İtalya Transit Vize

İtalya Schengen vizesi evrakları, mevcut koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak, İtalya Transit Vizesi güncel evrak listesini isteyiniz. İtalya transit vizesi güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla, eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen Uzman Vize temsilcilerimizi arayınız.

İtalya Transit Vize Başvuruları için Hazırlanması Gereken Evrak ve Belgeler

1. Pasaport

İtalya Transit Schengen vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin İtalya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

2. İtalya Schengen Vize Başvuru Formu

İtalya Schengen vize başvuru sahibi tarafından doldurulacak olan İtalya Schengen vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin İtalya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olarak beyan edilmelidir.

Not: İtalya Transit vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak İtalya Schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

3. İtalyan Şirketinden Temin Edilmiş Davet Yazısı

*İtalya’daki şirketten bulunan davetiye formunun şirketin resmi yetkilisi tarafından imzalanmış, kaşelenmiş ve doldurulmuş halinin okunaklı şekilde temin edilmiş belgesi.

*Davet yazısını imzalayan İtalyan yetkiliye ait ulusal kimlik belgesinin okunaklı fotokopisi (imzalayan kişinin imzası bulunmalıdır). Davet formunu imzalayan şirket yetkilisi Avrupa Birliği vatandaşı değil ise İtalya oturum izni kartı fotokopisi.

*İtalya’da davet formunu gönderen şirkete ait Visura Camerale (ticaret sicil).

*Temin edilmiş olunması halinde ise İtalyan şirketi ile aranızda bulunan fatura, akreditasyon anlaşmalarına dair suretler,

*Fuara katılım gerçekleştirilecek olunması halinde; fuar giriş kartı veya katılıma ilişkin dökümanlar

4. Biyometrik Fotoğraf

İtalya Schengen vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, İtalya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış.

5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

6. İtalya Transit Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten İngilizce dilekçe

İtalya transit vize müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına İtalya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.   

İtalya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İtalya’ ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Kişi İşveren ise; şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlayabilir,

Kişi Emekli ise; yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen yazabilecektir.

Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise; bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

İtalya vizesi müracaatında bulunacak kişi eğer, İtalya seyahati sonrası 2. veya 3. Schengen ülkelerine direkt olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

7. Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

*Vergi levhası – İtalya vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren

*Faaliyet belgesi – İtalya transit vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

*Şirketin imza sirküleri – İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

*Şirketin ticaret sicil gazetesi – İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

8. Kişinin Çalıştığını Gösterir Belgeler

İtalya transit vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.

9. Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri

*İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin İtalya’ da konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon bilgileri. İtalya vize müracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.

*İtalya dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. İtalya transit vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren.  

*İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya seyahatinin içeriği transit  olması halinde İtalyan Şirketinin antetli kağıdına davetiye belgesi

10. İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya’da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası

 

Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

*Kişi Emekli ise; Emekliğini gösteri belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

*Kişi Memur ise; Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

*Kişi Çiftçi ise;Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.

Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

*Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi

*Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.

*Pasaport fotokopileri, İtalya vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri

Transit Vize Nedir?

Transit geçiş vizesi yolculuğunuz sırasında geçici kısa süreli alınan vize türüdür. İtalya üzerinden  başka bir ülkeye seyahat edecekseniz transit vizesine başvurabilirsiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon