Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


Değerli ziyaretçimiz,
Vize Merkezi, Macaristan vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Macaristan’a kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akreditasyonu bulunan turizm seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir.
Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa, kişiye 90 güne kadar konaklama imkânı veren Macaristan Vizesi başvuru işlemleri üzerine hazırlanmış bir sayfadır.

Sayfamızı dikkatli bir şekilde incelenmeniz halinde Macaristan Schengen vize başvurularınızı Vize Merkezi Macaristan Departmanı ile en kolay şekilde gerçekleştirebileceksiniz.
Sayfanın devamında Merkezimiz aracılığıyla Macaristan vizesini adım adım alabilmenin gerekli koşulları bulunmaktadır.

Hazırlamanız gereken Macaristan vizesi başvuru evrakları içinse sayfanın sol bölümünde bulunan vize kategorilerini ziyaret ediniz veya Çağrı Merkezimizi arayarak yetkililerimizden bilgilendirme maili talep ediniz.
Vize Merkezi iletişim adreslerini sayfamızdaki Şubelerimiz bölümünde görebilir, zaman kaybetmeden Vize Merkezi temsilcileriyle 02129700579 numaralı telefondan  iletişime geçebilirsiniz.

Macaristan Vizesi

Macaristan Devleti, T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Macaristan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Macaristan Konsolosluğu temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Turistik Vizesi, Macaristan Ticari Vizesi, Macaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi, Macaristan Kültürel Amaçlı Vize, Macaristan Eğitim Vizesi, Macaristan Resmi Amaçlı Vize, Macaristan Transit Vizesi dahil tüm vize kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilir. 

Macaristan vize başvuru merkezleri görev bölgesi farketmeksizin ve başvuru sahibinin ikamet adresine bakmaksızın vize başvurularını kabul edebilecektir. Macaristan vize başvurunuz için ikametgah adresinizi temsilcilerimizle paylaşmayı lütfen unutmayınız. Vize Merkezi - Macaristan Schengen Vize Departmanı temsilcileri, vize başvuru işlemlerinizin en hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesi için ikamet ettiğiniz ile en uygun yerde başvuru yapabilmeniz için sizleri yönlendireceklerdir.

Macaristan vizesi başvurularını Ankara'dan gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğini mutlaka sunmak durumundadırlar. Seyahatin masrafları Aile bireyleri tarafından karşılanacak ise seyahat eden kişi ile bağının mutlaka  kanıtlanması gerekmektedir. Masraflar eş tarafından karşılanacaksa evlilik cüzdanı yeterli olacaktır. Macaristan vize başvurusunda bulunan SSK’lı çalışanlar, 4A hizmet dökümlerini e-devlet şifresiyle barkodlu olarak almak durumundadırlar. Barkodlu olmayan hizmet dökümleri konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Macaristan vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibat kurun! 

Macaristan Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan Schengen vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar, başvuru sahibinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Macaristan vize başvuru sahipleri, Macaristan  seyahatinin amacını belirlemesi sonrası meslek durumuna ve seyahat amacına yönelik başvuru evraklarını web sayfamızın sol tarafında bulunan menüyü ziyaret ederek öğrenebileceklerdir. Başvuru sahibinin mesleki pozisyonunda ve seyahatinin amacında bulunacak spesifik durumlar ise Macaristan vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklara ek olarak yeni evrakların dahil olmasına neden olabilecektir. Bu sebeple; değerli ziyaretçilerimiz mevcut durumunuzu, seyahat tarihlerinizi, çalışma koşullarınızı ve medeni durumunuza yönelik bilgileri lütfen temsilcilerimizle paylaşmayı unutmayınız. 

Ayrıca, Vize Merkezi - Macaristan Schengen Vize Çağrı Merkezimizi arayarak  Macaristan Schengen vize başvuru evraklarını Temsilcilerimizden bir ''bilgi e-maili'' olarak talep edebilirsiniz. Vize Merkezi - Macaristan Schengen Vize Departmanı hazırlanması gereken evrakların güncel halini sizlerle e-posta olarak paylaşacaktır. Durumunuza uygun Macaristan Schengen vize başvuru evraklarınızı e-posta hesabınızda bulabilirsiniz. Macaristan Vize başvurunuzu yakından ilgilendiren evrakları sizlerle paylaşabilmemiz için Çağrı Merkezi temsilcilerimizin tarafınıza yönlendireceği sorulara doğru yanıtlar vermeniz gerektiğini önemle hatırlatırız.
Başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuruyu gerçekleştirmek için Vize Merkezi ile iletişime geçin!

