Özbekistan Vizesi

 

1991 Yılında bağımsızlığını kazanan Özbekistan, 40 milyonu aşan nüfusu, verimli toprakları, başta petrol ve doğal gaz olmak üzere zengin yer altı kaynakları ile Orta Asya’da adından söz ettiren bir ülkedir. Özbek halkı, dilsel ve kültürel açıdan Anadolu Türklerine en yakın özelliklere sahiptir. Özbekistan’ın bağımsızlığını ilk kazanan ülke Türkiye’dir. İlk yıllarda hızla gelişen ilişkilerde, bir takım siyasi nedenlerden dolayı bir süre gerileme yaşanmış, ancak son dönemde hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmeye başlamıştır. 

Özbekistan Devleti’nin, ülkeye gelmek isteyen yabancılar için uyguladığı vize rejimi nispeten zordur. Vize alabilmek için talep edilen evrak listesinin tam ve doğru hazırlanmış olması önem arz etmektedir. Aksi takdirde vize talebi reddedilmekte ve aradan uzun bir süre geçmeden yeniden başvuru imkanı sözkonusu olamamaktadır. Dolayısıyla vize başvurusu sürecinde profesyonel destek almak kişinin yararına olacaktır.

Vize Merkezi Özbekistan departmanı Özbekistan vizesi işlemlerinde başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Özbekistan vize prosedürüne dair ön bilgilendirmeyi Vize Merkezi Özbekistan sayfamızda bulacaksınız.

Özbekistan Konsolosluğu, ülkeye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ve Türkiye’de uzun süreli ikamet izni olan yabancı uyruklu kişilerden vize talep etmektedir.

Özbekistan vize işlemleriyle ilgili değişiklikler Özbekistan Konsolosluğunun insiyatifinde yapılmaktadır ve Özbekistan vize sonucuyla ilgili yetki tamamen Özbekistan Konsolosluğuna aittir. Vize Merkezi bu noktada doğru evraklarla, vize prosedürlerine uygun şekilde başvuru yapmanız için danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Özbekistan vizesi için gereken güncel evraklara ulaşmak için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizi arayın ve başvurunuzu yapın.

 

Özbekistan vizesi için gereken evraklar

- Pasaport:  
Özbekistan vizesi için gerekli evraklarda öncelikli belge pasaporttur. Pasaportun yeni olması, yıpranmamış olması, içerisindeki yazılarda silinti, kazıntı olmaması, yapraklarının eksiksiz olması, yırtık olmaması, herhangi bir şekilde suya veya neme maruz kalmamış olması, temiz olması önemlidir. Pasaportun geçerlilik süresi konusunda dikkat etmekte yarar vardır. Vize için başvuran çoğu kişi bu konuda yanılgıya düşmektedir. Talep edilen pasaport süresinin belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken husus, gerçekleştirilecek seyahat süresinin bitiminden başlamak üzere 6 ay geçerli pasaporta sahip olmaktır. Bu hususta problem yaşanması halinde vize başvurusunun olumsuz neticelenme ihtimali vardır. Dolayısıyla bu konuda titizlik gösterilmesinde yarar bulunmaktadır.

- 2 Adet Biyometrik fotoğraf:
Son dönemde resmi belgeler için talep edilen fotoğrafların biyometrik olması koşulu öne sürülmektedir. Biyometrik fotoğraf teknik bir terim olup, özellikle çipli kimlik ve pasaportlar için olmazsa olmaz bir gereklilik arz etmektedir. Çekilecek fotoğrafın ölçüsü de önem arz etmektedir. Özbekistan vize başvurusu sırasında talep edilen fotoğraf ölçüsü 35x45’tir. Fotoğraflar ile ilgili dikkat edilen bir diğer husus ise güncel olmalarıdır. Fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması, üzerinde oynama veya rötuş yapılmaması, önden çekilmiş olması, yüzün net görülmesi gerekir. Yüzün tanınmasını zorlaştıran örtünün olmaması icabeder. Arka fonun hangi renkte olduğu önemlidir. Özbekistan vize başvurularında, tüm diğer ülke vizelerinde olduğu gibi, arka fonun beyaz renkte olması elzemdir. Buna azami hassasiyet gösterilmelidir.

