Oturma ve Çalışma İzni

Kanada oturum vizesine başvuranlar Kanada sınırları içinde yasal olarak oturum ve çalışma iznine sahip olurlar. Çalıştığı iş alanında uzmanlaşmış, profesyonel, deneyimli ve yüksek eğitim almış T.C. vatandaşları göçmenlik başvurusunda bulunup, gerekli kriterleri karşıladıktan sonra oturum izni alabilirler. Evli olanların eş ve çocukları da bu vizeden yararalanabilirler. 18 yaş ve üstündeki çocukların her biri için başvuru formu doldurulmalıdır.

Oturum izni başvurusu dahilinde yaptığınız göçmenlik başvurunuzu sonuçlanma süresi 24 ay ile 36 arasındadır. Ancak hazırlığı iyi yapılmamış, danışmanlık hizmeti alınmadan yapılan başvurularda, başvurunu sonuçlanması 4 yılı bulabilir. Başvuru sonucu tamamen Kanada Konsolosluğunun inisiyatifindedir.

Eğer mesleğinizle ilgili yeterli deneyime sahip değilseniz Kanada’da çalışabilmek için mesleki yeterlilik belgelerine ihtiyacınız olacaktır. Mesleğinizle ilgili bir takım sınavlara girip, sertifika ve benzeri bir yeterlilik belgeleri almanız mümkündür. Bu eğitimlerin ve sonuçlarında girilecek sınavlar ücretli olabilir

Göçmenlik başvuru evraklarından biri de sağlık raporudur. Kanada vize merkezinin Türkiye’de anlaşmalı olduğu sağlık kurumlarından alınan sağlık raporu belirli bir form şeklinde alınır. Sağlık raporu güncel olmalıdır ve geçerlilik süresi 1 yıldır.
Vizeniz onaylandıktan sonra 1 yılda 6 aydan fazla olmamak şartıyla,  Kanada’ya çok sayıda giriş-çıkış hakkına sahip olursunuz. Kanada’da 6 aydan daha uzun süre kaldığınız taktirde “Tekrar Giriş İzni” formunu doldurmanız gerekir.
Kanada’da her eyaletin kendine özgü göçmen seçme prosedürü vardır. Göçmen seçme kriterleri de eyalete göre farklılık gösterir.

İngilizce veya Fransızcayı iyi düzeyde konuşmanız istenmektedir. Oturum izni, çalışma izni ile yakından ilişkili olduğu için mesleki deneyiminizi yansıtacak kadar dil bilmeniz, göçmen vizesinin olumlu sonuçlanmasını etkileyen önemli kriterlerden biridir. 

Kanada’da yaşayan bir akrabanızın olması vize puanınız yükselten bir unsurdur. 

Göçmenlik başvurunuz kendiniz yapabilirsiniz ancak bu süreci profesyonel bir danışmanlık firması üzerinden yürütmeniz, vizenizin olumlu sonuçlanma ihtimalini yükseltir. Kanada göçmenlik başvuru süreci uzun olduğundan, deneyimli bir danışmanlık firması bu sürecin profesyonel şekilde yönetilmesini sağlar.

Nitelikli çalışan kategorisinde oturum izni almak için “İş Niteliği 0 Yönetim İşleri” veya “İş Niteliği A” ya da İş Niteliği B kategorilerinde belirtilen mesleklerden bir veya birkaçını, 1 yıl süre ile tam zamanlı yapmış olmanız gerekir. Yapmakta olduğunuz meslekte 1 yıl tam zamanlı çalışmış olmak Kanada Göçmenlik başvurusunda büyük öneme sahip bir kriterdir. 

 

KANADA OTURUM İZNİ
Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
+90 (212) 970 05 63
Faks : +90 (212) 287 72 44
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 63
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 63
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2162
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5219
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com