Özbekistan Vize İşlemleri

Özbekistan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


Özbekistan vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Özbekistan vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Özbekistan vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Özbekistan vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin.

Özbekistan Vizesi Alma Şartları

Özbekistan kanunlarına göre T.C. vatandaşları ve Türkiye'de uzun süreli ikamet izni olan yabancı uyrukluklar Özbekistan Cumhuriyeti yürürlükteki yasaları çerçevesinde ülkeye vize ile giriş yapabilir ve sadece ilgili ülkeye çıkış vizelerinin varlığı durumunda Özbekistan Cumhuriyeti arazisinden transit geçiş işlemini gerçekleştirebilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri Özbekistan Cumhuriyeti’nin yurtdışındaki konsolosluk şubeleri ve diplomatik temsilcilikler tarafından, yetkilendirilmiş vize acenteleri vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Bu çerçevede Vize Merkezi olarak Özbekistan Vizelerinin alınması sürecinde size yardımcı olmaya hazırız.

Özbekistan Ticari vize işlemleri

Özbekistan Devleti vize verirken, Özbekistan’dan Özbek kişi veya firmaların davetiye göndermesine büyük önem vermekte ve bu konuda hassasiyet göstermektedir.  

Bu çerçevede, Özbekistan’a çalışma ve görev amacıyla yapılan ziyaretlerde vize alabilmek için, sizi davet eden kurumun (firma, şirket) Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na istek mektubu (dilekçe) ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Dilekçenin incelenmesinin akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir. İlgili Özbek Temsilcilik aldığı talimat gereğince vize ita eder.

Özbekistan Turistik vize işlemleri

Aynı şekilde, turistik amaçla vize işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için, sizi Özbekistan Cumhuriyeti’ne davet eden turizm şirketinin, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na vize alabilmeniz için dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Dilekçenin incelenmesi akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir.

Bu sürecin akabinde tarafınızca hazırlanacak evraklarla birlikte ilgili Özbek Temsilciliğine başvurmanız gerekir. Evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması önemlidir. Çünkü Özbek Temsilcilikleri evraklardaki yanlışlık, uyumsuzluk, çelişki ve eksikliklerde vize başvurusuna ret yanıtı vermektedirler.  

Bu çerçevede, vize başvurularınızın kusursuz, tam ve eksiksiz yapılması için sizi Vize Merkezi’nin ilgili ofislerine beklemekteyiz. Vize Merkezi Özbekistan Departmanı uzmanları size ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmaya, gerekli yönlendirmelerde bulunmaya ve vize başvurunuzun olumlu neticelenmesi için elinden geleni yapmaya hazırdır.  

 

Özel ziyaret amacı ile vize alımı

Sizi ülkeye davet eden Özbek vatandaşı, ikamet etmekte olduğu yerdeki İçişleri Bakanlığı Temsilciliği aracılığıyla bir davetiye hazırlar ve bu davetiyeyi Türkiye’de bulunan vize taliplisine ulaştırır.

Davetiye ilgili Türk vatandaşına ulaştıktan sonra, davet eden Özbek vatandaşı davetiyenin aslı ile birlikte Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Konsolosluk Kurumunun Vize birimine başvuracaktır. Dilekçenin incelenmesi akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir.

Belirlenen düzene uygun olarak belgelerinin tesliminden itibaren, özel ve tüzel şahıslar tarafından İçişleri Bakanlığı’na sunulan dilekçeleri değerlendirme süresi 10 iş günüdür.

Özbekistan Vizeleri İçin Gerekli Evraklar

Vatansız ve yabancı uyruklu kişilerin vize alabilmeleri için Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından aşağıdaki belgeler talep edilmektedir.

-  Geçerlilik süresi vize süresinden en az 3 ay fazla olan yabancı uyruklu vatandaşların pasaportları veya vatansız kişilere ait belge ve onların suretleri;

-   Vize başvuru formu, 1 nüsha; (Bu konuda Vize Merkezi yardımcı olacaktır)

-  pasaport ebatlarında 1 adet renkli vesikalık resim

Özbekistan Cumhuriyeti’nin konsolosluk birimlerinin veya diplomatik temsilciliklerinin bulunmadığı ülkelerden Özbekistan’a gelmeye niyetlenen yabancı uyruklu vatandaşlar veya vatandaşlığı olmayan şahıs, ülkeye giriş yaptıktan sonra, Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Uluslararası “Taşkent” Havalimanı vize biriminde bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Bunun için, Özbekistan’da yerleşen ve davette bulunan özel veya tüzel şahıs, önceden gerekli şekilde Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na müracaatta bulunmalı, Konsolosluk kurumu vize biriminden aldığı onaylı davetiyeyi (mühürlettiği) davet ettiği şahsa göndermesi gerekecektir.    Davet edilen şahıs uçak bileti alırken, giriş yaptığı ülkede pasaport kontrolünden geçerken onaylı davetiye yetkililere ibraz eder, ayrıca bu davetiyeye esasen Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Uluslararası “Taşkent” Havalimanı vize biriminde vize alma işlemlerini gerçekleştirir.


Türkiye ve Özbekistan arasında diplomatik pasaport hamillerine 90 günlük vizesiz rejimi uygulanmaktadır.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkiye'den Özbekistan'a gidecek kişiler Özbekistan Konsolosluğuna yapacakları başvurudan sonraki 3 iş günü içinde sonuçlarını alabilirler. Bunun için sizden istenen belgeler Özbekistan'dan Türkiye'ye gelmek için istenen belgelerle birlikte eksradan ikinci bir form daha olmasıdır. Yani Başvuru formu iki adet istenir. Ancak bir diğer kolaylık ise şudur. En az 6 aylık geçerli bir süresi olan pasaport yerine 3 ay geçerli bir pasaport ile de Özbekistan için vize başvurusu yapılabilir.

Özbekistan Vize Ücretleri

Özbekistan'a yapacağınız vize türüne göre değişiklik gösteren Özbekistan vize ücretleri zaman zaman değişmektedir. Güncel vize ücretleri için Vize Merkezi Şubelerimizi arayıp daha detaylı ve net bilgi alabilirsiniz.

Özbekistan Vize Başvuru Formu

Özbekistan vize vize başvuru formunun online olarak doldurulması Vize Merkezinin çalışma sahası içindedir. Form Türkçe ve Rusca seçeneklerini içermektedir. Bu forma verilen bilgilerin kimlik, pasapor ve diğer vize evraklarınızda yer alan bilgilerle tutarlı olması gerekir. Vize Merkezi Özbekistan departmanı uzman temsilcileriyle karışık vize prosedürlerinde size destek olarak işinizi kolaylaştıracaklardır. 

Özbekistan Konsolosluğu Türkie'nin tüm bölgelerinden vize başvurularını kabul etmektedir. Konsolosluğun sitesinden online olarak doldurulan formda yapılan hatalar vize reddi almanıza ve sıkı vize kuralları olanb Özbekistan'a bir daha giriş yapamamanıza neden olabilir. Profesyonel destek almak için Vize Merkezi temsilcilerimize telefon ve mail'İn yanında ofisimize gelerek de bilgi alabilir, güncel evrak talebinde bulunabilirsiniz. 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
ÖZBEKİSTAN VİZE İŞLEMLERİ
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 02 72
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 02 72
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 02 72
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2361
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5306
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com