İtalya Turistik Vize

İtalya Schengen vizesi evrakları mevcut koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak, İtalya Turistik Vizesi güncel evrak listesini isteyiniz. İtalya turistik vizesi güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla, eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen Uzman Vize temsilcilerimizi arayınız.

İtalya Turistik Vize Başvuru Evrakları nelerdir?

* Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz!

1- Pasaport (İtalya seyahatinizin dönüş tarihi sonrası en az 3 ay geçerli olmalı)

2- 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5x4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri)

3- Ek gelir belgeleri

* Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa

4- Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

* Aile ve adres bilgileri içeren / evli bayanlar kızlık soyadlarını içeren belgelerini de temin etmeyi unutmamalıdır.

5- Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi

6- Kişi yabancı uyruklu ise

* En az 6 ay geçerli TC ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi

7- Schengen vize başvuru formu 

* Vize başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ''Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi'' bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.

8- Seyahat Sağlık Sigortası - Orjinal belge

* 30.000 € teminatlı Uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. 

- Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için Çağrı Merkezimizi arayın. 

9- Hotel ve Uçak bileti ön rezervasyonları

* Satın alımı yapılmış otel ve uçak bileti konusunda Kurumumuzun bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Başvuru öncesinde herhangi bir ön rezervasyon yapmanız durumunda temsilcilerimizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Lütfen vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan satın alma işlemlerinde bulunmayınız.

10- Güncel banka hesap dökümü

 

* Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.

 * Aile fertlerine sponsor olacak kişilerin Banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 4.000 TL bakiye daha bulundurması gerekecektir. Her bir başvuru sahibi için bulunması gereken minimum tutar; 4.000 TL' dir.

11- Kişi Serbest meslek sahibi veya bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorsa;

*  Noter onaylı iş sözleşmesi (Orjinal belge sunulmalı)

 

 Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgeler;

Kişi Şirket Sahibi İse:

1- Güncel tarihli şirket evrakları

* Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası’ndan alınmış orjinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri

2- SGK / Bağ-Kur 4 B detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)

3- Şirketin banka hesap özeti

* Son 3 aylık, en az 8.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.

 
Kişi Şirket Çalışanı İse:

1- Güncel tarihli şirket evrakları

* Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri

2- SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4 A detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

3- Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)

4- Şirket yazısı - Orjinal belge

* Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede başvuru sahibinin bu işyerinde çalıştığı ve izinli olduğu tarihler belirtilmelidir. Belge, şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak temin edilmelidir.

 
Kişi Devlet Memuru İse:

1- Çalışma belgesi - Orjinal belge

* Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı orjinal belge

2- Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi 

3- Maaş bordroları

* Maaşınızın yatmakta olduğu bankadan alınmış son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş döküm

4- Resmi izin yazısı - Orjinal belge

* Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı belge

 
Kişi Öğrenci İse:

1- İngilizce öğrenci belgesi (Güncel tarihli, orjinal belge)

2- Yeni mezun başvuru sahipleri için diploma fotokopisi 

3- Orjinal muvafakatname belgesi

* 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orjinal belge

NOT: Anne, baba ve tüm aile fertlerinin İtalya vize başvurusunda bulunacak olması halinde muvafakatname belgesine gerek bulunmaktadır.

Ebeveynler ayrılmış ve 18 yaşından küçük başvuru sahibinin yasal velayeti sadece bir ebeveynde ise velayeti olmayan ebeveynden noter onaylı muvafakatname belgesinin alınması zorunludur. (lütfen bu bilgiyi teyit ediniz.)

Kişi Ev Hanımı İse:

1. Banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren en az 4.000 TL bakiyesi olan banka tarafından kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş)

İtalya Turistik vizesi nasıl alınır?

İtalya Schengen Vize başvuruları direkt olarak Konsolosluğa gerçekleştirilemezken başvuru merkezleri veya akredite seyahat acenteleri üzerinde başvuru hizmeti alabilirsiniz.  

İtalya Turistik Vize başvuru evraklarınızın güncel tarihli olması zorunludur. Eksik evraklarla yapılacak vize başvurularınız kabul edilmeyecektir. Vize uyum koşullarını eksiksiz olarak tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Başvuru işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması vize alışınızı garanti etmemektedir. İtalya Vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İtalya Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Kurumumuzun, vize başvurularının değerlendirme süresine, verilecek olan vize süresine müdahelesi söz konusu olamaz.

