İtalya Schengen Vize başvurularınızda, durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İtalya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluylaücretsiz olarak sizlere gönderecektir.

İtalya Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi çeyrek yüzyıla yakın tecrübesiyle tüm vize prosedürlerini sizler için kolaylaştırmaktadır. Vize Merkezi İtalya vize başvurularında kategorisine göre vize başvuru dosyanızı hızlı, doğru ve eksiksiz şekilde hazırlamanıza yardımcı olur. Vize Merkezi'nde föy (vize takip belgesi) açtırdığınız takdirde, vize danışmanınız ilgili birimden adınıza randevu alarak evraklarınız ile vize başvurunuzu en doğru biçimde başlatır ve başvuru sürecinizi bilginiz dahilinde başlangıcından sonuna kadar takip eder. İtalya vizesi işlemlerinizi kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için Vize Merkezi İtalya Vize İşlemleri departmanı daima yanınızdadır.

İtalya Schengen vize başvurularınızda, durumunuza uygun ve en güncel evrak listesini size en yakın İtalya Vize Merkezi’ni +90 (212) 970 05 60  numaralı telefondan arayarak isteyiniz. İtalya Vize Temsilcilerimiz, ihtiyacınız olan 2019 güncel evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla size gönderecektir.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize Merkezi İtalya sitesinde İtalya vizesi almak için gerekli evrakları Vize İşlemleri bölümü altında kısa süreli İtalya Schengen vize kategorilerinde bulacaksınız. İtalya turistik vizesi, İtalya ticari vizesi, İtalya aile ziyareti vizesi için gereken evrakların yanında vize alırken dikkat etmeniz gereken hususlarda bu bölümlerde yer almaktadır. İtalya vizesi için gerekli evrakların en güncel listesini talep etmek için Vize Merkezi temsilcileri ile iletişime geçiniz ve İtalya vize işlemlerinizi hızla başlatınız.

İtalya Schengen vizesi almak için gerekli belgelerin içinde yer alan İtalya vizesi dilekçe örneğini Form & Dilekçe bölümünde görebilir ve arzu ederseniz, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İtalya vizesi için gereken evrakların takibini yapmak ve vize başvuru sahiplerini doğru şekilde yönlendirmek, Vize Merkezi'nin görev alanı içindedir. İtalya vizesi dilekçenizde seyahat amacınızın, gidiş-dönüş tarihlerinizin, seyahat masraflarınızın kim tarafından karşılanacağına dair bilgilere yer vermeniz gerekmektedir. Seyahat amacınıza uygun vize kategorilerini, İtalya Vize İşlemleri sayfamızda görüntüleyebilirsiniz. Eksik bilgiler ve seyahat amacına uygun olmayan bilgilerle yapılan İtalya vize başvurularının, İtalya Konsolosluğu tarafından verilen ret kararı ile sonuçlanması muhtemeldir. İtalya vizesinin sonucuyla ilgili karar mercileri, İtalya Konsolosluğu, İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği'dir.

İtalya turistik vize dilekçe örneği ve İtalya ticari vize dilekçe örneğinin yanında Form ve Dilekçe sayfasında, İtalya vize başvuru formunu görüntüleyebilirsiniz.

İtalya Schengen vizesi almak için kullandığınız pasaportun İtalya seyahatinizin dönüşünden sonra en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. Eski pasaportlarınızda, daha önceden almış olduğunuz Schengen vizeleriniz varsa, onların da başvuru sırasında ibraz edilmesi gerekir. İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği, İtalya vizesi için gereken evrakların yanında, gerekli gördüğü koşullarda vize başvuru sahiplerinden ek evrak talebinde bulunabilir. Durumunuza, uygun güncel evrak listesini temsilcilerimizden talep edebilirsiniz. İtalya vizesi için gereken evrakları Vize Merkezi ofisine kargo ve kurye yoluyla ulaştırmanız, vize işlemlerinizin hızla gerçekleşmesine ve zaman kazanmanıza yardımcı olur. İtalya Vize Merkezi departmanı, acil İtalya vizesi taleplerinizi de hızla işleme koyar.

