İtalya Ticari Vize

Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak irtibat kurduğunuzda İtalya Ticari Vizesine dair en güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir.

İtalya Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

İtalya Ticari Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evrakların güncel tarihli olduğundan emin olunuz!

1. Pasaport (Seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalı)

2. 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (Güncel, beyaz fon üzeri, 3,5x4,5 cm ölçülerinde)

3. Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi

4. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

* Aile ve adres bilgilerini içeren belgeye ek olarak evli bayanların kızlık soyadını içeren diğer belgeyi de temin etmeleri gerekmektedir.

5. Davet yazısı – e-mail veya Faks yoluyla temin edilebilir.

* Davetiye, İtalya Konsolosluğunun istediği formatta ve davet eden şirket yetkilisinin kimlik kartı fotokopisi ile birlikte temin edilmelidir. Örnek format için Müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

6. Visura Camerale

* İtalyan şirketinin Ticaret sicil belgesi  

7. Şirketin güncel banka hesap özeti

* Son 3 aylık, en az 7.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir.

8. Kişi Yabancı uyruklu ise

En az 6 ay geçerli TC ikamet izni ve Çalışma izni fotokopisi

9. Güncel tarihli şirket evrakları

* Orjinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri

NOT: Şahıs şirketi sahibi başvuru sahipleri şirketlerinin sadece imza beyannamelerini ve Vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.

Başvuru sahibinin durumuna göre hazırlaması gereken evraklar

Kişi Şirket Çalışanı İse:

1- İngilizce şirket yazısı – Orjinal belge

* Şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede; başvuru sahibinin şirketteki görevi, maaşı, şirkette görev aldığı süre, seyahat tarihleri, amacı ve geri dönüş taahhütü belirtilmeli, belge kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalıdır.

2- SGK işe giriş bildirgesi

3- 4 A detaylı hizmet dökümü

* e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.

4- Maaş bordroları

* Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli olarak temin edilmelidir.

Kişi Şirket Sahibi İse;

1. İngilizce Vize talep dilekçesi – Orjinal belge

* Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede seyahat tarihleri, amacı, geri dönüş taahhütü verilmeli, belge kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır.

2. 4 B Detaylı hizmet dökümü veya BAĞ-KUR ödeme dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)

İtalya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Schengen Vize başvuruları direkt olarak Konsolosluğa gerçekleştirilemezken başvuru merkezleri veya akredite seyahat acenteleri üzerinde başvuru hizmeti alabilirsiniz.  

İtalya Ticari Vize başvuru evraklarınızın güncel tarihli olması zorunludur. Eksik evraklarla yapılacak vize başvurularınız kabul edilmeyecektir. Vize uyum koşullarını eksiksiz olarak tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Başvuru işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması vize alışınızı garanti etmemektedir. İtalya Vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İtalya Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Kurumumuzun, vize başvurularının değerlendirme süresine, verilecek olan vize süresine müdahelesi söz konusu olamaz.

İtalya Vize başvurularında bölge sınırlaması bulunmaktadır. Başvuru sahibi ikamet etmekte olduğu şehre hizmet veren ilgili İtalya Vize başvuru merkezine müracaat gerçekleştirmesi gerekecektir. 

İstanbul, Edirne, Sakarya, Tekirdağ Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Ordu, , Samsun, Sinop, Sivas, , Yalova, Yozgat, Zonguldak  illerinden yapılacak İtalya Ticari vize başvuruları İtalya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır.

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, illerinden yapılan İtalya vize başvuruları İtalya Ankara Konsolosluğu tarafından değerlendirilir.

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Van illerinden yapılan başvuruların kararı İtalya vizesi İzmir Konsolosluğunun inisiyatifindedir. İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İtalya vize başvurularını akredite vize ve seyahat acenteleri üzerinden kabul etmektedir. Ancak İtalya Ticari vizesinin sonuçlanmasındaki tek yetkili kurum, ikamet ettiğiniz şehri görev alanı içinde bulunduran İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliğidir.

İtalya vizesi kaç günde çıkar?

İtalya Konsolosluğu, İtalya ticari vize başvurularını 3 ila 15 iş günü arasında değişen süre aralığında sonuçlandırmaktadır. Söz konusu süreler ön görülen sürelerdir ve Konsolosluk çalışma programına göre uzayabilmektedir. Türkiye ikamet iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin vize başvuruları yukarda belirtilen ön görülen işlem sonuçlanma sürelerine dâhil değildir. İtalya Konsolosluğunun yoğunluğu ve tatil günleri de (bayram ve kutlamadan dolayı kapalı olduğu günler) çıkış süresini etkilemektedir. Ayrıca konsolosluk bazı durumlarda İtalya vizesi başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir ki bu da çıkış süresini uzatabilir. Bu sebepten sunduğunuz vize evraklarının tam ve eksiksiz olduğundan ve eksik evrak talebi durumlarda hazırlıklı olduğunuzdan emin olunuz. Yabancı pasaporta sahip kişilerin işlemleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına göre daha uzun sürede sonuçlanacaktır. Azerbaycan pasaportuna sahip kişilerin İtalya vize başvuruları ise diğer yabancı ülke vatandaşlarına oranla daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

Vize Merkezi sizin adınıza İtaya vize işlemlerinizin takibinde yetkin bir kurumdur. Müşteri temsilcilerimize sol menüde şehirlere göre düzenlenen iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

İtalya vize başvuru formu nasıl doldurulur?

