İtalya Aile Ziyareti Vizesi

Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak irtibat kurduğunuzda İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesine dair en güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir.

İtalya Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayınız.

İtalya Aile-Arkadaş-Akraba Ziyareti Vizesi İçin Gereken Evraklar

İtalya vize başvuru işlemlerinde kullanacağınız evrakların güncel tarihli olduğundan emin olunuz.

1- Pasaport (Seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalı)

2- 2 adet biometrik Yeni fotoğraf (Güncel, beyaz fon üzeri, 3,5x4,5 cm ölçülerinde)

3- Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi

4- Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

* Aile ve adres bilgilerini içeren belgeye ek olarak evli bayanların kızlık soyadını içeren diğer belgeyi de temin etmeleri gerekmektedir.

5- Davet yazısı – e-mail veya faks yoluyla temin edilebilir.

* Davetiye, İtalya Konsolosluğu’nun istediği formatta ve davet eden İtalyan vatandaşının kimlik kartı veya oturum izni kartı fotokopisi ile birlikte temin edilmelidir. Örnek format için linki tıklayınız.

6- Güncel banka hesap özeti

* Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir.

* Başvuru sahibinin aynı zamanda bir başka kişi için sponsor olacak olması halinde ise her kişi için ek 4.000 TL daha bakiye bulundurması gerekecektir.

7- Kişi Yabancı uyruklu ise;

* En az 6 ay geçerli TC ikamet izni ve Çalışma izni fotokopisi

8- Ek gelir belgeleri;

* Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı varsa tapu, araç ruhsatı ve kira gelirine dair fotokopiler,

9- Kişi Free Lance çalışıyor veya Danışmanlık hizmeti veriyorsa;

* Noter onaylı Orijinal iş sözleşmesi 

 

Başvuru sahibinin Meslek bilgisine göre hazırlaması gereken evraklar

Kişi Şirket çalışanı İse:

1- Şirket yazısı – Orijinal belge

* Şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede; başvuru sahibinin şirketteki görevi, izinli olduğu tarihler ve seyahat sonrası işyerindeki görevine devam edeceği belirtilmeli, belge kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde beyan edilmelidir.

2- SGK işe giriş bildirgesi

3- SGK 4 A detaylı hizmet dökümü

* e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.

4- Maaş bordroları

* Son 3 aylık ıslak imza ve kaşeli belgeler.

5- Güncel tarihli şirket evrakları

* Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri

* Şahıs şirketi sahibi başvuru sahipleri şirketlerinin sadece İmza beyannamelerini ve vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.

Kişi Şirket Sahibi İse;

1- Vize talep dilekçesi – Orijinal belge

* Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede seyahat tarihleri, amacı, geri dönüş taahhütü verilmeli belge kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır.

2- 4 B Detaylı hizmet dökümü veya BAĞ-KUR ödeme dökümü

* E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.

3- Güncel tarihli şirket evrakları

* Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri

* Şahıs şirketinde görevli başvuru sahipleri şirketlerinin sadece İmza beyannamelerini ve Vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.

Kişi Emekli İse:

1- Emeklilik kartı fotokopisi veya Emekli olunan kurumdan alınmış ıslak imzalı orijinal yazı

2- Maaş dökümü

* Maaş ödemelerinizin yattığı bankadan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş belge.

* Maaşın PTT’den alınmış olması halinde PTT’den alınmış son 3 aylık mühür ve ıslak imzalı döküm

Kişi Öğrenci İse:

1- İngilizce Öğrenci belgesi

* Güncel tarihli orijinal belge

2- Sponsor ebeveynin mesleki durumuna yönelik evraklar,

3- Sponsor yazısı

* Öğrenci için sponsor olacak ebeveynin hazırlaması gereken bir evraktır.

4- Muvafakatname belgesi

* Başvuru sahibi 18 yaşında küçük ise anne ve baba tarafından imzalanmış, noter onaylı orjinal belge.

* Anne ve baba ile birlikte seyahat edecek 18 yaşında küçük tüm başvuru sahipleri için Muvafakatname belgesinin aslının sunulması zorunludur.

