Oturum

Özbekistan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


  Özbekistan vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Özbekistan vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Özbekistan vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Özbekistan vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin.

Özbekistan oturum izni pasaporttaki vize süresini aşmayacak şekilde verilmektedir. Özbekistan oturum izni Özbekistan Dışişleri ve Çalışma Bakanlığı’nın yetki alanındaki bölge ile sınırlı olarak verilmektedir. Özbekistan oturum izni çalışma izni ile bağlantılıdır. Çalışma izni olmadan Özbekistan’da oturum izni başvurusu yapılmaz.

Özbekistan’da şirket kurmak, ofis açmak için gelen kişilerin ticari vize ile ülkeye giriş yapmaları gereklidir. Turistik ya da ziyaret vizeleri ile ülkeye giriş yapan kişilerin firmaları adına ticari faaliyette bulunması yasaktır. Özbekistan’da firma açmak için Özbekistan Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni alınması gereklidir. Çalışma izni 1 yıl süre için verilir ve her yıl uzatılır. İlk başvurularda çalışma izni 6 ay süre ile verilirken firma için 1 yıl süreli verilmektedir. 6 aylık süreden sonra çalışma izninin süresi uzatılabilmektedir. Çalışma izni başvurusunda bulunan kişi firma sahibi bile olsa ilk başvuruda çalışma oturum izninin süresi 6 ay olmaktadır. Firma çalışanları 3 ya da 6 ay süreli olarak verilen Özbekistan çalışma izni sonraki dönemde firma sahibi ya da işveren tarafından Çalışma Bakanlığına gereken başvuru işlemlerinin yapılması ile uzatılabilir.

Özbekistan’da firma açacak olan kişilerin Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni almaları gereklidir. Çalışma izni 1 yıl süreyle alınabilir ve ticari faaliyette bulunulduğu sürece firma aktif, çalışır olduğu sürece her yıl uzatma işlemi yapılması gereklidir.

Çalışma izni başvurusunda bulunan kişilerin ülkeye ticari vize ile giriş yapmış olmaları gereklidir. Aynı zamanda iş sözleşmesi, pasaport ve oturum izinlerinin alınmış olması da gereklidir.

Özbekistan’da Şirket Kurma

Özbekistan’da yabancı sermayeli bir şirket yabancı kişi ve kurum tarafından kurulabilir. Yabancı sermayeli, şube, ortak ve temsilcilik şeklinde kurulabilir. Eğer Özbekistan’da bir firma ile ortaklık söz konusu ise yabancı ortağın payı en az %30 olmalıdır.

Özbekistan’da kurulan firmalar Özbekistan yasalarına tabidir. Ticari faaliyet alanına göre Özbekistan Bakanlar Kurulundan lisans alınmalıdır. Özbekistan’da kurulan şirketin yabancı yatırım şirketi şeklinde değerlendirilmesi için firmanın yabancı ortaklarından birinin tüzel kişi olması gereklidir. Bir diğer kriter ise firma sermayesinin en az 150 bin dolar olması gereklidir. Firma ilk önce Özbekistan Adalet Bakanlığı’na ve Özbekistan Dış Ekonomik İlişkiler Yatırım ve Ticaret Bakanlığı’na kayıt yaptırması gereklidir.

Özbekistan’da Şirket Açmak için Gerekli Evraklar

 1. Özbekistan’da şirket kurmak ya da şube açmak isteyen kişilerin aşağıdaki evrakları hazırlaması gereklidir.
 2. Adalet Bakanlığı’na istinaden kayıt talebini belirten dilekçe
 3. Şirket Tüzüğü
 4. Tesis toplantı protokolü
 5. Tesis anlaşması
 6. Yetki belgesi. Noter tasdikli olup Özbekistan Konsolosluğu’ndan alınmalıdır.
 7. Banka referans mektubu. Noter tasdikli ve Özbekistan Konsolosluğu’ndan onaylı.
 8. Eğer varsa arsa kullanımı izni ya da ofis için kira kontratı
 9. Şirket, devlet kuruluşları ortak olarak kuruluyorda devlet mülki komitesinin izin yazısı.
 10. Kayıt ücreti.
 11. Şirketin adresini tasdikleyen belge.
 12. Şirket tüzüğünde belirtilen faaliyetlere uygun olan şirket ekipmanlarının satın alınması ya da kiralanması için kaynakların bulunduğunu tasdikleyen belgeler de beyan edilmelidir.

 

Özbekistan’da Yabancı Sermayeli Şirket Kurmak için Gerekli Evraklar

 1. Tüzük kopyası. Özbekistan Konsolosluğu’ndan onaylı ve noter tasdikli
 2. Ticari Sicil. Özbekistan Konsolosluğu’ndan onaylı ve noter tasdikli.
 3. Banka referans mektubu. Özbekistan Konsolosluğu’ndan onaylı ve noter tasdikli.
 4. Kayıt ücreti ödendi belgesi.
 5. Ticari ve ticari aracı firmalar yukarıda belirtilen dokümanlar haricinde onların şirket tüzüğünde belirtilen faaliyetlere uygun olan şirket ekipmanlarının satın alınması ya da kiralanması için kaynakların bulunduğunu tasdikleyen belgeler de beyan edilmelidir.
 6. Belirtilen evrakların aynı zamanda Özbekçe tercümelerinin yapılmış olması da gereklidir.

 

YABANCILARIN ÖZBEKİSTAN’DA OTURUM İZNİ ALMA ŞARTLARI

Eğer Özbekistan’da ikamet süreniz 3 günden fazla ise, bu durumda bulunduğunuz bölgenin İçişleri makamlarınca oturma kayıt işlemlerinizi yaptırmanıza dikkat etmeniz gerekli olacaktır. Ve böylece pasaportunuza ilgili kayıt damgası basılmış olacaktır.

Aşağıdakileri dikkate almak önemlidir:

- Eğer herhangi bir otelde konaklıyor iseniz, bu durumda otel yönetimi pasaport kayıt işlemlerinizle ilgili bizzat kendisi ilgilenecektir;

- Eğer siz özel bir evde veya dairede konaklıyor iseniz, bu durumda ev veya daire sahibinin katkıları ile evin veya dairenin bulunduğu bölgenin emniyet organına müracaat ederek pasaport kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaport kayıt işlemi harcı 20 ABD Doları ve daha fazla tutabilir (ülkede bulunma sürenize bağlı olarak) ve Özbekistan Cumhuriyeti’nin milli para birimi ile tahsil edilir.

NOT: Özbekistan Cumhuriyeti sınırlarını geçtiğiniz andan itibaren pasaportunuz her an denetlenebilir ve pasaport kayıt işlemi mührünün bulunmadığı durumlarda memuri ceza ödemeye maruz kalabilirsiniz (Özbekistan’da bulunduğunuz süre içinde pasaportunuzun kayıt işleminin yapılmadığı süreye bağlı olarak).

Diplomatik pasaport hamilleri, parlamento ve hükümet heyet başkanları, onların aile fertleri, heyet içinde yer alan teknik personel, BMT pasaportu hamilleri, 18 yaş altındaki şahıslar geçici ikamet kaydından muaftır.

Vize merkezi Özbekistan Departmanı olarak, deneyimli uzmanlarımızla size vize ve oturum alma konularında yardımcı olmaya hazırız.

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...