İtalya Vize başvurularında bölge sınırlaması bulunmaktadır. Başvuru sahibi ikamet etmekte olduğu şehre hizmet veren ilgili İtalya Vize başvuru merkezine müracaat gerçekleştirmesi gerekecektir. 

İstanbul, Edirne, Sakarya, Tekirdağ Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kırklareli, Ordu, , Samsun, Sinop, Sivas, , Yalova illerinden yapılacak İtalya turistik vize başvuruları İtalya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır.

Ankara, Düzce, Bolu, Çankırı, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Karabük illerinden yapılan İtalya vize başvuruları İtalya Ankara Konsolosluğu tarafından değerlendirilir.

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Van illerinden yapılan başvuruların kararı İtalya vizesi İzmir Konsolosluğunun inisiyatifindedir. İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İtalya vize başvurularını akredite vize ve seyahat acenteleri üzerinden kabul etmektedir. Ancak İtalya turistik vizesinin sonuçlanmasındaki tek yetkili kurum, ikamet ettiğiniz şehri görev alanı içinde bulunduran İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliğidir.

İtalya Turistik Vizenizi Vize Merkezi aracılığıyla nasıl alabilirsiniz?

1. Adım – Müşteri Temsilcimizi arayınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı Çağrı Merkezimi arayarak Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlanacak evrak listesini içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargonuzun takip numarasını talep ediniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşması sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş olan mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız paylaşılacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda bilgilendirilecek ve onayınız alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Vize Merkezi yetkilileri biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda 2015  / 2016 yılında alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. İtalya Turistik Vize başvuru işlemleri 3 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin uzun işlem sürelerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek sürelerini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecektir.

Pasaportların teslimatı ise başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Turistik Vize işlemleri randevu tarihi sonrası 3 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. İtalya Turistik Vize başvurularınıza seyahat tarihinizden en az 4 hafta önce başlamış olmaya özen gösteriniz.  İtalya Konsolosluğunun yoğunluğu ve tatil günleri de (bayram ve kutlamadan dolayı kapalı olduğu günler) çıkış süresini etkilemektedir. Ayrıca konsolosluk bazı durumlarda İtalya vizesi başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir ki bu da çıkış süresini uzatabilir. Bu sebepten sunduğunuz vize evraklarının tam ve eksiksiz olduğundan ve eksik evrak talebi durumlarda hazırlıklı olduğunuzdan emin olunuz. Vize Merkezi sizin adınıza İtaya vize işlemlerinizin takibinde yetkin bir kurumdur. Müşteri temsilcilerimize sol menüde şehirlere göre düzenlenen iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.
 

Acil İtalya Vizesi (Ekspres Vize)

Acil İtalya vizesi talepleriniz için İtalya VİP vize hizmeti alabilirsiniz. İtalya VİP vize başvuruları 3 ila 15 iş günü gibi bir süre aralığında sonuçlanırken, ön görülen İtalya VİP vize başvuru sonuçlanma süresi başvuru tarihi sonrası 48 ila 72 saat arasındadır. İtalya Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemlerde yapılacak vize başvuruları başvuru sahibinin seyahat tarihine yakın bir süre de sonuçlanabilecektir.   

İtalya vize başvuru formu nasıl doldurulur?

İtalya vize başvuru formu pasaport, kimlik bilgilerinizin yanında seyahatinizle ilgili tüm diğer detayları içerir. Seyahat amacınız, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerinin, İtalya vize talep dilekçesinde belirttiğiniz tarihlerle tutarlı olması gerekmektedir. İtalya Schengen vize başvuru formunda yer alan ilk gidilecek ülke bölümü önemlidir. Eğer başka bir Schengen ülkesine veya ülkelerine gideceksiniz bu ülkelerin ‘Gidilecek üye ülke veya ülkeler’ bölümünde adlarını belirtmelisiniz. İtalya vize başvurusunda bulunduktan sonra ilk gideceğiniz ülkenin başka bir Schengen üye ülkesi olması ret alma olasılığını arttırır. Daha önceden almış olduğunuz Schengen vizesi varsa, bunu da ilgili bölüme yazmanız gerekmektedir. Ayrıca daha önceden aldığınız Schengen vizelerinin bulunduğu eski pasaportlarınızın ilgili sayfalarının fotokopilerini de İtalya turistik vize başvurusunda ibraz etmeniz gerekebilir.

