Özbekistan Türkiye Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Vize Merkezi Özbekistan Türkiye vize hizmetlerini en uzman kadrosuyla profesyonel bir Özbekistan Türkiye danışmanlık vizesi veren bir firmadan çok daha fazla bir öneme sahiptir. Özbekistan Türkiye vizesi için Vize Merkezi Özbekistan Türkiye vizesi işlem sürecini profesyonel bir biçimde ele alır ve ihtiyaç duyduğunuz Özbekistan Türkiye vizenizi almanızda profesyonel bir danışmanlık rolü üstlenir. Vize Merkezi Özbekistan Türkiye vizesi bölümü tecrübeli ve güvenilir ekibiyle evraklarınızı en iyi sunulacak biçimde hazırlar ve prosedürlere göre sunarak minimum zamanda sonuçlanması için elinden gelen en iyi hizmeti sunar. Daha çok ve detaylı bilgi almayı düşünürseniz Vize Merkezi ofislerimizi arayabilir ya da Vize Merkezi şubelerimizi ziyaret ederek de bu bilgilerden yararlanabilirsiniz. Özbekistan Türkiye Vizesi adına ihtiyacınız olabilecek her şeyi sizler için derledik ve düzenleyip burada bir arada sunduk.

Özbekistan Türkiye

Türkiye’yi seyahat edecek Özbekistan vatandaşlarının ülkesine göre vize almaları veya Türkiye dış temsilciliklerine şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize ita etme işlemlerinde yaşanabilecek gecikmelerden dolayı vize başvurularının planlanan yolculuk tarihinden en az bir ay önce yapılması yararlı olacaktır.

E-vize daha önce sınır kapılarında bandrol ya da kaşe ile verilen vizelerin yerini almıştır. Başvuru sahipleri www.evisa.gov.tr internet adresinden gerekli bilgileri girmek ve ödemelerini kredi kartı ile yapmak suretiyle vizelerini elektronik yapabilir. Ancak yabancılar için bu işlem biraz karışık göründüğünden isterseniz bu işlemleri sizin adınıza bizler Vize Merkezi olarak yapabiliriz. Başvurunun başarıyla tamamlanmasının ardından e-vizeler kişinin e-posta adresine gönderilir. Başvuru hamillerinin e-vizelerinin çıktısını alarak havayolları ve gümrük yetkililerine göstermeleri ve yolculuklarının sonuna kadar muhafaza etmeleri mecburidir.

E-vize Türkiye’ye turistik veya ticari nedenler dışında (çalışma gibi, öğrencilik vb. gibi) yapılacak Özbek yolculukları için geçerli bir durum değildir. Bu tür vize başvurularının dış temsilcilikler aracılığıyla yapılması gerekir.

- Aşağıda verilen bilgiler turizm amaçlı yolculuklar için geçerlidir. Eğer öğrenim, çalışma vb. gibi özel nedenlerle Türkiye'ye gelinecekse Özbekistan’daki Türkiye dış temsilciliklerinden geliş amacına uygun vize alınması gerekmektedir.

- Seyahat tarihinden itibaren minimum 6 ay geçerli bir seyahat belgesi/pasaport sahibi olmanız gerekir.

- "Resmi Pasaport" terimi diplomatik pasaport, hizmet pasaportu, hususi pasaport ve resmi pasaportları kapsamaktadır.

- "Seyahat Belgesi" sahibi Özbek vatandaşların veya orada yaşayanların (uyruğunda bulunduğu ülke önemli değildir) Türkiye dış temsilciliklerinden vize alması mecburidir.

- Özbekistan’da vize muafiyetinden faydalanabilecek kişiler dışındaki Türkiye seyahati için vize alması gerekmektedir. Türkiye dış temsilciliklerinin olmadığı ülkelerden Özbekistan üzerinden gelecek yabancıların uyruğunda bulundukları ülkeye akredite olan Özbekistan’daki Türkiye dış temsilciliklerine vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

- Türkiye'de belgesel film çekecek ya da bilimsel araştırma yapacak ve arkeolojik kazı yapacak veya benzeri faaliyetlerde bulunacak Özbekistan vatandaşların Türkiye dış temsilciliklerine başvurmaları ve Türkiye'ye seyahat etmeden önce ilgili Türk makamlarından gerekli izinleri almaları istenen şartlardan biridir.

- Geçerli vizesi olan Özbekistan vatandaşlarının ayrıca ikamet izni almalarına gerek yoktur. Ancak, özel meşruhatla (öğrenim, çalışma vb.) vize ile Türkiye'ye seyahat eden Özbekistan vatandaşlarının vizelerinin geçerlilik sürelerine bakılmaksızın Türkiye'ye girişlerini müteakip bulundukları ildeki Emniyet Müdürlüğü'ne başvurarak ikamet izni almaları ayrıca mecburidir.

