbekistan Konsolosluğu vize işlemlerini olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırabildiği gibi vize işlemleri sırasında gerek görmesi halinde ek evrak veya mülakata çağırma gibi farklı taleplerde de bulunabilmektedir. Vize işlemleri sırasında böyle durumların olması halinde temsilcilerimiz sizinle iletişime geçip çözüm üretmeye çalışarak Özbekistan vize işlemlerinizin olumlu sonuçlanması için size yardımcı olmaktadır. Vize merkezi temsilcilerimiz Özbekistan vize işlerinin tüm süreçlerini takip etmektedir.

Özbekistan Vizesi için Gerekli Evraklar

T.C. vatandaşlarından Özbekistan vizesi alabilmeleri için Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından aşağıdaki belgeler talep edilmektedir.

  • Geçerlilik süresi vize süresinden en az 6 ay fazla olan pasaport.
  • Vize başvuru formu, 1 nüsha; (Bu konuda Vize Merkezi yardımcı olacaktır)
  • 2 adet biyometrik resim

Gerekli evrakları hazırladıktan sonra evraklarınızla birlikte ilgili Özbek Temsilciliğine başvurmanız gerekir. Evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması önemlidir. Çünkü Özbek Temsilcilikleri evraklardaki yanlışlık, uyumsuzluk, çelişki ve eksikliklerde vize başvurusuna ret yanıtı vermektedirler.  

Bu çerçevede, vize başvurularınızın kusursuz, tam ve eksiksiz yapılması için sizi Vize Merkezi’nin ilgili ofislerine beklemekteyiz. Vize Merkezi Özbekistan Departmanı uzmanları size ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmaya, gerekli yönlendirmelerde bulunmaya ve vize başvurunuzun olumlu neticelenmesi için elinden geleni yapmaya hazırdır.  

Başvurmak istediğiniz vizeye göre istenen evrakları yazıp bilgileriniz seyahat amacına uygun olmalıdır. Seyahat amacına uygun olmayan bilgiler vize başvurunuzu olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Özbekistan turistik vize vize veya aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile ülkede ticari faaliyette bulunamazsınız. Seyahat amacı başvurudan yapıldıktan sonra değiştirilemez.

Özbekistan Vize Başvuru Formu

Özbekistan vize başvuru formu her Özbekistan vizesi için gerekli olan bir belgedir. Özbekistan vize başvuru formu sayesinde Özbek makamları sizi ve planladığınız Özbekistan seyahatinin içeriği ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaktadır. Artık Özbekistan vizesi için davetiye gibi vize türüne özel olarak hazırlanan evrakları vermenize gerek olmasa da Özbekistan vize başvuru formunda başvuracağınız vize türünü ve seyahatinizin içeriği ile ilgili başvuracağınız vize türüne göre farklı konularda bilgi vermeniz gereklidir. Bu sebeple seyahat amacınız için uygun olan vize türüne başvurmalı ve seyahat planınızı net olarak belirlemelisiniz. Vereceğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olması önemli olup bu bilgilerin doğruluğu araştırılmaktadır. Özbek makamlarının verdiğiniz bilgilerin yetersiz olduğunu görmesi veya yanlış olduğunu öğrenmeleri halinde sizle ilgili şüphelenerek vize işlemlerinizi başvurunuza ilişkin sizden ek talepte bulunarak veya hakkınızda daha fazla araştırma yaparak uzatabilmekte ya da ret olarak sonuçlandırabilmektedir. Vize Merkezi ile yapılan başvurularda temsilcilerimiz vize formundan kaynaklanabilecek sorunlarla karşılaşmamanız için başvuracağınız vize türüne göre vermeniz gereken bilgiler hakkında sizi detaylı olarak bildirmekte ve başvuru formunuzun doldurulmasına yardımcı olmaktadır.

