Özbekistan Türkiye Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Vize Merkezi Özbekistan Türkiye vize hizmetlerini en uzman kadrosuyla profesyonel bir Özbekistan Türkiye danışmanlık vizesi veren bir firmadan çok daha fazla bir öneme sahiptir. Özbekistan Türkiye vizesi için Vize Merkezi Özbekistan Türkiye vizesi işlem sürecini profesyonel bir biçimde ele alır ve ihtiyaç duyduğunuz Özbekistan Türkiye vizenizi almanızda profesyonel bir danışmanlık rolü üstlenir. Vize Merkezi Özbekistan Türkiye vizesi bölümü tecrübeli ve güvenilir ekibiyle evraklarınızı en iyi sunulacak biçimde hazırlar ve prosedürlere göre sunarak minimum zamanda sonuçlanması için elinden gelen en iyi hizmeti sunar. Daha çok ve detaylı bilgi almayı düşünürseniz Vize Merkezi ofislerimizi arayabilir ya da Vize Merkezi şubelerimizi ziyaret ederek de bu bilgilerden yararlanabilirsiniz. Özbekistan Türkiye Vizesi adına ihtiyacınız olabilecek her şeyi sizler için derledik ve düzenleyip burada bir arada sunduk.

          Özbekistan Vizelerini Alma Şartları 

Özbekistan kanunlarına göre yabancı uyruklu ve vatansız kişiler Özbekistan Cumhuriyeti yürürlükteki yasaları çerçevesinde ülkeye giriş yapabilir ve sadece ilgili ülkeye çıkış vizelerinin varlığı durumunda Özbekistan Cumhuriyeti arazisinden transit geçiş işlemini gerçekleştirebilir.

Yabancı uyruklu ve vatansız kişilerin vize işlemleri, Özbekistan Cumhuriyeti’nin yurtdışındaki konsolosluk şubeleri ve diplomatik temsilcilikler tarafından, yetkilendirilmiş vize acenteleri vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Bu çerçevede Vize Merkezi olarak Özbekistan Vizelerinin alınması sürecinde size yardımcı olmaya hazırız.

İş ve görev amaçlı ziyaretler için vize alımı

Özbekistan Devleti vize verirken, Özbekistan’dan Özbek kişi veya firmaların davetiye göndermesine büyük önem vermekte ve bu konuda hassasiyet göstermektedir.  

Bu çerçevede, Özbekistan’a çalışma ve görev amacıyla yapılan ziyaretlerde vize alabilmek için, sizi davet eden kurumun (firma, şirket) Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na istek mektubu (dilekçe) ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Dilekçenin incelenmesinin akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir. İlgili Özbek Temsilcilik aldığı talimat gereğince vize ita eder.

Turistik ziyaret amacı ile vize alımı

Aynı şekilde, turistik amaçla vize işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için, sizi Özbekistan Cumhuriyeti’ne davet eden turizm şirketinin, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na vize alabilmeniz için dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Dilekçenin incelenmesi akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir.

Bu sürecin akabinde tarafınızca hazırlanacak evraklarla birlikte ilgili Özbek Temsilciliğine başvurmanız gerekir. Evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması önemlidir. Çünkü Özbek Temsilcilikleri evraklardaki yanlışlık, uyumsuzluk, çelişki ve eksikliklerde vize başvurusuna ret yanıtı vermektedirler.  

Bu çerçevede, vize başvurularınızın kusursuz, tam ve eksiksiz yapılması için sizi Vize Merkezi’nin ilgili ofislerine beklemekteyiz. Vize Merkezi Özbekistan Departmanı uzmanları size ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmaya, gerekli yönlendirmelerde bulunmaya ve vize başvurunuzun olumlu neticelenmesi için elinden geleni yapmaya hazırdır.  

Özel ziyaret amacı ile vize alımı

Sizi ülkeye davet eden Özbek vatandaşı, ikamet etmekte olduğu yerdeki İçişleri Bakanlığı Temsilciliği aracılığıyla bir davetiye hazırlar ve bu davetiyeyi Türkiye’de bulunan vize taliplisine ulaştırır.

Davetiye ilgili Türk vatandaşına ulaştıktan sonra, davet eden Özbek vatandaşı davetiyenin aslı ile birlikte Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Konsolosluk Kurumunun Vize birimine başvuracaktır. Dilekçenin incelenmesi akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir.

Belirlenen düzene uygun olarak belgelerinin tesliminden itibaren, özel ve tüzel şahıslar tarafından İçişleri Bakanlığı’na sunulan dilekçeleri değerlendirme süresi 10 iş günüdür.

Özbekistan Vizeleri İçin Gerekli Belgeler

Vatansız ve yabancı uyruklu kişilerin vize aabilmeleri için Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından aşağıdaki belgeler talep edilmektedir.

