Özbekistan Vize İşlemleri

 

Özbekistan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


Özbekistan vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Özbekistan vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Özbekistan vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Özbekistan vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin.

Özbekistan Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Özbekistan devleti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. T.C. Hususi Umuma Mahsus ve Hizmet pasaportuna sahip olanlar Özbekistan’a ancak vize ile giriş yapabilirler. Sadece T.C. Diplomatik pasaport sahipleri ülkeye vizesiz seyahat edebilirler.

Özbekistan kanunlarına göre T.C. vatandaşları ve Türkiye'de uzun süreli ikamet izni olan yabancı uyrukluklar Özbekistan Cumhuriyeti yürürlükteki yasaları çerçevesinde ülkeye vize ile giriş yapabilir ve sadece ilgili ülkeye çıkış vizelerinin varlığı durumunda Özbekistan Cumhuriyeti arazisinden transit geçiş işlemini gerçekleştirebilir. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri Özbekistan Cumhuriyeti’nin yurtdışındaki konsolosluk şubeleri ve diplomatik temsilcilikler tarafından, yetkilendirilmiş vize acenteleri vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Özbekistan Vizesi Nasıl Alınır?

Vize Merkezi olarak Özbekistan Vizelerinin alınması sürecinde size yardımcı olmaya hazırdır. Özbekistan vizesini Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir’den almak isteyenler Vize Merkezi şubelerimizi arayarak işlemlerini hızla yapabilirler. Aşağıdaki adımları takip ederek Özbekistan vizenizi hızlı ve kolay bir şekilde alabilirsiniz.

  1. Vize Merkezi temsilcimizi arayarak durumunuzu anlatın ve durumunuza uygun Özbekistan vizesi için gerekli evrak listesini talep edin. Özbekistan vize evrakları size mail ile iletilecektir.
  2. Evraklarınızı hazırladıktan sonra Vize Merkezi şubemize elden veya kargo ile teslim edin.
  3. Özbekistan vize evraklarınız incelendikten sonra başvurunuz yapılmaktadır. Özbekistan vize başvurularında şahsen gelmenize gerek yoktur.

Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

T.C. vatandaşlarından Özbekistan vizesi alabilmeleri için Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından aşağıdaki belgeler talep edilmektedir.

-  Geçerlilik süresi vize süresinden en az 3 ay fazla olan pasaport.

-   Vize başvuru formu, 1 nüsha; (Bu konuda Vize Merkezi yardımcı olacaktır)

-   Pasaport ebatlarında 1 adet renkli vesikalık resim

- Teleks numarası (Özbekistan davet eden firma, şahıs veya otelden alınır)

Özbekistan Cumhuriyeti’nin konsolosluk birimlerinin veya diplomatik temsilciliklerinin bulunmadığı ülkelerden Özbekistan’a gelmeye niyetlenen yabancı uyruklu vatandaşlar veya vatandaşlığı olmayan şahıs, ülkeye giriş yaptıktan sonra, Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Uluslararası “Taşkent” Havalimanı vize biriminde bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Bunun için, Özbekistan’da yerleşen ve davette bulunan özel veya tüzel şahıs, önceden gerekli şekilde Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na müracaatta bulunmalı, Konsolosluk kurumu vize biriminden aldığı onaylı davetiyeyi (mühürlettiği) davet ettiği şahsa göndermesi gerekecektir.    Davet edilen şahıs uçak bileti alırken, giriş yaptığı ülkede pasaport kontrolünden geçerken onaylı davetiyeyi yetkililere ibraz eder.

Özbekistan Ticari vize işlemleri

Özbekistan Devleti Özbekistan ticari vize işlemlerinde  Özbekistan’da iş ilişkisi içinde olunan firmanın davetiye (teleks numarası) göndermesi konusunda büyük hassasiyet göstermektedir. Teleks numarası alınmadan Özbekistan vize başvurusu tamamlanmış sayılmaz.

Bu çerçevede, Özbekistan’a çalışma ve görev amacıyla yapılan ziyaretlerde vize alabilmek için, sizi davet eden kurumun (firma, şirket) Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na istek mektubu (dilekçe) ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Dilekçenin incelenmesinin akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir. İlgili Özbek Temsilcilik aldığı talimat gereğince vize işlemlerini yapar.

Özbekistan Turistik vize işlemleri

Aynı şekilde, Özbekistan turistik vize işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için, sizi Özbekistan Cumhuriyeti’ne davet eden turizm şirketinin Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na vize alabilmeniz için dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Dilekçenin incelenmesi akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir.

Bu sürecin akabinde tarafınızca hazırlanacak evraklarla birlikte ilgili Özbek Temsilciliğine başvurmanız gerekir. Evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması önemlidir. Çünkü Özbek Temsilcilikleri evraklardaki yanlışlık, uyumsuzluk, çelişki ve eksikliklerde vize başvurusuna ret yanıtı vermektedirler.  

Özbekistan turistik vize başvurularında otel rezervasyonu göstermek şarttır. Özbekistan turistik vizesi ile ülkede ticari faaliyette bulunamazsınız veya aile ve arkadaşınızın konutunda kalamazsınız. Ülkeden ayrılırken Özbekistan’da kaldığınız otele dair bilgileri paylaşmanız talep edilmektedir. Seyahat amacınıza uygun evraklarla doğru şekilde başvuru yapmak için temsilcilerimiz size gereken desteği vereceklerdir.

Bu çerçevede, vize başvurularınızın kusursuz, tam ve eksiksiz yapılması için sizi Vize Merkezi’nin ilgili ofislerine beklemekteyiz. Vize Merkezi Özbekistan Departmanı uzmanları size ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmaya, gerekli yönlendirmelerde bulunmaya ve vize başvurunuzun olumlu neticelenmesi için elinden geleni yapmaya hazırdır.  