- Türkiye'de son 180 gün içerisinde toplam kalış izninin 90 günü geçmemesi kaidesi Türkiye'ye yolculuk edecek bütün yabancı ülke vatandaşları için geçerli olduğundan bu kanun Özbekistan için de geçerlidir.

- Vize alamadan Türkiye’ye gelen Özbekistan vatandaşları havaalanlarında vize alabilme şansına sahiptir ancak buralarda sıra olması, eksik belge olması vs. nedenlerden dolayı dilerseniz Özbekistan vatandaşları adına bizler Vize Merkezi olarak sizin adınıza Türkiye vizesi için başvuru yapabiliriz. Daha fazla bilgi için Vize Merkezi şubelerimizi arayabilirsiniz.  

- Aile ve grup başvuruları da mümkün hale geldiğinden dolayı tur operatörleri ve müşterileri için grup başvurusunda bulunabildikleri için dilerseniz grup olarak da sizler adına vize başvuruları yapabiliriz.

- Türkiye’ye yolcu taşıyan anlaşmalı Özbekistan havayolu şirketlerinin ofislerinden ve havaalanlarındaki bürolarından da Özbekistan için Türkiye vizesi alınabilmesini teminen gerekli altyapı kullanımına sunulmuştur ancak burada ihtiyacınız olan şey deneyimli bir firmadır. Bizler Vize Merkezi şubeleri olarak bu işlemler konusunda size yardımcı olmaktan son derece memnuniyet duyarız.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun 7. maddesinin (b) fıkrasına göre, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Türkiye’ye giriş yapmak üzere gelen Özbekistan vatandaşlarının "vize, vize muafiyeti veya ikamet izin süresinin bitiminden itibaren minimum 60 gün geçerli olan pasaport ya da pasaport yerine geçen belge" taşımaları mecburidir.

Söz konusu yasanın 2. maddesi uyarınca, Kanunun uygulanmasında taraf olunan ve usulüne göre yürürlüğe giren uluslararası anlaşma hükümleri ile özel kanunlardaki hükümlerin saklı tutulmakta olup aşağıda kayıtlı maddeler kapsamında yer alanlar anılan hükümden muaf tutulacak ve uygulama kapsamı dışında değerlendirilmeye alınacaktır.

Özbekistan için Türkiye Ticari Vizesi

Türkiye'de çalışmak isteyen Özbekistan vatandaşlarının Türkiye dış temsilciliklerine çalışma izni ve çalışma vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu başvuru sırasında işverenin Özbekistan vatandaşını istihdam edeceğini gösterir belgenin, vize başvuru formunun ve pasaportun ibraz edilmesi istenen belgeler arasındadır. Bu başvurudan sonra en geç on iş günü içinde işverenin de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yani ÇSGB, anılan Bakanlıkça talep edilen belgelerle birlikte başvurması istenen şartlardan bir diğeridir. Başvurular ÇSGB tarafından 30 gün içerisinde sonuç verebilmektedir. Çalışma vizesi alarak Türkiye'ye gelen Özbekistan vatandaşlarının en geç bir ay içerisinde ve çalışmaya başlamadan önce bulundukları şehirdeki Emniyet Müdürlüğü'ne ikamet izni başvurusu yapmaları mecburidir.  

Özbekistan Türkiye Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Özbekistan’da Türkiye Konsolosluğuna yaptığınız Özbekistan Türkiye vizesi başvurusu sonucu Özbekistan Türkiye seyahati için işleme alındıktan sonra genellikle 2 ve bazen de 4 iş günü içinde Özbekistan Türkiye vizeniz sonuçlanır. Fakat vize türüne ve müracaat süresine göre bu zaman farklılıklar da gösterebilir. Bayramlar ve resmi tatiller gibi olağan dışı durumlar haricinde genellikle bu süre zarfında vize sonucunu alırsınız. Fakat sizden istenen belgeleriniz tam değilse bu süre siz onları tamamlayıncaya kadar farklılık arz edeceğinden ya da eksik belgeyle başvuru yapmış iseniz yine bu süre kadar alan bir zaman diliminde Özbekistan Türkiye vizesi ret cevabı da alma durumunuz olasıdır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak başvuru yaptığınız vize sayısı ve çeşidi farklıysa her birisinin aynı sürede sonuçlanmama gibi bir durumun da oluşması olasılık içerisindedir. Böyle bir durumda başka bir şehirde yaşıyor iseniz bazı sıkıntılarınız olması normaldir. Ancak Vize Merkezimiz aracılığıyla Özbekistan Türkiye vizesine başvuru yapmışsanız Özbekistan Türkiye vizesi sonuçları hakkında bizi arayıp güncel bilgilerinize ulaşabilirsiniz ya da bizler sizin adınıza bunları dilediğiniz yere gönderebiliriz.