Özbekistan Vize Fotoğraf Ölçüsü

Vize formu dışında her Özbekistan vizesi için gerekli olan bir diğer evrak da fotoğraftır. Özbekistan vizesi için her fotoğraf kabul edilmemekte olup fotoğrafın belirli özellikleri karşılaması gereklidir. Özbekistan vizesi için verilmesi gereken fotoğraf biyometrik fotoğraftır. Özbekistan vize fotoğraf ölçüsü olarak istenen ölçü 35x45mm’dir. Özbekistan vizesi için fotoğraf ölçüsü dışında fotoğraf fonu da belirli kriterde olmalıdır. Fotoğraf beyaz arka fon üzerine çekilmelidir. Ayrıca vereceğiniz fotoğraf güncel olmalı son 6 aydan daha önce çekişmiş olmamalıdır.

Özbekistan'dan Davetiye

Özbekistan’dan davetiye zorunluluğu kalkmadan önce, vize türü fark etmeksizin bütün Özbekistan vize başvuruları için Özbekistan'dan davetiye zorunlu olup davetiye olmadan Özbekistan vizesi çıkmamaktaydı. Ekim 2017 tarihi itibariyle ''Teleks'' olarak da adlandırılan Özbekistan’dan davetiye verilme zorunluğu kaldırılmıştır. Artık ticari, turistik veya aile ziyareti vizesi için belirli şartlar alınan davetiyeyi vermenize gerek olmayıp hazırlamanız gereken evraklarla ilgili üzerinizden önemli bir yük kalkmış olup vize başvurusuna yönelik size kolaylık sağlanmıştır. Özbekistan vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapmanız durumunda temsilcilerimizin size sağlayacağı yardım ve desteklerle başvurunuz daha da kolay sağlanmaktadır. Özbekistan vize başvurusuna ilişkin tüm süreci desteklerle sayesinde en kolay şekilde geçirerek vize alma şansınızı yükseltmeniz için Vize Merkezi temsilcilerimizle hemen iletişime geçiniz.

Özbekistan Vize Dilekçesi

Özbekistan vize dilekçesi eskiden vize türü fark etmeksizin bütün Özbekistan vize başvuruları için gerekli olan bir diğer belgeydi. Özbek makamları bu belge olmadan Özbekistan vizesi vermemekteydi. Ekim 2017 tarihi itibariyle Özbekistan vize başvurusu için davetiyeye ek olarak dilekçe verme zorunluluğu da kaldırılmıştır. Artık turist, ticari, aile ziyareti vizesi için dilekçe ve davetiye gibi vize türüne özel olarak hazırlanan evrakları vermenize gerek yoktur. Ancak bu vize türleri için istenen bazı evraklarda olması gereken bilgiler farklı konularda olup vizeler türlerine göre Özbekistan’da farklı kurallara uyulmasını gerektirmektedir. Bu sebeple Özbekistan için seyahat amacınızı ve planınızı net olarak belirleyip seyahat durumuza uygun olan vize türü için başvuruda bulunmanızın gerekliliği hala devam etmektedir.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkiye'den Özbekistan'a gidecek kişiler Özbekistan Konsolosluğuna yapacakları başvurudan sonraki 3-5 iş günü içinde sonuçlarını alabilirler. Bunun için sizden istenen belgeler Özbekistan'dan Türkiye'ye gelmek için istenen belgelerle birlikte ekstradan ikinci bir form daha olmasıdır. Yani Başvuru formu iki adet istenir. Ancak bir diğer kolaylık ise şudur. Seyahat sonrası en az 6 aylık geçerli bir süresi olan pasaport yerine 3 ay geçerli bir pasaport ile de Özbekistan için vize başvurusu yapılabilir.

Vize Merkezi Özbekistan departmanı ülkenin kompleks vize işlemlerinde sizi ciddi kolaylıklar sağlamaktadır. Özbekistan vizesi için gerekli evraklar Vize Merkezi teslim edildikten sonra eğer Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğunun veya Özbekistan Ankara Büyükelçiliğinin ek evrak talebi yok ise başvuru 3 iş gününde sonuçlanır.