İtalya ticari vize başvuru formu pasaport, kimlik bilgilerinizin yanında seyahatinizle ilgili tüm diğer detayları içerir. Seyahat amacınız, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerinin, İtalya vize talep dilekçesinde belirttiğiniz tarihlerle tutarlı olması gerekmektedir. İtalya Schengen vize başvuru formunda yer alan ilk gidilecek ülke bölümü önemlidir. Eğer başka bir Schengen ülkesine veya ülkelerine gideceksiniz bu ülkelerin ‘Gidilecek üye ülke veya ülkeler’ bölümünde bu ülkelerin adlarını belirtmelisiniz. İtalya vize başvurusunda bulunduktan sonra ilk gideceğiniz ülkenin başka bir Schengen üye ülkesi olması ret alma olasılığını arttırır. Daha önceden almış olduğunuz Schengen vizesi varsa bunu da ilgili bölüme yazmanız gerekmektedir. Ayrıca daha önceden aldığınız Schengen vizelerinin bulunduğu eski pasaportlarınızın ilgili sayfalarının fotokopilerini de İtalya Ticari vize başvurusunda ibraz etmeniz gerekebilir.

Bu formda verdiğiniz kimlik bilgilerinize dair tek referans pasaportunuzdur. Diğer vize evraklarında geçen pasaport bilgileri ve numarası geçerlilik tarihi seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan son pasaportunuzla aynı olmalıdır.

İtalya vize başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgiler Schengen anlaşması gereği VIS veri tabanına kaydedilir ve 5 yıl süre ile biyometrik verileriniz bu veri tabanında saklanır.

Schengen vize süreleri, doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artmaktadır. İlk Schengen Vize başvuruları için uzun süreli vize alınması istisnai durumlar dışında mümkün değildir. Uzun süreli İtalya vize talebi sırasında lütfen bu bilgileri gözönünde bulundurunuz.  

İtalya ticari vize başvurularınız tamamlanmadan otel ve uçak bileti satın alımları yapmayınız. Satın alımı yapılmış otel ve uçak bileti rezervasyonları ile yapılacak vize başvurularında Kurumumuzu bağlayıcı herhangi bir unsur bulunmamaktadır.

İtalya Ticari vize başvuru formu için buraya tıklayınız.

İtalya Vize talep dilekçesi nasıl yazılır?

İtalya'ya Ticari amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben İtalya Ticari Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. İtalya Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Ticari bir tura katılacak kişi İtalya Ticari vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.

Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. C Ticari Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri İtalya Ticari vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.

Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. İtalya Ticari Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.

İtalya Konsolosluğu’na Ticari vize başvurusunda sunulan belgeler ile İtalya Ticari vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

İtalya Ticari Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği İtalya Ticari vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.

Acil İtalya Vizesi (Ekspres Vize)

Acil İtalya vizesi talepleriniz için İtalya VİP vize hizmeti alabilirsiniz. İtalya VİP vize başvuruları 3 ila 15 iş günü gibi bir süre aralığında sonuçlanırken, ön görülen İtalya VİP vize başvuru sonuçlanma süresi başvuru tarihi sonrası 48 ila 72 saat arasındadır. İtalya Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemlerde yapılacak vize başvuruları başvuru sahibinin seyahat tarihine yakın bir süre de sonuçlanabilecektir.   

* İtalya Ticari Vize işlemlerine dair her türlü soru ve görüşlerinizi Müşteri Temsilcilerimizle paylaşabilirsiniz.
 

İtalya Ticari Vizenizi Vize Merkezi aracılığıyla nasıl alabilirsiniz?

1. Adım – Müşteri Temsilcilerimizi arayınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı Müşteri Temsilcilerimizi arayarak Yetkililerimizden, durumunuza uygun olarak hazırlanacak evrak listesini içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin, size yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı yetkililerimizin, tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargonuzun takip numarasını talep ediniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşması sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş olan mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız paylaşılacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda bilgilendirilecek ve onayınız alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı 2016 / 2017 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Vize Merkezi yetkilileri biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda 2016  / 2017 yılında alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. İtalya Ticari Vize başvuru işlemleri 3 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin uzun işlem sürelerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek sürelerini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecektir.

Pasaportların teslimatı ise başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

Yükleniyor...
Telefon