Özbekistan için Türkiye Vize Ücretleri

Özbekistan Türkiye vize ücretleri vize türüne ve zamanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Özbekistan için Türkiye Cumhuriyeti devletinin uyguladığı yasalara göre belirli zaman aralıklarında değişiklikler olması normaldir. Türkiye vize ücretleri hakkında bu değişiklikler olması nedeni ile güncel Özbekistan Türkiye vize ücretleri için Vize Merkezi ofislerimizi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yine de burada bilinmesi gereken bir başka husus da; Özbekistan’dan Türkiye vizesi için ücret ödemeniz ve sonrasında ret cevabı almanız halinde paranızın geri iade edilmediğini bilmeniz gerektiğidir. Özbekistan üzerinden Türkiye vize ücreti ödemeniz halinde bankadan bu ücreti ödediğinize dair Özbekistan Türkiye vizesi banka ödendi dekontunuzu yanınızda bulundurmanız mecburi istenen belgeler arasındadır.

Özbekistan’dan Türkiye vize ücretleri Özbekistan’dan Türkiye turistik vize, Özbekistan’dan Türkiye öğrenci vizesi, Özbekistan’dan Türkiye aile vizesi, Özbekistan’dan Türkiye ticari vize, Özbekistan’dan Türkiye yatırımcı vizesi, Özbekistan’dan Türkiye konsolosluk çalışanları vizesi, Özbekistan’dan Türkiye basın vizesi gibi değişik vize çeşitlerinden oluşur ve amaçlarına göre bu sayı azalıp artabilmektedir. Özbekistan’dan Türkiye göçmenlik, Özbekistan’dan Türkiye aile birleşimi gibi durumlar haricinde ise çeşitli sınıfları içeren vize türleri ile Özbekistan’dan Türkiye vizesinde ücret değişikliğine sebebiyet verebilmektedir. Sonuç olarak Özbekistan’dan Türkiye vize ücretleri belirlenen zaman içinde geçerli olduğundan dolayı bir evvelki yıl alınan Özbekistan’dan Türkiye vize ücreti ile bir sonraki yılda alınan Özbekistan’dan Türkiye vize ücreti arasında farklılıklar olması rastlanan bir olaydır. Özbekistan Türkiye vize ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi ya da konuyla ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa Vize Merkezi şubeleri çağrı merkezlerimizi arayabilirsiniz ya da dilerseniz bizi şahsen ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye Vizesi Başvuru Formu

Türkiye vize başvuru formu Türkiye Büyükelçiliği tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu yüzden bu formu doldururken dikkatli olunması sağlıklı bir Türkiye vizesi alınmasında gereklidir. Türkiye vizesi başvuru formu Türkiye Konsolosluğunun başvuru yapan birey hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu yüzden önemi büyüktür. Ayrıca Türkiye Büyükelçiliğinde Türkiye vize talebinde bulunduğunuza dair resmi bir belge niteliği taşıdığından dolayı bilgilerin yanlış ya da tutarsız olması ya da tam olmaması gibi durumlar Türkiye vizesi sonucunun başarılı olup olmaması konusunda son derece etkili bir rol oynayabilir. Türkiye vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulmalı, düzenlenmeli ve gerekli bölümlere ve boşluklara istenmekte olan gerekli bilgiler doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

Türkiye vizesi başvuru formu Türkçe– Özbek dili ya da İngilizce – Türkçe seçeneklerini barındırır.

Türkiye vize formu içinde adınız kısmına adınızı, soyadınız kısmına soyadınızı yazmalısınız. Ayrıca baba adı, doğduğu ya da yaşadığı ülke bölümlerini de doğru ve okunaklı bir şekilde yazmalısınız. Doğum tarihi, medeni hali gibi ya da cinsiyet türü ve uyruğu olduğu ülke ile iletişim ve ulaşım bilgileri gibi istihdam ve iş durumu bilgileri, vize ile ilgili gerekçeler ve pasaport bilgilerini de isteyen kısımlardan meydana gelen resmi bir form olması gerekçesiyle dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.

Türkiye vizesi başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olunmasında fayda görüyoruz. Yanlışlık yaptığınız zaman yeni bir form istemeli ve bu yeni formu özenle doldurup iletmelisiniz. Türkiye vizesi başvuru formuna dair merak her şeyi sizin adınıza dilerseniz biz halledip sunalım. Ve ya dilerseniz Vize Merkezi bürolarımıza şahsen de gelerek doğrudan orada bulunan tecrübeli, profesyonel ve güvenilir ekibimiz yardımıyla da formlarınızı doldurabilir ya da diğer Türkiye vizesine dair işlemlerinizi işleme alabilirsiniz.

daha fazla göster

İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 02 72
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 02 72
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 02 72
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 25 21
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com

Özbekistan ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
Bulent 08/08/16, 04:29
Ben şoförum 2014 senesinde özbekistanda kaza yaptm aradan 4ay geçti tajakistana gittim tajıkıstanden özbekistan üzerinden dönüş yapmak istedim fakkat özbekistana giremedim o günden beride özbekistana vize alamıyorum burdan konuyla ilgili bana yardımcı olablirmisiniz teşekkürler...