Norveç Oturum İzni

Norveç’te 90 günden uzun kalınması veya kalış süresi içinde çalışma durumu sözkonusu ise oturum izni başvurusu yapmak gerekmektedir.

Norveç’e eğer çalışmak için gidilmek isteniyorsa, bir oturum iznine ihtiyaç vardır. Normal şartlarda öncelikle iş bulunması gerekmektedir. Başvuru yapılacak oturum izni, kişinin yeterliliğibe ve Norveç’te çalışılacak işe bağlıdır. Norveç’te eğer üç aydan uzun bir süre için eğitime veya okula gidilmesi durumunda, eğitim iznine başvuru yapılması gereklidir. Eğitim vizesinin alınması halinde eğitim alırken haftada 20 saate kadar, tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışılabilmektedir.

Au pair olarak, Norveçli bir aileyle yaşayarak, dil bilgisi geliştirilebilir ve Norveç toplumu ile bilgi edinilebilir. Buna karşılık olarak kişiyi ağırlayan aileye ev işlerinde yardım ve çocuk bakma gibi servisler sağlanabilir. Vize başvuru merkezlerinden çalışma, eğitim ve diğer oturum izninlerine Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan vatandaşlar başvuru yapabilir.

Üçüncü dünya ülkesi vatandaşları (Suriye vatandaşları hariç) en az 6 ay geçerli Türkiye oturum kartları olması şartıyla vize başvurusunda bulunabilirler.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi

Norveç Schengen Vize Başvuru Formu

Norveç aile birleşimi vizesi başvuruları için doldurulacak Schengen vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Norveç vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı. 2 nüsha hazırlanmalıdır.

Pasaport
Norveç vize başvuruları için kullanılacak pasaportlar,  ziyaretçinin Norveç seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunması gereklidir.

Biometrik Fotoğraf
Norveç aile birleşimi vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar 3 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Norveç vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Norveç Aile Birleşimi Vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği 
Yabancı uyruklu eşin bilgilerini içermelidir.

Muvafakatname
Kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba onaylı, orijinal belge. 16 yaşında evlilik yapacak kişileri için mahkeme kararı. Evlenebileceğine dair, Norveç diline Tercüme edilmiş.

Norveç doğum belgesi
Norveç vatandaşı eş daha önceden Türk vatandaşlığı bulunmuyor ise 

Boşanma kararı ve Boşanma ilanı
Daha önce evlilik yapmış kişiler; yapmış oldukları evliliklerinin boşanma kararı ve boşanma ilanını Norveç diline Tercüme ettirilmiş olarak hazırlamalılar

Oturma İzni, Pasaport, Kimlik Kartı
Norveç’teki eşe ait oturma izni, Kişinin Norveç pasaportu ve kimlik kartının fotokopisi

Norveç dilinin bilindiğine dair belgeler
Basit ve yeterli seviye de Norveç dilinin bilindiğine dair belgeler 

Her iki eşe ait uluslararası doğum kayıt örneği 
Norveç’te evlilik yapmak için vize müracaatında bulunacak kişiler ek olarak organize etmelidir,
Uluslararası evlenme ehliyet belgesi (Her iki eşe ait) veya Norveç evlendirme dairesinden alınmış evlilik kaydı belgesi
Norveç`da evlilik yapmak için vize müracaatında bulunacak kişiler ek olarak organize etmelidir.

NOT: Norveç Konsolosluğu, gerek görmesi halinde ek evrak talep edebilirken yine bu belgelerin Norveç diline tercümesini de isteyebilecektir. Norveç Konsolosluğu, Norveç aile birleşimi vize işlemlerinde yukarıda bulunan belgelerin orijinal ve fotokopisi olarak ibraz edilmesini istemektedir. Norveç Konsolosluğu, gerek görmesi halinde daha önceki eşlerin boşanma kararı ve ilanının evraklar arasında bulunmasını istediği gibi yine eski eşlerin olması halinde ölüm kayıtlarını da evraklar arasında görmek isteyebilecektir.
 

 

 

Yükleniyor...
Telefon