- Özbekistan Vize Talep Dilekçesi:
Özbekistan Konsolosluğu, ülkeye vize ile giriş yapacak yabancıların giriş amacını net olarak öğrenmek amacıyla Özbekistan vize talep dilekçesinin hazırlanmasını talep eder. Vizeye başvuru yapan kişi, sözkonusu dilekçede, Özbekistan’a hangi amaçla gitmek istediğini, kimlerle görüşeceğini, ne kadar kalacağını, kalacağı süre içerisinde neler yapacağını açık ve net bir şekilde yazmalı ve vize verildiği takdirde, dilekçede yazdığı hususların dışında herhangi bir harekette bulunmamalıdır. Özbekistan Devleti vatandaşlarının huzur ve güvenliğine büyük önem vermektedir. Yabancıların ülkede yasadışı veya gayrımeşru herhangi bir fiil işlemelerine müsamaha göstermemekte, haklarında bu yönde delil bulduğu yabancıları tutuklamakta, sınır dışı etmekte ve uzun süreli giriş yasağı uygulamaktadır. Dolayısıyla Özbekistan vize başvurusu sırasında yazılan vize talep dilekçesinde, kısa ve öz olarak, Özbekistan’a giriş amacı ve kalınacak süre belirtilmeli ve bu doğrultuda davranmaya azami itina gösterilmelidir.

Özbekistan Vizesi talebinde bulunan kişi bir şirket sahibi ise veya bir şirket adına gidiyorsa, dilekçenin şirketin antetli kağıdına yazılması icab eder. Özbekistan vize talep dilekçesinin Özbekistan Konsolosluğuna hitaben yazılması şarttır. Dilekçe altına kişinin imzasının atılması ve şirket kaşesinin vurulması hususları izahtan varestedir.

- İkamet ve iletişim bilgileri:
Özbekistan vize başvurusunda bulunan kişinin hazırlaması gereken temel evraklardan birisi de ikamet ve iletişim adresleridir. Kişi çalışıyor ise işyerinin adresini, çalışmıyor ise ev adresini belgelemelidir. Bunu edinmenin yolu basittir. Adres kayıt sisteminden ikamet adresini belgelemesi mümkündür. Vize başvurusu süresince kendisiyle rahat iletişim kurulması için iletişim numaralarının sunulması önem arz etmektedir.

Özbekistan Vizesi Teleks Numarası:

Diğer ülke vize başvurularında olmayan, ancak Özbekistan vize müracaatlarında olmazsa olmaz koşul olan Özbekistan vizesi teleks numarasının edinilmesi elzemdir. Teleks numarası alınmadan yapılacak hiçbir başvuru kabul edilmez. Özbekistan Teleks numarası nedir? Özbekistan Vize Davetiyesi belgesinin Özbekistan özelindeki ismi teleks numarasıdır.  Davetiyeden tek farkı, davetiye belgesinin Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na onaylatılmasıdır. Bu onay sırasında Özbekistan Dışişleri Bakanlığı davetiyeye bir referans numarası verir. İşte bu numaraya teleks numarası adı verilir. Bu numara alındıktan sonra daveti yapan kişi Türkiye’deki vize başvurusunda bulunan kişiye bu numarayı iletir. Bu numaranın eksik olduğu vize başvuruları işleme konulmaz. Dolayısıyla Özbekistan vizesine başvuracak kişilerin Özbekistan’dan kendilerini davet edecek kişi veya kurumları bulmaları, ve bu kişi veya kurumların talebiyle hazırlanan davetiye belgesini Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na onaylatıp, oradan alacakları teleks numarasını Türkiye’deki şahsa iletmeleri gerekmektedir.     

 

Özbekistan Vizeleri Kaç Günde Çıkar?

Gerekli evrakın tam, eksiksiz ve doğru hazırlanıp düzgün bir dosya halinde, Vize Merkezi aracılığıyla Özbekistan Konsolosluğuna sunulmasının akabinde Konsolosluğun başvuruya yanıtı beklenir. Vizenin sonuçlanma süresi 3-4 iş günüdür. Ancak Özbekistan Konsolosluğunun yoğunluğu, tatil veya kapalı olduğu günler dikkate alınarak başvurular yapılmalıdır. İstisnai durumlarda Özbekistan Konsolosluğu, vize başvuru sahiplerini mülakata çağırabilir. Bu gibi durumlar vizenin sonuçlanma süresini uzatabilmektedir.