İtalya vizesi için gereken evrakları ayrıca sitemizin sol kısmında yer alan iletişim bölümünde yer alan ikametinize yakın şubelerimizi arayarak veya e-posta yoluyla talep edebilirsiniz. İtalya Vizesi İstanbul Vize Merkezi departmanının yanında İtalya Vizesi Antalya, İtalya Vizesi Bursa, İtalya Vizesi Edirne, İtalya Vizesi İzmir ve Gaziantep şubelerimizden evrak talebinde bulunarak vize işlemlerinizin sorunsuz şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

italya vize türleriİtalya Schengen Vizesi

İtalya Shengen vizesi ile Schengen bölgesi kapsamındaki 26 ülkeye giriş yapabilirsiniz. Eğer Schengen vizesini ilk olarak İtalya Konsolosluğu'ndan aldıysanız, seyahatinizin ilk durağı İtalya olmalıdır ve eğer İtalya’dan sonra gitmeyi planladığınız başka Schengen ülkeleri varsa, bu ve benzeri ayrıntıları İtalya vize başvuru dilekçesinde belirtmeniz doğru olur. İtalya Schengen vizesi ile Schengen bölgesine ilk girişinizi başka bir Schengen ülkesi üzerinden yaptığınız taktirde, İtalya dışındaki Schengen ülkesinin sınır kapılarındaki yetkililerin inisiyatifi de söz konusu olabilmektedir. Ayrıca İtalya vizesi ile başka bir Schengen üye devletine giriş yaptığınızda bu durum bir sonraki İtalya Schengen vizesi başvurularınızın akıbetini olumsuz yönde etkileyebilir. İlk girişinizi İtalya’da yaptıktan sonra vizeniz bitmeden diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilirsiniz. Eğer başka bir Schengen ülkesi üzerinden Türkiye’ye geri dönüş yapacaksanız bunun bilgilerini dilekçe de paylaşmanız gerekmektedir. Bir başka Schengen ülkesinden alacağınız davetiye ile o ülkeye İtalya üzerinden gidecek olsanız bile, o davetiyeyi İtalya başvuru evrakları arasına koymanızı tavsiye etmiyoruz. Bu tarz başvurular, genellikle ret kararı ile sonuçlanmaktadır.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya, Avrupa Birliği üye devletlerinden biri olduğundan, T.C. vatandaşları İtalya'ya kısa süreli yapılacak ziyaretlerde ülkede 6 ay içinde 90 gün kalma imkanı veren İtalya Schengen vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar.T.C. Bordo pasaport ya da diğer bir adıyla Umuma Mahsus pasaport sahipleri için geçerli olan Schengen vizesi, vize sahibine 180 gün içinde 90 gün konaklama imkanı sunar.

İtalya vize başvurusu yapacak kişiler öncelikle seyahat amaçlarının kapsamında güncel vize başvuru evraklarını hazırlamalıdırlar.  Meslek ve sosyal statü de evrakların içeriğiyle yakından ilgilidir. İtalya vize başvurusu için gereken evraklar meslek tipine ve çalıştığınız iş yerindeki pozisyonunuza göre değişiklik gösterebilir. İtalya için herkesten talep edilen genel vize evraklarına meslek ve sosyal durumunuza (Şirket sahipleri, şirket çalışanları, doktorlar, avukatlar, ev hanımı vb.) göre ek evraklarla başvurmanız gerekir. Bu konuyla ilgili bilgi ve evrak listesini Vize Merkezi İtalya sayfamızda “Vize İşlemleri” başlığı altında görebilirsiniz.

İtalya vizesi alırken tıpkı diğer Schengen vizelerinde olduğu gibi banka hesabınızda ülkeye geri döneceğinizin teminatı olan bir para miktarının bulunması gerekmektedir. Son 3 aya ait banka hesap hareketleri vize yetkilileri tarafından kontrol edilebilmektedir. Ayrıca seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağının da İtalya vize talep dilekçesinde belirtilmesi gerekmektedir. Eğer İtalya vize başvurusu yapan şahıs örneğin öğrenci veya ev hanımı gibi bir pozisyonda ve geliri belgeleyecek dokümanlara sahip değilse, seyahat masraflarını üstlenecek şahsa yani sponsora ait evraklar da İtalya vize başvurusunda İtalya Konsolosluğu'nun dikkatine sunulmalıdır.

2018 güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcimizden e-mail veya telefonla talep etmek için “İletişim” ve “Şubelerimiz” bölümlerini kullanabilirsiniz.

Kısa süreli İtalya vize başvuruları İtalya devleti tarafından alınan kararla doğrudan İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği'ne yapılamamaktadır. Akredite firmalar aracılığıyla vize başvuruları kabul edilmektedir.