 

Özbekistan Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi

Sizi ülkeye davet eden Özbek vatandaşı, ikamet etmekte olduğu yerdeki İçişleri Bakanlığı Temsilciliği aracılığıyla bir davetiye hazırlar ve bu davetiyeyi Türkiye’de bulunan vize başvuru sahibine ulaştırarak Özbekistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru işlemlerine ilk adımı atmış olursunuz.

Davetiye ilgili Türk vatandaşına ulaştıktan sonra, davet eden Özbek vatandaşı davetiyenin aslı ile birlikte Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Konsolosluk Kurumunun Vize birimine başvuracaktır. Dilekçenin incelenmesi akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir.

Belirlenen düzene uygun olarak belgelerinin tesliminden itibaren, özel ve tüzel şahıslar tarafından İçişleri Bakanlığı’na sunulan dilekçeleri değerlendirme süresi 10 iş günüdür.

Özbekistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile ülkede ticari faaliyette bulunamazsınız. Seyahat amacı başvurudan yapıldıktan sonra değiştirilemez.

Özbekistan vizesi için en önemli evraklardan biri teleks numarasıdır ve bu teleks numarası doğrudan seyahat amacınızla ilgilidir. Seyahat amacınız turistik, ticari veya özel ziyareti içeren aile ve arkadaş ziyareti şeklinde olabilir. Özbekistan vizesi amacının dışında kullanılmamalıdır.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkiye'den Özbekistan'a gidecek kişiler Özbekistan Konsolosluğuna yapacakları başvurudan sonraki 3 iş günü içinde sonuçlarını alabilirler. Bunun için sizden istenen belgeler Özbekistan'dan Türkiye'ye gelmek için istenen belgelerle birlikte ekstradan ikinci bir form daha olmasıdır. Yani Başvuru formu iki adet istenir. Ancak bir diğer kolaylık ise şudur. Seyahat sonrası en az 6 aylık geçerli bir süresi olan pasaport yerine 3 ay geçerli bir pasaport ile de Özbekistan için vize başvurusu yapılabilir.

Vize Merkezi Özbekistan departmanı ülkenin kompleks vize işlemlerinde sizi ciddi kolaylıklar sağlamaktadır. Özbekistan vizesi için gerekli evraklar Vize Merkezi teslim edildikten sonra eğer Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğunun veya Özbekistan Ankara Büyükelçiliğinin ek evrak talebi yok ise başvuru 3 iş gününde sonuçlanır.

Özbekistan Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunmanın yanı sıra istinai durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Bu durumlar vizenin çıkışını geciktirebilir. Bu nedenle doğru evraklarla vize başvurusunun tam olarak yapılması büyük önem arz etmektedir.

Özbekistan vize işlemlerinizi vize usullerine uygun gerçekleştirmek için doğru şekilde yönlendirilmeniz gerekmektedir. Vize prosedürü belli bir işlem sırası takip edilerek yapılmaktadır ve Vize Merkezi bu konuda son derece titiz davranarak size profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Zaman kaybı yaşamamak ve önceliklerinize uygun bir vize başvurusu yapmak Özbekistan vizesinin seyahat planınıza uygun bir tarihte sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Özbekistan Vize Ücreti

Özbekistan'a yapacağınız vize türüne (ticari, turistik, aile ziyareti, transit) göre değişiklik gösteren Özbekistan vize ücretleri zaman zaman değişmektedir. Seyahat amacı ve ülkeye giriş sayısı talebi (tek, çift, multi), kalış süresi Özbekistan vize ücretlerinde farklılık yaratabilmektedir. Özbekistan’a seyahat amacınızın ve ülkede kalış süresinin önceden belirlenmesi önemlidir.

Özbekistan vize ücretleri konsolosluk harç bedellerini ve Vize Merkezinin koordinasyon bedellerini içermektedir. Özbekistan vize ücretini evrak tesliminde yapılması uygundur. Evraklar teslim edilmeden ödeme kabul edilmemektedir.

Bunlara ek olarak belirtmekte fayda var ki Özbekistan vize ücreti Özbekistan Konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup dönemsel olarak güncellenebilmektedir. Güncel vize ücretleri için Vize Merkezi Şubelerimizi arayıp daha detaylı ve net bilgi alabilirsiniz.

Özbekistan Vize Başvuru Formu

Özbekistan vize başvuru formunun doldurulması Vize Merkezinin çalışma sahası içindedir. Form İngilizce olarak doldurulmaktadır. Özbekistan vize başvuru formuna girilen bilgiler kimlik, pasaport ve diğer vize evraklarınızda yer alan bilgilerle tutarlı olması gerekir. Seyahat tarihlerinizin, seyahat amacınızın doğru şekilde aktarılması gerekmektedir.

Vize Merkezi Özbekistan departmanı uzman temsilcileriyle karışık vize prosedürlerinde size destek olarak işinizi kolaylaştıracaklardır. 

Özbekistan Konsolosluğu Türkiye’nin tüm bölgelerinden vize başvurularını kabul etmektedir. Özbekistan vize formunda yapılan hatalar vize reddi almanıza ve sıkı vize kuralları olan Özbekistan'a bir daha giriş yapamamanıza neden olabilir. Profesyonel destek almak için Vize Merkezi temsilcilerimize telefon ve mail'İn yanında ofisimize gelerek de bilgi alabilir, güncel evrak talebinde bulunabilirsiniz. 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
ÖZBEKİSTAN VİZE İŞLEMLERİ
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 02 72
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 02 72
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 02 72
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 850 460 17 51
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2361
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5306
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com