Değerli ziyaretçimiz;
Macaristan vize başvurunuz için hazırlanması gereken evraklar tarafınıza yönlendirmiş olduğumuz bilgi malinde veya web sayfamızda belirtilen evrakların listesi ile sınırlı değildir. Konsolosluk vize bölümünce tarafınızdan yeni evraklar talep edilebilir, beyan etmiş olduğunuz evrakların orijinal halini paylaşmanız istenebilir veya sunmuş olduğunuz evrakların yeniden güncel tarihli halini sunmanız söz konusu olabilir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılması halinde talep edilen evrakları yeniden sunmak zorunda olduğunuzu unutmayınız.

Hatırlatmakta fayda var, Macaristan'da bulunan aile, akraba veya arkadaşını ziyaret edecek kişilerin Macaristan aile / akraba / arkadaş ziyareti vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Macaristan'da bulunan yakınını ziyaret edecek kişilerin Macaristan turistik vize başvurusunda bulunmaları doğru vize başvurusu değildir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılması halinde vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Macaristan Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Macaristan vizesi işlemlerinin eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülmesi halinde ortalama olarak 7 iş günü içinde vize çıkar. Ancak Konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumların gözönünde bulundurularak, Macaristan seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden en az 4 hafta önce başvurunun yapılması doğrudur. Macaristan Konsolosluğu, Macaristan vizesi işlemlerini, evraklarla ilgili herhangi bir eksiklik yaşanmadığı ve / veya vize başvurusu resmi tatil ( yılbaşı, bayram, paskalya) günlerine denk gelmediği takdirde 7 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Macaristan Konsolosluğu’na yapılan vize başvurularında yaşanan yoğunluk sebebi ile müracaatların seyahat tarihinden en az 20 iş günü öncesinde yapılması; vize karar sürecinde gecikme yaşama riskini ortadan kaldıracaktır

Macaristan Vizesi Nasıl Daha Hızlı Alınır?

Macaristan Ekspres Vize Uygulaması ile VIP Vize başvurusu ile Macaristan vize başvuru işlemleri 24 saat içinde tamamlanır. Konsolosluğun yoğunluğu ve tatil günlerine bağlı olarak bu süre 48 saati de bulabilir. Macaristan'a acil vize başvurusunda bulunmak için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibat kurunuz!

Macaristan Vizesi İçin Vize Randevusu Almak Gerekli Mi?

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Macaristan Schengen Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekir. Bütün ülkelerin dahil olmaya başladığı biyometri veri sistemine son 5 yıl içinde kayıt yaptıran kişiler için tekrar biyometrik veri merkezine gitmeleri gerekmez. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanacaktır.

Macaristan Schengen vizesi için müracaatta bulunacak kişilerin vize başvurularını gerçekleştirebilmeleri için vize randevusu almaları gerekmektedir. Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezleri vize randevusu bulunmayan kişilerin vize başvurularını istisnai durumlar dışında kabul etmemektedir. Macaristan vize müracaatları için randevular Konsolosluk sisteminin yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilirken vize başvurularınızı ülkeye olan seyahat tarihinizden en az 1 ay en fazla 3 ay önceden yapmaya özen gösteriniz. 

Macaristan vize başvurularınız için almış olduğunuz randevu saati ve tarihiniz sadece o tarih ve saatte vize başvurunuzu gerçekleştirmek üzere verilen bir randevudur. Randevu saatinde vize başvurusunu gerçekleştirememiş kişilerin yeni bir vize randevusu edinmeleri gerekmektedir. 

Macaristan vizesi başvuru işlem değerlendirme süresi sizler için uzun bir süreye tekabül etmesi halinde veya bir başka ülkeye seyahat edebilmek için pasaportunuza ihtiyacınız olması halinde lütfen söz konusu durumunuzu ispat eden seyahat detaylarınızı belirten ek dilekçe, seyahat edilecek diğer ülke için yapılan konaklama ve uçuş bilgilerinizin rezervasyonlarınızı başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız. 