-         Geçerlilik süresi vize süresinden en az 3 ay fazla olan yabancı uyruklu vatandaşların pasaportları veya vatansız kişilere ait belge ve onların suretleri;

-         www.evisa.mfa.uz web sayfasında on-line olarak doldurulan vize başvuru formu, 1 nüsha;

-         pasaport ebatlarında 1 adet renkli vesikalık resim

Özbekistan Cumhuriyeti’nin konsolosluk birimlerinin veya diplomatik temsilciliklerinin bulunmadığı ülkelerden Özbekistan’a gelmeye niyetlenen yabancı uyruklu vatandaşlar veya vatandaşlığı olmayan şahıs, ülkeye giriş yaptıktan sonra, Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Uluslararası “Taşkent” Havalimanı vize biriminde bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Bunun için, Özbekistan’da yerleşen ve davette bulunan özel veya tüzel şahıs, önceden gerekli şekilde Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na müracaatta bulunmalı, Konsolosluk kurumu vize biriminden aldığı onaylı davetiyeyi (mühürlettiği) davet ettiği şahsa göndermesi gerekecektir.    Davet edilen şahıs uçak bileti alırken, giriş yaptığı ülkede pasaport kontrolünden geçerken onaylı davetiye yetkililere ibraz eder, ayrıca bu davetiyeye esasen Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Uluslararası “Taşkent” Havalimanı vize biriminde vize alma işlemlerini gerçekleştirir.

Türkiye ve Özbekistan arasında diplomatik pasaport hamillerine 90 günlük vizesiz rejimi uygulanmaktadır.

Yabancıların Özbekistan'da Oturum İzni Alma Şartları

Eğer Özbekistan’da ikamet süreniz 3 günden fazla ise, bu durumda bulunduğunuz bölgenin İçişleri makamlarınca oturma kayıt işlemlerinizi yaptırmanıza dikkat etmeniz gerekli olacaktır. Ve böylece pasaportunuza ilgili kayıt damgası basılmış olacaktır.

Aşağıdakileri dikkate almak önemlidir:

- Eğer herhangi bir otelde konaklıyor iseniz, bu durumda otel yönetimi pasaport kayıt işlemlerinizle ilgili bizzat kendisi ilgilenecektir;

- Eğer siz özel bir evde veya dairede konaklıyor iseniz, bu durumda ev veya daire sahibinin katkıları ile evin veya dairenin bulunduğu bölgenin emniyet organına müracaat ederek pasaport kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaport kayıt işlemi harcı 20 ABD Doları ve daha fazla tutabilir (ülkede bulunma sürenize bağlı olarak) ve Özbekistan Cumhuriyeti’nin milli para birimi ile tahsil edilir.

NOT: Özbekistan Cumhuriyeti sınırlarını geçtiğiniz andan itibaren pasaportunuz her an denetlenebilir ve pasaport kayıt işlemi mührünün bulunmadığı durumlarda memuri ceza ödemeye maruz kalabilirsiniz (Özbekistan’da bulunduğunuz süre içinde pasaportunuzun kayıt işleminin yapılmadığı süreye bağlı olarak).

Diplomatik pasaport hamilleri, parlamento ve hükümet heyet başkanları, onların aile fertleri, heyet içinde yer alan teknik personel, BMT pasaportu hamilleri, 18 yaş altındaki şahıslar geçici ikamet kaydından muaftır.

Özbekistan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Özbekistan ticari vizesini 2 farklı şekilde alabilirsiniz.

1 - Özbekistan Türkiye temsilcilikleri olan Özbekistan Büyükelçiliği Ankara vize bölümü ve Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul Vize bölümüne yapılan şahsi başvurularla alabilirsiniz. Özbekistan Başkonsolosluğu ise sadece Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 10.00 ila 12.00 saatleri arasında Özbekistan vizesi başvurularını kabul etmektedir.

2 - Özbekistan Konsolosluğuna şahsen başvuruda bulunmayarak, Özbekistan vize işlemleri için hizmet vermekte olan danışmanlık firmaları aracılığı ile Özbekistan ticari vizesini alabilirsiniz. Özbekistan vize işlemleri için hizmet vermekte olan danışmanlık firmaları işlemlerinizi sizin adınıza yürütür ve şahsi başvuru yapmadan vizenizi almak için hizmet verir.

Bu çerçevede Vize Merkezi Özbekistan Departmanı olarak, deneyimli uzmanlarımızla vize başvurularınızı yapmaya hazırız.

 

daha fazla göster

İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 02 72
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 02 72
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 02 72
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2361
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5306
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com

Özbekistan ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
Bulent 08/08/16, 04:29
Ben şoförum 2014 senesinde özbekistanda kaza yaptm aradan 4ay geçti tajakistana gittim tajıkıstanden özbekistan üzerinden dönüş yapmak istedim fakkat özbekistana giremedim o günden beride özbekistana vize alamıyorum burdan konuyla ilgili bana yardımcı olablirmisiniz teşekkürler...