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvurusu formunda doldururken verdiğinizi bilgilerin İtalya vize başvuru belgelerinde yer alan verilerle tutarlı olmasına dikkat etmek gerekiyor. Nüfus cüzdanınızdaki bilgilerin aynı şekilde gerektirdiği yerlerde yer alması gerekiyor. Aynı zamanda pasaport numaranızı ve T.C. kimlik numaranızı doğru yazdığınızdan emin olun. Resmi evrakların içerdiğinden farklı olarak formda yapılacak ufak bir harf veya rakam hatası, vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına neden olabilir.

Daha önceden alınan Schengen vizelerinin İtalya vize başvuru formunda belirtilmesi gerekmektedir. Eğer daha önceki seyahatleriniz için aldığınız Schengen vizelerini içeren eski pasaportlarınız varsa, o pasaportların fotokopilerini de ibraz etmeniz gerekecektir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesinin çıkış süresi 3 ila 15 iş günüdür. Ancak bu süre vize randevusunu müteakiben geçerli olan süredir. İtalya vizesi için gereken belgelerle başvurunuzu yaptıktan sonra biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi için randevuya şahsen gitmeniz gerekmektedir. Parmak izi verme işlemiyle birlikte gerçekleşen İtalya vize randevusundan sonra 3 ile 15 gün arasında değişen bir sürede vizeniz sonuçlanmaktadır.

İtalya vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 1 ay önce yapılmasını tavsiye ederiz. İtalya Konsolosluğu'nun yoğunluğu ve tatil günleri veya münferit nedenlerden ötürü kapalı olduğu tarihlerin de başvuru öncesinde dikkate alınması gerekmektedir. Bunlara ek olarak Konsolosluk, sizden ek evrak talebinde bulunabilir. Ek evrakın temini ve sunulması ve değerlendirme süresi de vizenin çıkışını geciktirebilen faktörler olduğundan, İtalya vize başvurunuzu seyahatinizden 4 hafta öncesinden yapmanız başvuru sürecinde sorun yaşamamanızı sağlar. 

İtalya Vize Randevusu

İtalya vizesi randevu tarihini alma, Vize Merkezinin görevleri arasındadır. Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim ettikten sonra vize randevusu tarihiniz temsilcilerimiz tarafından size bildirilmektedir. İtalya vize randevusu günü, şahsen vize başvuru merkezine gelerek biyometrik verinizi sunmanız gerekmektedir. Biyometri işleminin amacı parmak izi bilginizin Schengen vize veri tabanına kaydedilmesidir. Söz konusu biyometri işlemi, Schengen vize yönetmeliğinin kurallarından biridir. Daha önceden Schengen vizesi almamış olan başvuru sahiplerinin parmak izi verme işlemini mutlaka yapması gerekmektedir.

25 Eylül 2014 tarihinde alınan bir kararla Schengen vize işlemlerinde, vize başvuru sahiplerinin parmak izlerini biyometrik veri olarak sunmaları zorunlu hale getirilmiştir. Ancak Schengen ülkeleri arasında yapılan ikili anlaşmalara göre de biyometrik veri sunumu farklılık gösterebilir. Biyometri verisi genellikle 59 ay süreyle geçerli olmakla birlikte Schengen ülkeleri arasında eğer ikili bir anlaşma var ise, bir Schgen ülkesinin parmak izi verisi diğeri için geçerli olmayabilir ve bu durumda yeniden başvuracağınız ülkenin aracı firması üzerinden biyometrik veriyi sunmanız gerekebilir. İtalya Schengen vize başvuru sürecinde 12 yaş altındaki çocuklar parmak izi beyan işleminden muaf tutulmaktadırlar. İstisnai durumlarla ilgili olarak, İtalya vize başvurunuzdan önce Vize Merkezi temsilcilerimizden ayrıntılı bilgi ve danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

İtalya vize başvurusu sırasında sunduğunuz evraklardan biri de biyometrik fotoğraf olacaktır. Biyometrik fotoğrafınız en güncel halinizi yansıtacak şekilde çekilmiş olmalıdır. Ayrıca yüz hatlarınızın net bir şekilde görünmesi ve fotoğrafın fonunun beyaz olması önemli kriterlerdir. 35x45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf İtalya vize başvurularında kullanılmaktadır. Yüzü gizleyen peçe ve şapka gibi giysiler fotoğraflarda kabul edilmemektedir. İtalya vizesi için kullanılan biyometrik fotoğraf İtalya vize başvuru formunun üstünde yer almalıdır.