Bu formda verdiğiniz kimlik bilgilerinize dair tek referans pasaportunuzdur. Diğer vize evraklarında geçen pasaport bilgileri ve numarası geçerlilik tarihi seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan son pasaportunuzla aynı olmalıdır.

İtalya vize başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgiler Schengen anlaşması gereği VIS veri tabanına kaydedilir ve 5 yıl süre ile biyometrik verileriniz bu veri tabanında saklanır.

Schengen vize süreleri, doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artmaktadır. İlk Schengen Vize başvuruları için uzun süreli vize alınması istisnai durumlar dışında mümkün değildir. Uzun süreli İtalya vize talebi sırasında lütfen bu bilgileri gözönünde bulundurunuz.  

İtalya vize başvurularınız tamamlanmadan Hotel ve Uçak bileti satın alımları yapmayınız. Satın alımı yapılmış Hotel ve Uçak bileti rezervasyonları ile yapılacak vize başvurularında Kurumumuzu bağlayıcı herhangi bir unsur bulunmamaktadır.

İtalya turistik vize başvuru formu için buraya tıklayınız.

İtalya Vize talep dilekçesi nasıl yazılır?

İtalya'ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben İtalya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. İtalya Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi İtalya Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.

Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. C Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri İtalya Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.

Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. İtalya Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.

İtalya Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile İtalya Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

İtalya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği İtalya turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.

İtalya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) İtalya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi İtalya Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden İtalya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

İtalya Turistik Vize başvuruları sırasında neler dikkat edilmeli? 

 * İtalya turistik vize; kişiye maksimum 90 gün konaklama izni veren bir vizedir. İlk Schengen vize başvurularında 90 gün konaklamalı vize onayı istisnai durumlar dışında verilmemektedir. Schengen vize; tüm Schengen üye ülke vize kuralı olarak vizelerin doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artarken uzun süreli vize taleplerinizde bu bilgileri göz önünde bulundurmaya dikkat ediniz.

* İtalya vize başvuru kabullerinde bölge sınırlaması bulunmaktadır. Başvuru sahibi ikamet etmekte oldukları şehire hizmet veren İtalyan temsilciliğine müracaat etmelidir. Başvuru sahipleri ikamet etmekte oldukları şehire hizmet vermeyen İtalya Konsolosluğuna başvuru gerçekleştiremezler.

Vize başvuru işlemleriniz öncesi Müşteri Temsilcimizi arayarak başvuru yapmanız gereken ilin bilgisini edinebilirsiniz.

* İtalya Konsolosluğu, turistik vize başvurularını 3 ila 15 iş günü arasında değişen süre aralığında sonuçlandırmaktadır. Söz konusu süreler ön görülen sürelerdir ve Konsolosluk çalışma programına göre uzayabilmektedir. Türkiye ikamet iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin vize başvuruları yukarda belirtilen ön görülen işlem sonuçlanma sürelerine dâhil değildir. Yabancı pasaporta sahip kişilerin işlemleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına göre daha uzun sürede sonuçlanacaktır. Azerbaycan pasaportuna sahip kişilerin İtalya vize başvuruları ise diğer yabancı ülke vatandaşlarına oranla daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

* İtalya turistik vize başvurularında bulunacak kişi başvuru işlemlerine bu ülkeye olan seyahat tarihinden en az 4 hafta önce başvuru yapması tavsiye edilmektedir. Seyahat tarihine 4 haftalık süreden daha az süre kalmış başvuru sahiplerinin vizeleri seyahat tarihine yetişmeme riski bulunmaktadır. Bu sebeple vakitlice vize başvurusunda bulunmanızı tavsiye eder, seyahat tarihinizden maksimum 3 ay önce başvuru yapma hakkınızın bulunduğunu dikkatinize sunarız.

* 18 Yaşından küçük vize başvuru sahiplerinin başvuru evrakları arasında Noter onaylı Muvafakatname belgesini ibraz etmeleri zorunludur. 18 Yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babası ile birlikte seyahat etsin ya da etmesin Muvafakatname belgesini başvuru işlemleri için temin etmeleri gerekecektir.

Lütfen dikkat! Ebeveynler ayrılmış ve 18 yaşından küçük başvuru sahibinin yasal velayeti sadece bir ebeveynde ise velayeti olmayan ebeveynden Noter onaylı Muvafakatname belgesinin alınması zorunludur. (lütfen bu bilgiyi teyit ediniz.)

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel :+90 (212) 970 05 60
avrupa2@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 60
keni@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 60
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2148
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5197
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com