Vize başvurularında önem arzeden husus, vize müracaat dosyasının profesyonel bir şekilde hazırlanmasıdır. Özbekistan Devleti güven telkin etmeyen başvuru sahiplerine vize vermez. Güven telkin etmenin birinci yolu, başvuruyu eksiksiz belge ve doğru bilgilerle yapmaktır. Bilgi ve belgeler arasında çelişki olmamalıdır. Aynı konuda, farklı yerlerde, farklı bilgiler olmamalıdır. Dosyanın baştan savma hazırlandığı imajı göze çarpmamalıdır. Vize Merkezi olarak, bu çerçevede, uzman kadromuzla ve 15 yıllık tecrübemizle Özbekistan vizesi alma sürecinde size yardımcı olmaya hazırız.

Özbekistan Vize Başvuru Formu           

Özbekistan’a seyahat edecek kişi ile ilgili her türlü bilginin sorulduğu Özbekistan Vize Başvuru Formunun dikkatli bir şekilde, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması büyük önem arz etmektedir. Vize Başvuru Formu başvuru sahibi ve seyahatiyle ilgili detaylı bir sorgulamanın yapıldığı belgedir. Vize başvurusunun olumlu veya olumsuz neticelenmesine etki eden bir evraktır. Eksik doldurulmuş, çelişkili bilgilere sahip bir belgeyle yapılan başvuruların olumlu sonuçlanma ihtimali daha düşüktür. Başvuru formu çoğu zaman iki dilde hazırlanır. Talep edilen dil hangisi ise, o dilde doldurulması şarttır.

Özbekistan Vize ücreti nedir?

Özbekistan vize ücreti talep edilen vize türüne ve ikamet süresine bağlı olarak değişmektedir. Vize türü ve süresi baz alınarak hesaplanan vize ücreti hususunda Vize Merkezi uzmanlarınca bilgi verilebilecektir.

Özbekistan vizesi ücreti Özbekistan Konsolosluğunun yetkisinde güncellenebilmektedir. Vize ücreti konusunda detaylı bilgi için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak bilgilendirme e-postası talep edin. Vize Merkezi bilgilendirme e-postası Özbekistan vizesi için gereken evrakları, vize usullerini ve ücretlerini içermektedir.

 

 

 

daha fazla göster

İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 02 72
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 02 72
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 02 72
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 850 460 17 51
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2361
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5306
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com

Özbekistan ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
alper 10/07/17, 16:37
Merhabalar , ben bir şirketle anlaşma sonucu 1 aylık zorunlu stajımı orada yapmak istiyorum . Hangi kapsamda vizemi almalıyım acaba ? Ticari amaçla mı ? ayrıca ticari amaçla ise Ankara/İstanbul'a gitmem şart mı yoksa İzmir'de çıkartabilir miyim ?
Cevabı Görüntüle
N. AKTAŞ 20/06/17, 03:08
Benim hanımım Özbekistan vatandaşıdır.1996 yılından beri evliyiz. En son 2006 yılında Özbekistan'a gitti geldi. O zamandan beri bir daha Özbekistan'a gitmedi. Bu arada 2 çocuğum Türkiye'de doğdu. Şimdi hanımın Özbekistan'a gitmesi için ne yapmalıyız?
Cevabı Görüntüle
c. saday 19/06/17, 22:52
Aydın'da oturuyorum. Ticari amaçla Özbekistan'a seyahat edeceğim. Özbekistan'a bir Özbek firmasının daveti üzerine gideceğim. Bana bir teleks numarası gönderildi. Bizzat gelmeden sizin aracılığınız ile vize alabilir miyim? Koşullar nelerdir?
Cevabı Görüntüle
Şenol 16/06/17, 21:08
Özbekistan vize ücreti ne kadar? Ağustos sonunda gitmek istiyoruz.
Cevabı Görüntüle
Suat 12/06/17, 14:54
merhaba, benim pasaportumun süresi 7,5 ay sonra doluyor. Özbekistan vizesi için bu süre yeterli midir?

Teşekkürler