Kişi Ev Hanımı İse:

1- Sponsor ebeveynin mesleki durumuna yönelik evraklar,

2- Sponsor yazısı

* Ev Hanımı için sponsor olacak kişinin hazırlaması gereken bir evraktır. Belgede sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmelidir.

Kişi Devlet Memuru ise;

1- İzin belgesi

* Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.  

2- Çalışma belgesi

* Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.  

3- Maaş dökümü

* Son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir

4- Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi

Kişi Çiftçi İse:

1. Çiftçilik belgesi

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Schengen Vize başvuruları direkt olarak Konsolosluğa gerçekleştirilemezken başvuru merkezleri veya akredite seyahat acenteleri üzerinde başvuru hizmeti alabilirsiniz.  

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvuru evraklarınızın güncel tarihli olması zorunludur. Eksik evraklarla yapılacak vize başvurularınız kabul edilmeyecektir. Vize uyum koşullarını eksiksiz olarak tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Başvuru işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması vize alışınızı garanti etmemektedir. İtalya Vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İtalya Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Kurumumuzun, vize başvurularının değerlendirme süresine, verilecek olan vize süresine müdahelesi söz konusu olamaz.

İtalya Vize başvurularında bölge sınırlaması bulunmaktadır. Başvuru sahibi ikamet etmekte olduğu şehre hizmet veren ilgili İtalya Vize başvuru merkezine müracaat gerçekleştirmesi gerekecektir. 

İstanbul, Edirne, Sakarya, Tekirdağ Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Ordu, , Samsun, Sinop, Sivas, , Yalova, Yozgat, Zonguldak  illerinden yapılacak İtalya Ticari vize başvuruları İtalya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır.

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir illerinden yapılan İtalya vize başvuruları İtalya Ankara Konsolosluğu tarafından değerlendirilir.

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Van illerinden yapılan başvuruların kararı İtalya vizesi İzmir Konsolosluğunun inisiyatifindedir. İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İtalya vize başvurularını akredite vize ve seyahat acenteleri üzerinden kabul etmektedir. Ancak İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesinin sonuçlanmasındaki tek yetkili kurum, ikamet ettiğiniz şehri görev alanı içinde bulunduran İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliğidir.

İtalya’ya aile ve arkadaş ziyaretinde bulunacak kişiler İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi almak için İtalya’daki yakınlarından davetiye almalıdırlar. Davetiye hazır bir formatta olup, davet eden kişi tarafından davet edilen kişinin (Türkiye’den Aile ve Arkadaş ziyareti için başvuruda bulunan kişinin) ne kadar süreyle İtalya’da kalacağını, İtalya’daki ikamet adresini bildirmelidir. Eğer davet eden kişi İtalya’da yaşayan T.C. asıllı biriyse oturma izni belgesi veya vatandaş ise kimlik belgesinin fotokopisi, İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi evrakları arasında olmalıdır. İtalya’dan gönderilen davetiye, davet eden kişinin ikamet ettiği şehirdeki belediyeden imzalı veya İtalya’daki yabancılar şubesinden imzalı ve onaylı olmalıdır. Davetiyenin e-posta olarak gönderilmesinde bir sakınca yoktur.

İtalya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vize başvuru formu pasaport, kimlik bilgilerinizin yanında seyahatinizle ilgili tüm diğer detayları içerir. Seyahat amacınız, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerinin, İtalya vize talep dilekçesinde belirttiğiniz tarihlerle tutarlı olması gerekmektedir. İtalya Schengen vize başvuru formunda yer alan ilk gidilecek ülke bölümü önemlidir. Eğer başka bir Schengen ülkesine veya ülkelerine gideceksiniz bu ülkelerin ‘Gidilecek üye ülke veya ülkeler’ bölümünde bu ülkelerin adlarını belirtmelisiniz. İtalya vize başvurusunda bulunduktan sonra ilk gideceğiniz ülkenin başka bir Schengen üye ülkesi olması ret alma olasılığını arttırır. Daha önceden almış olduğunuz Schengen vizesi varsa bunu da ilgili bölüme yazmanız gerekmektedir. Ayrıca daha önceden aldığınız Schengen vizelerinin bulunduğu eski pasaportlarınızın ilgili sayfalarının fotokopilerini de İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vize başvurusunda ibraz etmeniz gerekebilir.