Macaristan vizesi başvurularınız için durumunuza uygun randevu saati ve tarihi konusunda temsilcilerimizden destek alabilirsiniz. Macaristan vize randevu işlemleriniz temsilcilerinizin çalışma alanı içerisindedir. Temsilcilerimiz seyahat tarihinize ve durumunuza uygun önceliklerinizi göz önünde bulundurarak uygun olan ilk iş gününde vize randevu onayınızı alacaktır. 

Macaristan Schengen Vize başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve Macaristan vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için sitemizdeki ‘vize tipi’, ‘meslek’ seçimini yapmanız halinde, seyahat amacına uygun kategorideki sayfaya yönlendirilirsiniz.

Macaristan vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için Vize Merkezi vize danışmanlarını telefonla arayabilir veya avrupa@vizemerkezi.com adresi üzerinden temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.
Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıysanız, lütfen hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo veya kurye aracılığı ile postalayın.

Macaristan vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından Pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.

Macaristan C Tipi Schengen Vize

Macaristan Schengen bölgesine üye bir ülke olması sebebiyle, Türk vatandaşlarının bu ülkeye giriş yapabilmeleri için Macaristan’a seyahatleri öncesinde Macaristan Schengen vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.
Ancak T.C. Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport veya Hizmet (Gri) Pasaport hamili kişiler için Macaristan’ı ziyaretlerinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ikamelerde, Macaristan vize işlemlerinden muaftırlar.

Macaristan Vize Türleri

Macaristan sınırlı süreli vize kategorisine giren Macaristan Turistik Vize, Macaristan Ticari Vize, Macaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi, Macaristan Eğitim Vizesi, Macaristan Kültürel ve Sportif Faaliyet Vizesi, Macaristan Sağlık Sebepli Vize ve Macaristan Şoför Vizesi için asgari 90 gün süreli ikame hakkı tanınmaktadır. Bu 90 günlük süre ise 6 ay ile sınırlıdır. 90 günlük Macaristan vizesi onayı alınmış ise bu süre 180 gün içerisinde geçirilebilir,ertelenemez ve bir sonraki vize için 6 ay bekleme süresi vardır.

DİKKAT! Macaristan seyahati öncesi veya sonrasında başka ülkeleri ziyaret etmeyi planlayan kişilerin gözönünde bulundurulması gereken konu: Macaristan vize başvurusunun en uzun kalınan ülke üzerinden yapılma zorunluluğudur. Eğer seyahat planına göre; her ülke için kalınan gün sayısı aynıysa, ilk giriş yapılan ülke üzerinden vize başvurusu yapılması gerektiği hatırlatılır.

Uzun süreli Macaristan Vize başvurusu gerektiren (eğitim, çalışma, aile birleşimi, oturum vb.) Macaristan vizelerine başvuru yapması gereken Türk vatandaşları ile Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları, Macaristan vizesi başvurularını Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Büyükelçiliği’ne doğrudan yapmak zorundadırlar.

Macaristan Vize Talep Dilekçe Örnekleri

Macaristan vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat niyetlerini Konsolosluğa yazılı olarak beyan etmeleri zorunludur. Macaristan vize başvuru sahibi, seyahat amacını, tarihlerini ve seyahatin masraflarını kimin tarafından karşılanacağını Konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçe metninde açıkça belirtmelidir.