Özbekistan Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunmanın yanı sıra istinai durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Bu durumlar vizenin çıkışını geciktirebilir. Bu nedenle doğru evraklarla vize başvurusunun tam olarak yapılması büyük önem arz etmektedir.

Özbekistan vize işlemlerinizi vize usullerine uygun gerçekleştirmek için doğru şekilde yönlendirilmeniz gerekmektedir. Vize prosedürü belli bir işlem sırası takip edilerek yapılmaktadır ve Vize Merkezi bu konuda son derece titiz davranarak size profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Zaman kaybı yaşamamak ve önceliklerinize uygun bir vize başvurusu yapmak Özbekistan vizesinin seyahat planınıza uygun bir tarihte sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Özbekistan Vize Süresi

Özbekistan vize süresi olarak her Özbekistan vizesi aynı kalış süresine sahip olmayıp Özbekistan vizesi için uygulanan kalış süresi Özbekistan vize türlerine göre değişmektedir. Ayrıca, uygulanan Özbekistan vize türleri için de kalış süresi olarak farklı seçenekler sunulmaktadır. Özbekistan turistik vize süresi 7 gün, 15 gün, 30 gün olabilip Özbekistan ticari vize süresi ise 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık olabilmektedir. Başvurulan Özbekistan vize türünün kalış süresi sunulan mevcut seçeneklere göre verilip başvurulacak vize için başka bir kalış süresi seçilememekte veya verilememektedir. İlgili Özbekistan vize türü için seçtiğiniz kalış süresinden dolayı sizden farklı evrak istenmeyip sizden yalnızca ücret farkı istenmektedir. Ama Özbekistan makamları başvuru sonrasında gerek görmesi halinde ek evrak isteme yetkisine sahiptir. Ayrıca, Özbekistan vize başvuru sonucuna ve vize için verilecek kalış süresine ilişkin kararı verecek olan tek kurumun Özbekistan Konsolosluğu olduğu da unutulmamalıdır. Bu sebeple seyahat amacınızı ve planınızı durumunuza göre net olarak belirlemeli bu belirlenenlere dayanarak size uygun olan vize türü ve vize kalış süresi seçeneğine göre Özbekistan vize başvurusunda bulunmalısınız. Vize Merkezi aracılığıyla yapılacak başvurularda temsilcilerimize seyahat amacınız ve bulunduğunuz durumu bildirerek temsilcilerimiz sizin için en uygun olan Özbekistan vizesini size bildirip ihtiyacınız olan Özbekistan vizesini almanız için vize başvurunuzla ilgili tüm süreçlerde size yardımcı olacaktır. Özbekistan vize türlerinin sunduğu çeşitliklerden dolayı kararsızlıkta kalmayıp destek alarak sizin için doğru olan Özbekistan vize seçeneğine başvuru yapmak için Vize Merkezi temsilcilerimizle irtibat kurunuz.

Özbekistan Vize Ücreti

Özbekistan'a yapacağınız vize türüne (ticari, turistik, aile ziyareti, transit) göre değişiklik gösteren Özbekistan vize ücreti zaman zaman değişmektedir. Seyahat amacı ve ülkeye giriş sayısı talebi (tek, çift, multi), kalış süresi Özbekistan vize ücretlerinde farklılık yaratabilmektedir. Özbekistan’a seyahat amacınızın ve ülkede kalış süresinin önceden belirlenmesi önemlidir.

Özbekistan vize ücretleri konsolosluk harç bedellerini ve Vize Merkezinin koordinasyon bedellerini içermektedir. Özbekistan vize ücretini evrak tesliminde yapılması uygundur. Evraklar teslim edilmeden ödeme kabul edilmemektedir.

Bunlara ek olarak belirtmekte fayda var ki Özbekistan vize ücreti Özbekistan Konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup dönemsel olarak güncellenebilmektedir. Güncel vize ücretleri için Vize Merkezi Şubelerimizi arayıp daha detaylı ve net bilgi alabilirsiniz.

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 6433