Bu formda verdiğiniz kimlik bilgilerinize dair tek referans pasaportunuzdur. Diğer vize evraklarında geçen pasaport bilgileri ve numarası geçerlilik tarihi seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan son pasaportunuzla aynı olmalıdır.

İtalya vize başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgiler Schengen anlaşması gereği VIS veri tabanına kaydedilir ve 5 yıl süre ile biyometrik verileriniz bu veri tabanında saklanır.

Schengen vize süreleri, doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artmaktadır. İlk Schengen Vize başvuruları için uzun süreli vize alınması istisnai durumlar dışında mümkün değildir. Uzun süreli İtalya vize talebi sırasında lütfen bu bilgileri gözönünde bulundurunuz.  

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vize başvurularınız tamamlanmadan Hotel ve Uçak bileti satın alımları yapmayınız. Satın alımı yapılmış Hotel ve Uçak bileti rezervasyonları ile yapılacak vize başvurularında Kurumumuzu bağlayıcı herhangi bir unsur bulunmamaktadır.

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Schengen vize başvuru formu için buraya tıklayınız.

İtalya Vize talep dilekçesi nasıl yazılır?

İtalya'ya Aile ve Arkadaş Ziyareti amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Aile ve Arkadaş Ziyareti bir tura katılacak kişi İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.

Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. C Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.

Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.

İtalya Konsolosluğu’na Aile ve Arkadaş Ziyareti vize başvurusunda sunulan belgeler ile İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) İtalya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

İtalya vizesi kaç günde çıkar?

İtalya Konsolosluğu, İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vize başvurularını 3 ila 15 iş günü arasında değişen süre aralığında sonuçlandırmaktadır. Söz konusu süreler ön görülen sürelerdir ve Konsolosluk çalışma programına göre uzayabilmektedir. Türkiye ikamet iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin vize başvuruları yukarda belirtilen ön görülen işlem sonuçlanma sürelerine dâhil değildir. İtalya Konsolosluğunun yoğunluğu ve tatil günleri de (bayram ve kutlamadan dolayı kapalı olduğu günler) çıkış süresini etkilemektedir. Ayrıca konsolosluk bazı durumlarda İtalya vizesi başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir ki bu da çıkış süresini uzatabilir. Bu sebepten sunduğunuz vize evraklarının tam ve eksiksiz olduğundan ve eksik evrak talebi durumlarda hazırlıklı olduğunuzdan emin olunuz. Yabancı pasaporta sahip kişilerin işlemleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına göre daha uzun sürede sonuçlanacaktır. Azerbaycan pasaportuna sahip kişilerin İtalya vize başvuruları ise diğer yabancı ülke vatandaşlarına oranla daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

Vize Merkezi sizin adınıza İtaya vize işlemlerinizin takibinde yetkin bir kurumdur. Müşteri temsilcilerimize sol menüde şehirlere göre düzenlenen iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Acil İtalya Vizesi (VIP)

Acil İtalya vizesi talepleriniz için İtalya VIP vize hizmeti alabilirsiniz. İtalya VIP vize başvuruları 3 ila 15 iş günü gibi bir süre aralığında sonuçlanırken, ön görülen İtalya VİP vize başvuru sonuçlanma süresi başvuru tarihi sonrası 48 ila 72 saat arasındadır. İtalya Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemlerde yapılacak vize başvuruları başvuru sahibinin seyahat tarihine yakın bir süre de sonuçlanabilecektir.   
 

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizenizi Vize Merkezi aracılığıyla nasıl alabilirsiniz?

1. Adım – Müşteri Temsilcilerimizi arayınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı Müşteri Temsilcilerimizi arayarak Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlanacak evrak listesini içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı Müşteri Temsilcilerimizin, tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargonuzun takip numarasını talep ediniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşması sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş olan mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız paylaşılacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda bilgilendirilecek ve onayınız alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı 2016/2017 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Vize Merkezi yetkilileri biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda 2016/2017 yılında alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. İtalya Turistik Vize başvuru işlemleri 3 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin uzun işlem sürelerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek sürelerini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecektir.

Pasaportların teslimatı ise başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

Yükleniyor...
Telefon