İtalya D Tipi Vize

İtalya Schengen vizesi kısa süreli bir vize türü olup size ülkede 180 günlük bir süre zarfında 90 gün konaklama olanağı sunar. Schengen vizesini ilk kez alıyorsanız; bu süreden daha uzun süreli vize talebinde bulunmak ve uzun süreli vize almak, istisnai durumlar dışında mümkün olmamaktadır. Uzun süreli yani İtalya D tipi vize başvuruları, doğrudan İtalya Konsolosluklarına yapılmaktadır. Başvurunun mahiyeti ve İtalya uzun süreli vize talebi için gereken belgeler, İtalya’da uzun süreli kalma amacınıza göre değişiklik gösterecektir. Örneğin çalışmak için gidiyorsanız genellikle İtalya’daki işverenle koordineli şekilde hareket etmeniz gerekirken, öğrenci olarak İtalya’da uzun süre kalacaksanız İtalya’da eğitim alacağınız okuldan kabul yazısı gibi dokümanları almanız ve başvuru evrakları arasına eklemeniz gerekecektir. Uzun süreli vizeler, İtalya’da oturum ve çalışma izni konularıyla ilgili bilgilere Vize Merkezi İtalya sayfamızın “Oturum” bölümü başlığından ulaşabilirsiniz. 

İtalya Acil Vize

İtalya’ya acilen gitmek isteyen kişiler randevu tarihinden 48 saat sonra İtalya vizelerini alabiliyorlar. Acil İtalya vizesi seyahat amacı ve vize türünün içerdiği gerekli belgelerin normal İtalya vize prosedüründeki hazırlanması gerekiyor. Ancak acil İtalya vize taleplerinde, İtalya vize randevu tarihi hızlı bir şekilde alındığından ve acil bir durum söz konusu olduğundan vizenin sonuçlanması daha hızlı şekilde olabiliyor. İtalya acil vize talepleriniz için Vize Merkezi İtalya temsilcimizle iletişime geçerek gerekli evrakları e-mail yoluyla talep edin. Evraklarınızı kargo ve kurye ile bize ulaştırdıktan sonra İtalya acil vize talebiniz işleme konur. Acil İtalya vizesi durumunda vize harcına ek olarak ekstra maliyetler söz konusu olabilmektedir.

Not: İlk kez Schengen vizesi alacak kişiler İtalya VIP (Acil) vize için başvuruda bulunamıyor. Daha önceden Schengen vizesi alıp, yanlış kullanım yapanlar ve Schengen vizesinde red almış kişiler da acil vize başvurusunda bulunamıyor.

 

İtalya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
M. T. 05/02/19, 10:15
Haziran ayında motorsikletimle beraber yunanistan-italya-karadağ-arnavutluk-yunanistan şeklinde bir orta ölçekli tur planlamaktayım. Bu seyahatimde kalış sürelerim sırasıyla 3-5-1-1-1 gün olmak üzere toplamda 11 gündür. En fazla kalış italya da olacağı için oradan başvuru yapmam gerektiği söylendi umarım doğrudur, yardımcı olursanız sevinirim.
Cevabı Görüntüle
H. K. 05/02/19, 10:00
10 gün sonrasına çok uygun fiyatlı bir bilet yakaladık. Eşimle beraber eğer vizeler yetişirse uçak biletini satın alıp gitmeyi planlıyoruz. Mümkün müdür bu kadar sürede vizemizin çıkması?
Cevabı Görüntüle
N. Ç. 05/02/19, 09:31
Türkiye ve orta doğuda tekstil sektöründe faaliyet gösteren orta ölçekli firmamızı temsilen italya ya gitmeyi planlamaktayız. Gelecek ay yapılacak olan tekstil fuarına katılımcı olarak katılacağız. Satın almalarımızın tamamını fuar için gerçekleştirdik bundan sonra hangi adımları izlememiz gerekiyor? Gidecek olan kişilerden 2 si çalışan birisi işverendir.
Cevabı Görüntüle
A. Ç. 05/02/19, 09:16
Patronumuz italyada bulunan iş ortaklarımızdan birisiyle görüşmek üzere Romaya gitmeyi planlıyor. Bu seyahat için tam olarak neler yapmamız gerekir ?
Cevabı Görüntüle
D. 03/12/18, 22:47
Merhaba,
Kardeşim italya' da kuçuk çaplı bir şirket açıyor ve bana istek yapacak nelere dikkat etmeliyiz ?
Teşekürler,
Telefon