Macaristan Konsolosluğu'na hitaben yazılacak dilekçe metni; başvuru sahibinin sosyal statüsüne, görev aldığı şirketteki pozisyonuna ve seyahatinin amacının içeriğine göre değişiklik gösterecektir. 
Macaristan vizesi başvuru sahibi şirket sahibi veya ortağı ise Konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçe metnini kendi ağzından yazabilecektir. Yazılacak olan dilekçe metninde başvuru sahibinin seyahat amacı, tarihleri, seyahatin sponsoru belirtilmeli, varsa ara ülkeye seyahatler belirtilmelidir. Şirket sahibinin Macaristan  Konsolosluğu'na hitaben yazacağı dilekçe metin Türkçe, Macarca veya İngilizce  farketmeksizin yazılabilirken İngilizce yazılacak dilekçe metni Konsolosluk görevlileri tarafından daima daha iyi anlaşılmanızı sağlayacaktır. Macaristan vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına yazılmalı, şirkette imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalı ve kaşelenmiş bir şekilde vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Macaristan vize başvuru sahibi şirket görevlisi / çalışanı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni şirket yetkilisi tarafından hazırlanmalıdır. Şirket yetkilisi vize başvuru için hazırlayacak olduğu dilekçe metninde seyahat edecek personelinin şirkette izinli olduğu tarihleri, seyahat masraflarının şirket ya da kişi tarafından karşılanacağını belirtmeli ve başvuru sahibinin Macaristan seyahati sonrası işyerindeki görevine devam edeceği bilgisini vermeli, belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır. Şirket çalışanı için hazırlanacak dilekçe metni Macarca, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlanabilir. 

Macaristan vizesi başvuru sahibi emekli ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni şahsen Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Emekli kişi Macaristan Konsolosluğu'na yazacağı dilekçe metnini kendi ağzından hazırlayabilirken seyahatine yönelik asgari bilgileri Konsolosluk görevlileri ile paylaşmak durumundadır. Macaristan seyahatinize yönelik asgari bilgileri seyahat tarihleriniz, seyahatinizin amacı (turistik, ticari veya ziyaret vizesi) ve seyahatinizin sponsoru oluşturmaktadır. Macaristan vize müracaatında bulunacak emekli başvuru sahipleri Konsolosluğa hitaben yazmış oldukları metinlerini Macarca, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlayabilirlerken belgeyi ıslak imzalı olacak şekilde Konsolosluğa sunmalıdır. 

Macaristan vizesi başvuru sahibi ev hanımı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metninin 2 farklı şekilde olması gerekmektedir. Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımı kişi seyahat detaylarını belirten dilekçe metnini Konsolosluğa hitaben şahsen hazırlayabilirken kişiye sponsor olacak ebeveyn veya eş tarafından yazılmış sponspor dilekçesini de başvuru evrakları arasına eklemelidir.
Sponsor dilekçesinin kişinin  Macaristan vize başvuru evrakları arasında bulunması zorunludur. Sponsor dilekçesi ev hanımına sponsor olacak anne, baba veya eş tarafından hazırlanacak bir dilekçe metnidir. Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımına sponsor olacak kişi şirket sahibi ise şirketinin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak belgede başvuru sahibine sponsor olacağını ve yakınlık derecesini belirtmeli, belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır.

Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımına sponsor olacak kişi şirket çalışanı olması halinde ise sponsor olacak kişinin bağlı bulunduğu kurumdan öncelikle bir ''Çalışma Yazısı'' alması gerekecektir. Sponsor kişi çalışmakta olduğu işyerini ispat etmesinin ardından Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımı için sponsor yazısı yazabilecektir. Sponsor dilekçesinde sponsor kişi başvuru sahibine sponsor olacağını, yakınlık derecesini belirtmeli belgeyi ıslak imzalı olacak şekilde başvuru sahibinin dosyasına eklemelidir. 

Macaristan Vizesi için Biyometrik Veri Sistemi-VIS

Macaristan Konsolosluğu, Biyometri Veri Kaydı sistemine geçmiştir. Bu sisteme göre; Schengen vizesi için başvuru yapacak kişilerin parmaklarının izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmaları zorunludur. Bir kereye mahsus yapılan bu uygulamayı yaptıran kişiler, pasaportlarında yer alan VIS ibaresi sayesinde, 5 yıl süre ile Biyometrik Veri beyanından muaf tutulmaktadırlar.

ÖNEMLİ NOT : 12 yaşın altındaki çocuklardan parmak izi alınmaz ancak biometrik fotoğraf alınır. Fiziksel olarak parmak izi vermesi imkansız olan kişilerden parmak izi alınmaz. Geçici fiziksel hasardan dolayı parmak izi veremeyen başvuru sahibi, geçici durumun ortadan kalktığı bir sonraki başvurusunda parmak izi vermek zorundadır.

Yükleniyor...
Telefon